پارلمان بلغارستان سرانجام به وتو علیه عضویت مقدونیه شمالی و آلبانی در اتحادیه اروپا پایان داد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
Bulgaria’s parliament
Bulgaria’s parliament   -  Copyright  AP Photo

نمایندگان پارلمان بلغارستان روز جمعه به لغو «وتویی» رای دادند که از سوی دولت پیشین این کشور صادر شده بود و برای مدت‌های طولانی راه مذاکرات مقدونیه شمالی و آلبانی برای عضویت در اتحادیه اروپا را مسدود کرده بود.

به این ترتیب این امیدواری بوجود آمد که اتحادیه اروپا بتواند با آغاز این مذاکرات آنهم در بحبوحه جنگ روسیه در اوکراین، برنامه‌هایش را برای توسعه قلمرو خود در غرب بالکان آغاز کند.

فرانسه که در حال حاضر ریاست دوره‌ای اتحادیه اروپا را بر عهده دارد، این هفته آخرین تلاش‌ها را برای حل و فصل اختلافات قومیتی و فرهنگی بین بلغارستان و مقدونیه شمالی که دلیل اصلی وتوی دولت پیشین بود انجام داد؛ اگرچه این تلاش‌ها کاملا نیز مؤثر نبود.

دولت بلغارستان اصرار دارد که مقدونیه شمالی باید این موضوع را رسماً به رسمیت بشناسد که زبانش ریشه بلغاری دارد؛ باید اقلیت بلغاری ساکن این کشور را نیز در قانون اساسی خود به رسمیت بشناسد و بیان «سخنان نفرت انگیز» علیه بلغارستان را ممنوع کند. مقدونیه شمالی نیز در مقابل می‌گوید که موضوع هویت و زبان مردم کشورش قابل بحث نیست.

بر اساس پیشنهاد فرانسه، مقدونیه شمالی باید در مقدمه قانون اساسی خود این موضوع را به رسمیت بشناسد که بلغارها یکی از قومیت‌های اصلی کشور هستند. اما مقدونیه شمالی در نشست روز پنج‌شنبه رهبران اتحادیه اروپا به صراحت اعلام کرد که پیشنهاد فرانسه در شکل فعلی آن «غیرقابل قبول» است.

مدت ۱۷ سال است که مقدونیه شمالی نامزد عضویت در اتحادیه اروپا است و در سال ۲۰۲۰ میلادی نیز برای آغاز مذاکرات الحاق، چراغ سبز دریافت کرد؛ هرچند هنوز تاریخی برای شروع مذاکرات تعیین نشده است.