سخنگوی اتحادیه اروپا: اقدامات مغایر با برجام ایران نگران‌کننده است اما به نقطه پایان نرسیده‌ایم

پیتر استانو سخنگوی ارشد امور خارجی و سیاست امنیتی سرویس اقدام خارجی اروپا
پیتر استانو سخنگوی ارشد امور خارجی و سیاست امنیتی سرویس اقدام خارجی اروپا Copyright EU commission Audiovisual Service
Copyright EU commission Audiovisual Service
نگارش از Mohsen Behzad Karimi
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

سخنگوی اتحادیه اروپا در پاسخ به یورونیوز با اشاره به این که «ما هنوز به نقطه پایان نرسیده‌ایم» افزود: «هنوز زمان برای آخرین تلاش وجود دارد. اما تا زمانی که همه چیز مورد توافق قرار نگیرد، البته ما شاهد رفع نگرانی‌های خود نخواهیم بود.»

آگهی

پیتر استانو، سخنگوی ارشد امور خارجی اتحادیه اروپا در کنفرانس خبری نیمروز سه‌شنبه ۲۱ ژوئن (۳۱ خرداد)  در پاسخ به خبرنگار یورونیوز فارسی در رابطه با واکنش اتحادیه اروپا به راه اندازی دومین آبشار سانتریفیوژهای نسل ششم ایران گفت که اقدامات مغایر با برجام این کشور برای ما نگران‌کننده است.

وی تاکید کرد: «باید در نظر داشت که نماینده عالی اتحادیه اروپا در سیاست‌های خارجی و امنیتی (جوزپ بورل)، هماهنگ کننده برجام است و در همین راستا او به همراه تیمش تمام تلاش خود را می کند تا از بازگشت و اجرای کامل توافق برجام اطمینان حاصل کند.»

وی درباره راه‌اندازی دومین آبشار سانتریفیوژهای نسل ششم گفت: «در رابطه با اقدامات مغایر با برجام ایران، چه آنچه الان اشاره کردید و چه آنچه پیش‌تر رخ داده، برای ما نگران کننده بوده و هست و این دقیقاً دلیلی است که ما باید به اجرای کامل برجام بازگردیم.»

وی اضافه کرد: « زیرا تنها زمانی که تعهدات به طور صد درصد انجام شود، زمانی که برجام صد درصد قابل کنترل باشد، زمانی که تمام طرفین به تعهدات خود بر اساس توافق برجام عمل کنند، تنها در این صورت است که ما می توانیم از اجرای کامل و کارایی برجام اطمینان حاصل کنیم.»

وی درباره مذاکرات وین نیز گفت: «همانطور که می دانید، مذاکرات در وین برای هفته‌های متمادی ادامه داشته و ما به توافق نهایی بسیار نزدیک هستیم که امیدواریم منجر به بازگشت کامل و تضمین اجرای برجام شود.»

وی با اشاره به این که «ما هنوز به نقطه پایان نرسیده‌ایم» افزود: «هنوز زمان برای آخرین تلاش وجود دارد. اما تا زمانی که همه چیز مورد توافق قرار نگیرد، البته ما شاهد رفع نگرانی‌های خود نخواهیم بود. بنابراین، به همین دلیل است که ما از طریق نماینده عالی اتحادیه اروپا و تیم او در تلاش هستیم تا مذاکرات وین با موفقیت همراه باشد چرا که این تنها راه برای برطرف کردن نگرانی‌هایی است که به آن اشاره شد.»

در ادامه آقای استانو در پاسخ به سوال خبرنگاری دیگر مبنی بر اینکه آیا آمریکا به نوعی در مذاکرات احیای برجام دخالت دارد گفت: « ما اظهار نظری در رابطه با دیگر طرفین توافق نمی‌توانیم داشته باشیم. به عنوان هماهنگ کننده ما تمام تلاش خود را خواهیم کرد تا در راستای دسترسی به توافقی کامل و اجرای تمام و کمال آن به طرفین توافق کمک کنیم. یک روند دیپلماتیک در جریان است، اما ما در رابطه با گفتگوهای در جریان در حال حاضر اظهار نظری نخواهیم کرد.»

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

چالش‌های احیای برجام؛ قطعنامه شورای حکام و پاسخ ایران به آژانس چگونه قابل تحلیل است؟

بیانیه مشترک فرانسه، آلمان و بریتانیا: ایران فورا به دنبال احیای برجام باشد

اسرائیل: قطعنامه سازمان ملل به حماس جرأت داد تا آخرین پیشنهاد آتش‌بس را رد کند