وقوع زلزله ۵.۶ ریشتری در جنوب ایران؛ از زخمی شدن ۲۳ نفر تا تعطیلی اداره‌ها در کیش

وقوع زمین لرزه در ایران
وقوع زمین لرزه در ایران Copyright googlemap/canva
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

زمین لرزه‌ای به بزرگی ۵.۶ درجه در مقیاس ریشتر صبح شنبه ۲۵ ژوئن جنوب ایران را لرزاند. این زمین لرزه در ۲۵کیلومتری جزیره کیش به وقوع پیوست و به همین خاطر موجب تعطیلی برخی اداره‌ها در این جزیره شد.

آگهی

زمین لرزه‌ای به بزرگی ۵.۶ درجه در مقیاس ریشتر صبح شنبه ۲۵ ژوئن جنوب ایران را لرزاند. این زمین لرزه در ۲۵ کیلومتری جزیره کیش به وقوع پیوست و به همین خاطر موجب تعطیلی برخی اداره‌ها در این جزیره شد. 

بنابراعلام مرکز لرزه نگاری ایران این زلزله حدود ساعت ۸ صبح و در عمق ۲۲ کیلومتری زمین در بخش چارک از توابع بندرلنگه هرمزگان رخ داده است. 

طی روزها و هفته‌های اخیر زمین لرزه‌های ممتد و متعددی در استان هرمزگان به ثبت رسیده است.

۲۳ نفر حین فرار از زلزله دچار سانحه شدند

سعید پورزادی، رییس ستاد مدیریت بحران کیش نیز به خبرگزاری ایرنا گفت: «در پی وقوع زلزله اخیر اداره‌ها، بانک‌ها و دانشگاه‌های این جزیره به جز دستگاه‌های امدادی و خدمات رسان تعطیل شده‌اند.»

به گفته او «کانون زمین لرزه امروز نسبت به زلزله روزهای گذشته به جزیره کیش نزدیکتر و بزرگی آن نیز بیشتر است.»

مردم در کیش به بازار نروند

او درباره تعطیلی بازارها نیز اعلام کرد: «این اقدام با مسوولیت مدیران این اماکن خواهد بود اما ستاد مدیریت بحران توصیه می‌کند که مردم با توجه به خطراتی که وجود دارد به بازارها مراجعه نکنند.»

رییس ستاد مدیریت بحران کیش همچنین افزود: «در پی حادثه امروز ۲۳ نفر به بیمارستان فوق تخصصی کیش مراجعه کرده‌اند که تمام این افراد در حین فرار دچار سانحه شده اند که ۲ نفر آنان به علت شکستگی ناشی از پرت شدن طبقات در بیمارستان بستری هستند.»

تخریب ۳۰ درصد از یک قلعه تاریخی

زلزله اخیر همچنین با تخریب برخی آثار تاریخی این منطقه همراه بود. عباس نوروزی، معاون میراث‌ فرهنگی، اداره‌ کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی هرمزگان به ایرنا گفت: «۳۰ درصد قلعه تاریخی آل علی بر اثر زلزله ۵.۶ ریشتری دچار خسارت و تخریب شد.»

قلعه آل علی که در دوره قاجاریه ساخته شده است، در نزدیکی کانون زمین لرزه امروز واقع شده است. 

طی روزهای گذشته چندین زمین لرزه با قدرت‌های زیر پنج ریشتر در حوالی بندر چارک به وقوع پیوسته است. برخی از این زمین‌لرزه‌ها در جزیره کیش نیز احساس شده است. تداوم این زمین لرزه‌ها موجب نگرانی مردم این منطقه شده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

شمار زخمی‌های زمین‌ لرزۀ خوی به ۳۱۱ نفر افزایش یافت

شمار جانباختگان زلزله افغانستان به بیش از ۱۰۰۰ نفر رسید

محققان در آلمان: رانش شدید زمین در روستای حسین‌آباد ایران نتیجه ساختن یک سد بود