استقبال اردوغان از ولیعهد سعودی در ترکیه؛ تلاش برای ترمیم روابط پس از قتل خاشقجی

Turkey Saudi
Turkey Saudi Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

این دیدار در حالی انجام می‌شود که سال آینده انتخابات ریاست جمهوری ترکیه برگزار خواهد شد و آقای اردوغان درصدد است از مسیر بهبود روابط با کشورهای قدرتمند منطقه، راه حلی برای اقتصاد بحران زده کشورش بیابد.

آگهی

محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان روز چهارشنبه ۲۲ ژوئن (یک تیر) و در پایان تور منطقه‌ای خود که با سفر به مصر آغاز شده بود، وارد آنکارا پایتخت ترکیه شد.

این اولین سفر رسمی او به کشور اروپایی‌-آسیایی ترکیه پس از رسوایی قتل جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار منتقد حکومت سعودی است و انتظار می‌رود که دیدار او با اردوغان، عصر جدیدی را در روابط ترکیه و عربستان آغاز کند.

جمال خاشقجی در اکتبر سال ۲۰۱۸ میلادی هنگام مراجعه به کنسولگری عربستان در شهر استانبول آنهم برای تهیه اسناد مورد نیاز برای ازدواج با نامزد ترک‌تبار خود، توسط نیروهای وابسته به حکومت عربستان کشته و تکه تکه شد. افشای خبر این حادثه و اینکه عملیات ترور به تایید محمد بن سلمان رسیده بود، شوک جامعه جهانی و همزمان انزوای ولیعهد عربستان را در پی داشت.

در آن زمان، رئیس جمهور ترکیه نیز «بالاترین سطوح حکومت سعودی» را متهم کرده بود که دستور انجام این قتل را داده است. عربستان نیز در واکنش، تحریم غیررسمی صادرات ترکیه را آغاز و تجارت دوجانبه را به حدود ۵ میلیارد دلار در سال محدود کرده بود. پادشاهی سعودی همچنین خرید و پخش سریال‌های پرطرفدار ترکی را به طور موقت ممنوع کرد.

سیاست آشتی‌جویانۀ ترکیه در آستانۀ انتخابات

با این وجود به نظر می‌رسد که در جریان دیدار روز چهارشنبه، تمام این ماجرای خونین به فراموشی سپرده شده بود؛ چراکه رجب طیب اردوغان شخصا در کاخ ریاست جمهوری به استقبال ولیعهد عربستان رفت و کاروان بن سلمان نیز در حالی که از سوی گارد افتخار ترکیه اسکورت می‌شد، وارد مجموعه کاخ ریاست جمهوری شد.

اگرچه دفاتر هر دو مقام عالی هیچ بیانیه‌ای درباره این سفر صادر نکرده‌اند، اما یک مقام ارشد ترکیه در گفتگو با خبرگزاری فرانسه اعلام کرد که قرار است در جریان این سفر چند توافقنامه امضا شود.

یکی دیگر از مقامات این کشور نیز به خبرگزاری رویترز گفت که دو کشور محدودیت‌های تجاری، پروازها و نمایش سریال‌های تلویزیونی را لغو کرده‌اند و پوشش منفی دوجانبۀ رسانه‌ها نیز متوقف شده است. او افزود که قرار است در جریان این سفر توافقنامه‌هایی در موضوعات انرژی، اقتصاد و امنیت امضا شود و برنامه‌ای نیز برای ورود سعودی‌ها به بازارهای سرمایه در ترکیه در دست تهیه است.

این دیدار در حالی انجام می‌شود که سال آینده انتخابات ریاست جمهوری ترکیه برگزار خواهد شد و آقای اردوغان درصدد است از مسیر بهبود روابط با کشورهای قدرتمند منطقه، راه حلی برای اقتصاد بحران زده کشورش بیابد.

اولین گام‌های روشن برای آشتی دو کشور در ماه آوریل برداشته شد؛ یعنی زمانی که اردوغان در جریان سفر دو روزۀ خود به عربستان با ولیعهد نیز دیدار و گفتگو کرد.

سه هفته قبل از آن، مقامات ترکیه تصمیم گرفته بودند که به دادگاه رسیدگی به ماجرای قتل جمال خاشقجی پایان دهند و به این ترتیب زمینه لازم را برای نزدیک شدن به ریاض فراهم کنند.

تلاش دولت اردوغان برای بهبود روابط و عقد توافقات اقتصادی و سرمایه گذاری‌های مشترک با عربستان در حالی انجام می شود که ترکیه همچنان با مشکلاتی همچون سقوط شدید ارزش لیر، افزایش نرخ تورم و کاهش قدرت خرید مردم دست و پنجه نرم می‌کند و به این ترتیب آینده سیاسی حکومت اردوغان نیز در ابهام است.

برای بن سلمان نیز سفر به ترکیه اهمیت زیادی دارد و نشان دهنده خروج او از انزوای بین‌المللی است. او قرار است در اواسط ماه ژوئیه نیز میزبان جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده باشد.

از نظر گونول تول، تحلیلگر مؤسسه خاورمیانه در واشنگتن، بن سلمان اهداف دیگری را نیز در این سفر دنبال می‌کند. او می‌گوید: «یکی از انگیزه‌های اصلی ولیعهد عربستان از این سفر، ایجاد یک جبهه سنی در کنار ترکیه برای مقابله با نفوذ ایران در منطقه است».

این احتمال وجود دارد که در کنار مذاکرات اقتصادی، دو کشور درباره همکاری‌های نظامی و دفاعی یا خرید تسلیحات نیز گفتگو کنند؛ بویژه آنکه سعودی‌ها قصد دارند به تامین کنندگان تجهیزات نظامی خود تنوع بیشتری ببخشند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

انتخابات شهرداری‌ها در ترکیه چگونه به جنبش‌های زنان این کشور جان دوباره بخشید؟

شکست سنگین حزب اردوغان در انتخابات شهرداری‌های ترکیه

اپوزیسیون دوباره جان گرفته ترکیه توانست در انتخابات محلی شهرهای مهم پیشتاز باشد