نمایندگان اسرائیل به انحلال مجلس و برگزاری انتخابات زودهنگام رأی دادند

رأی به انحلال پارلمان اسرائیل
رأی به انحلال پارلمان اسرائیل Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

نمایندگان مجلس اسرائیل روز پنج‌شنبه ۳۰ ژوئن با رأی به انحلال این نهاد قانونگذاری، راه را برای برگزاری انتخابات سراسری زودهنگام مجلس که قرار است اول نوامبر برگزار شود، هموار کردند.

آگهی

نمایندگان مجلس اسرائیل روز پنج‌شنبه ۳۰ ژوئن با رأی به انحلال این نهاد قانونگذاری، راه را برای برگزاری انتخابات سراسری زودهنگام مجلس که قرار است اول نوامبر برگزار شود، هموار کردند.

با تصمیم روز پنج‌شنبه نمایندگان مجلس اسرائیل، یائیر لاپید، وزیرخارجه میانه‌روی این کشور تا تشکیل دولت بعدی جایگزین نفتالی بنت، نخست‌وزیر اسرائیل می‌شود.

انتخابات اول نوامبر برای تعیین نمایندگان جدید کنست، پنجمین انتخابات سراسری در اسرائیل در سه سال‌ و نیم گذشته است، انتخاباتی که می‌تواند زمینه بازگشت بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر پیشین این کشور به قدرت را که اینک رهبر مخالفان است، هموار کند.

بنا به گزارش‌ها، طرح انحلال مجلس اسرائیل با رأی موافق حدود ۹۲ نماینده از مجموع ۱۲۰ نماینده مجلس این کشور نهایی شده است.

نفتالی بنت و یائیر لاپید در ژوئن ۲۰۲۱ در یک ائتلاف خاص که از ۸ حزب راست، چپ، میانه و عربی تشکیل شده بود، به نخست‌وزیری ۱۲ ساله بنیامین نتانیاهو پایان دادند. اما خروج چند نماینده از این ائتلاف در طول یک سال گذشته، راهی جز انحلال مجلس برای آقای بنت باقی نگذاشت.

از همین رو بنت و لاپید، رهبران ائتلاف حاکم بر اسرائیل در بیانیه‌ای اعلام کردند که آن‌ها «پس از امتحان تمام تلاش‌ها برای ایجاد ثبات در ائتلاف»، طرح انحلال پارلمان را ارائه کرده‌اند.

البته بنت و لاپید در بیانیه خود تصریح کردند که چرخش قدرت هم همانگونه که پیشتر پیش‌بینی‌شده، انجام خواهد شد، توافقی که راه برای نخست‌وزیر شدن یائیر لاپید تا زمان تشکیل دولت جدید اسرائیل هموار کرده است.

به این ترتیب آقای لاپید در ماه‌های آینده در کنار پست نخست‌وزیری، مسئولیت وزارت خارجه را هم برعهده خواهد داشت. همچنین بر اساس تصمیم اتخاذ شده، مسئولیت «پرونده ایران» در دولت اسرائیل بر عهده آقای بنت گذاشته شده است.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

بر اساس گزارش‌های منتشر شده، آقای لاپید در اواسط ژوئیه از جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا که قرار است به اسرائیل سفر کند، استقبال خواهد کرد.

بنیامین نتانیاهو که برای بازپس‌گیری سمت سابق خود یعنی نخست‌وزیری اسرائیل تلاش می‌کند، روز پنج‌شنبه با بیان اینکه ائتلاف حاکم «شکست‌خورده» است، گفت: «ما تنها جایگزین هستیم. یک دولت قوی، ملی و مسئول.»

برای تشکیل دولت در اسرائیل، حمایت دست‌کم ۶۱ نماینده مجلس نیاز است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ستاره تلویزیون و هنرپیشه سینما؛ نخست وزیر جدید اسرائیل کیست؟

درخواست انحلال پارلمان و برگزاری انتخابات در اسرائیل؛ نوبت لاپید برای نخست‌وزیری رسید

انتخابات اسرائیل؛ کشف صدها حساب توئیتری جعلی در حمایت از نتانیاهو