جنگ اوکراین؛ شهر لیسیچانسک برای نبردهای خیابانی آماده می‌شود

جنگ در اوکراین
جنگ در اوکراین Copyright AP
Copyright AP
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در حالی که نیروهای اوکراینی در دونباس در شرق این کشور زیر آتش نیروهای روسی و جدایی‌طلبان طرفدار روسیه قرار دارند، گزارش‌ها نشان می‌دهد مسکو برای فتح شهر استراتژیک لیسیچانسک آماده می‌شود.

آگهی

در حالی که نیروهای اوکراینی در دونباس در شرق این کشور زیر آتش نیروهای روسی و جدایی‌طلبان طرفدار روسیه قرار دارند، گزارش‌ها نشان می‌دهد مسکو برای فتح شهر استراتژیک لیسیچانسک آماده می‌شود.

نبردها برای چندین هفته است که در ناحیه سورودونتسک و لیسیچانسک، دو شهر کلیدی برای کنترل دونباس متمرکز شده است. سرگوئی گایدایی، فرماندار این ناحیه، در پستی در کانال تلگرامی خود گفته است شهر سورودونتسک « «بمباران‌‌شده‌ترین مکان» در استان لوهانسک است و نبرد سختی در جریان است که در آن نیروهای روسی در حال گلوله‌باران کردن خانه‌ها و ویران‌کردن شهر هستند.

به گفته این مقام محلی بیش از ۵۰۰ غیرنظامی، از جمله ۳۸ کودک، در کنار سربازان اوکراینی در کارخانه بزرگ شیمیایی آزوت در سورودونتسک پناه گرفته‌اند. آقای گایدایی افزود: «آن‌ها نمی‌خواهند تخلیه شوند و فکر می‌کنند ماندن در آنجا امن‌تر است. ما سعی کردیم با آن‌ها صحبت کنیم، اما آن‌ها نمی‌خواهند چنین کاری را انجام دهند.»

پیشتر در شهر لیسیچانسک در آن سوی رودخانه دونتس، یک حمله موشکی روسیه به «خانه فرهنگ» این شهر چهار تن از ساکنان محلی را که در آن پناه گرفته بودند کشت. روز جمعه سازمان ملل متحد وضعیت انسانی در سراسر اوکراین و به ویژه در شرق دونباس را «بسیار نگران‌کننده و رو به وخامت» خوانده بود.

لیسیچانسک، واقع در استان لوهانسک که قبل از جنگ ۱۱۵ هزار نفر جمعیت داشت، در حال آماده شدن برای نبردهای خیابانی احتمالی در صورت تصرف کامل سورودونتسک توسط نیروهای روسی است.

علیرغم برتری روسیه در دونباس مقاومت نیروهای اوکراینی امکان بازپس گیری مواضعی نظیر محله بیلوگوریوکا را، که در ماه مه توسط مسکو تصرف شده بود، برای آنان فراهم آورده است.

مقام‌های جدایی‌طلب در دونتسک به نوبه خود از گلوله‌باران و زخمی شدن متعاقب ده نفر سخن گفته‌اند. حملات موشکی صبح جمعه روسیه به میکولایف در جنوب اوکراین نیز حداقل دو کشته و بیست زخمی برجای گذاشته است.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

ارتش روسیه مدعی است که از زمان آغاز درگیری‌ها، دستکم ۷ هزار «مزدور خارجی» از ۶۴ کشور به اوکراین رسیده‌اند و نزدیک به ۲ هزار نفر از آن‌ها کشته شده‌اند. روز جمعه یک شبکه تلویزیونی دولتی روسیه ویدئویی از دو آمریکایی را پخش کرد که به عنوان داوطلب برای همراهی با نیروهای اوکراینی رفته بودند و چند روز از مفقود شدن آن‌ها می‌گذشت.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا روز شنبه تایید کرد که عکس‌ها و فیلم‌های دو شهروند آمریکایی «که گفته می‌شود توسط نیروهای نظامی روسیه در اوکراین به اسارت درآمده‌اند» رویت کرده است.

این مقام آمریکایی به خبرگزاری فرانسه گفت «ما از نزدیک وضعیت را زیر نظر داریم»، با این حال او از ارائه جزئیات بیشتر خودداری کرد.

پیشتر جو بایدن، رئیس‌جمهور ایالات متحده، در پی مفقود شدن این افراد از شهروندان آمریکایی خواسته بود از سفر به اوکراین خودداری کنند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

جنگ در اروپا؛ دست کم ۱۵۰۰ غیرنظامی اوکراینی در زندان‌های روسیه هستند

جنگ اوکراین؛ نیروهای اوکراینی مرکز شهر سورودونتسک را واگذار کردند

مسکو: مرکز نگهداری تسلیحات غربی در خاک اوکراین را هدف قرار دادیم