Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

گزارش محرمانه آژانس؛ ایران دومین آبشار نسل ششم سانتریفیوژها را راه‌اندازی می‌کند

اولین آبشار نسل ششم سانتریفیوژها در نطنز، ایران، نوامبر ۲۰۱۹
اولین آبشار نسل ششم سانتریفیوژها در نطنز، ایران، نوامبر ۲۰۱۹ Copyright آسوشیتدپرس
Copyright آسوشیتدپرس
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

به‌گفته خبرگزاری رویترز، گزارش جدید آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ادعا می‌کند که ایران در حال راه اندازی سانتریفیوژهای پیشرفته آی‌آر-۶ در سایت زیرزمینی فردو است. این اقدام به ایران اجازه خواهد داد تا میزان‌غنی سازی را به آسانی در هر سطحی که می‌خواهد تغییر دهد.

آگهی

بنا به گزارش جدید آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، ایران در حال راه اندازی سانتریفیوژهای پیشرفته آی‌آر-۶ در سایت زیرزمینی فردو است. این اقدام به ایران اجازه خواهد داد تا میزان‌غنی سازی را به آسانی در هر سطحی که می‌خواهد تغییر دهد.

در گزارش محرمانه آژانس، که به اطلاع کشورهای عضو رسیده و خبرگزاری رویترز نیز یک نسخه از آن را رویت کرده، آمده است که بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز شنبه تایید کردند که ایران با آماده سازی مراحل تزریق گاز هگزافلووراید اورانیوم (یو.اف. شش) به دومین آبشار سانتریفیوژهای آی‌آر-۶ در سایت زیر زمینی فردو به برنامه غنی‌سازی خود سرعت بخشیده است.

بر این اساس، ایران روز دوشنبه ۳۰ خرداد به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اطلاع داده است که مرحله مقدماتی غنی‌سازی که اصطلاحا «غیرفعال‌سازی آبشار» نام دارد و تغذیه یو.اف.شش را نیز شامل می‌شود را از روز یکشنبه آغاز کرده است.

دومین آبشار نسل ششم سانتریفیوژهای ایران دارای ۱۶۶ سانتریفیوژ است، هرچند نکته مهم تر این است که این مجموعه دارای «زیر کلاهک‌های اصلاح شده» است که قابل تنظیم بوده و می‌توان به راحتی غلظت دلخواه خلوص غنی‌سازی را با آن تعیین کرد.

نکات مبهم

ایران در اطلاعیه خود به آژانس به طور مشخص توضیح نداده است که چه درصد خلوصی را مد نظر دارد. پیش‌تر اما ایران به آژانس گفته بود که از دو آبشار جدید آی‌آر-۶ برای غنی سازی پنج تا بیست درصد استفاده خواهد کرد.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در این گزارش تأیید کرده است: «آژانس هنوز منتظر دریافت توضیحات ایران است که پس از تکمیل مرحله غیرفعال‌سازی قصد دارد چه حالتی را برای آبشار فوق الذکر اجرایی کند».

آبشارهای جدید

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اوایل روز پنجشنبه ۱۹ خرداد خبر داده بود که ایران به این آژانس اطلاع داده است که قصد دارد دو آبشار جدید آی.آر-۶ را در نطنز راه‌اندازی کند.

به گفته آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، ایران از ماه فوریه یک آبشار آی.آر-۶ را در تاسیسات زیرزمینی خود در فردو به کار انداخته بود اما تا آن زمان دو آبشار جدید هنوز شروع به کار نکرده بودند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تصاویری از فعالان مخالف انرژی‌های اتمی و فسیلی در نیروگاه هسته‌ای فرانسه

گروسی در تهران؛ آژانس با اهرم فشار محدود به دنبال کنترل‌های سخت‌تر بر فعالیت‌های هسته‌ای ایران است

واشنگتن پست: ایران اورانیوم غنی‌شده کافی برای ساخت ۳ سلاح هسته‌ای را در اختیار دارد