روند معکوس سقط جنین در آمریکا؛ دیوان عالی تصمیم خواهد گرفت

معترضان در مقابل دادگاه عالی ایالات متحده در حمایت از حقوق سقط جنین، چهارشنبه، ۱۵ ژوئن ۲۰۲۲
معترضان در مقابل دادگاه عالی ایالات متحده در حمایت از حقوق سقط جنین، چهارشنبه، ۱۵ ژوئن ۲۰۲۲ Copyright آسوشیتدپرس
Copyright آسوشیتدپرس
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

پس از دهه‌ها روند کاهشی در سقط جنین در آمریکا، جدیدترین گزارش منتشر شده در روز چهارشنبه نشان می‌دهد سقط جنین با شیب نزدیک به ده‌ درصدی رو به افزایش است.

آگهی

پس از چندین دهه ثبت روند کاهشی در آمار سقط جنین در ایالات متحده آمریکا، جدیدترین گزارش منتشر شده در روز چهارشنبه ۲۵ خرداد نشان می‌دهد آمار سقط جنین با شیب نزدیک به ده‌ درصدی رو به افزایش است.

بر اساس «سرشماری مراکز سقط جنین» که توسط مؤسسه گوتماکر گردآوری شده است سقط‌های انجام شده در سال ۲۰۲۰ قریب به ۹۳۰ هزار مورد بوده که نسبت به سال ۲۰۱۷، ۸ درصد و برابر با ۶۳ هزار مورد افزایش داشته است.

گزارش روز چهارشنبه حاکی از آن است که تعداد موارد سقط جنین در هر چهارگوشه آمریکا رشد داشته است. به‌طوری که بیشترین درصد رشد متعلق به ایالت‌های غربی آمریکا با رشد ۱۲ درصدی و کمترین میزان رشد متعلق به ایالت‌های شمال شرقی آمریکا با دو درصد بوده است. ایالت‌های غرب میانه ۱۰ درصد و ایالت‌های جنوبی آمریکا ۸ درصد رشد در شمار سقط جنین را ثبت کرده‌اند.

علت این روند افزایشی در چیست؟

بنا بر یافته‌های این مؤسسه، یکی از دلایل افزایش تعداد موارد سقط جنین این است که برخی از ایالت‌ها پوشش‌های بیمه‌ای سقط جنین را گسترش داده‌اند و بیشتر زنانی هم که به دنبال سقط جنین هستند اغلب از بین طبقات کم‌درآمد جامعه هستند که تحت این نوع بیمه درمانی قرار دارند.

با توجه به خبرهای درز شده از دیوان عالی ایالات متحده، اکثریت محافظه‌کار دادگاه در حال برنامه‌ریزی برای لغو قانونی شدن سقط جنین هستند.

مؤسسه گوتماکر در بیانیه‌ای اعلام کرد: «روند نزولی آمار سقط جنین در ایالات متحده که از ۳۰ سال پیش آغاز شده بود حالا برعکس شده است.»

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید.

یکی دیگر از دلایل عنوان شده برای افزایش شمار سقط‌های جنین در آمریکا، افزایش تسهیلات مالی برای پوشش هزینه‌های عمل است که توسط صندوق‌های محلی و ملی سقط جنین بین سال‌های ۲۰۱۷ تا ۲۰۲۰ تأمین اعتبار شده است.

آیا دیوان عالی رویه قانونی سقط جنین را ملغی خواهد کرد؟

این مطالعه در حالی انجام شده که دیوان عالی ایالات متحده در حال آماده‌شدن برای صدور حکمی بحث‌برانگیز در مورد پرونده‌ای در می‌سی‌سی‌پی است. تصمیمی که به‌موجب آن حکم تاریخی سال ۱۹۷۳ تحت عنوان «رو علیه وید» (Roe versus Wade) در خصوص قانون شدن حق سقط جنین در سراسر آمریکا را تحت‌تأثیر خواهد گذاشت.

در گزارش روز چهارشنبه این مؤسسه آمده است: «حالا که با افزایش شمار موارد سقط جنین باید مراقبت‌ها و حمایت‌ها را بیشتر کرد؛ دیوان عالی تصمیم دارد قانون سقط جنین را لغو کند، آن وقت است که در ۲۶ ایالت سقط جنین ممنوع می‌شود. این یعنی که عواقب این حکم بسیار مخرب‌تر از پیش‌بینی‌ها بر اساس تحلیل‌های قبلی خواهد بود.»

مردم آمریکا چه نظری دارند؟

بر اساس گزارش منتشر شده، در بازه زمانی سه سال گذشته؛ ایالت‌های ایلی‏نویز، می‌سی‌سی‌پی و اوکلاهاما بیشترین میزان افزایش آمار سقط جنین را به نام خود ثبت کرده‌اند و ایالت‌های میسوری، اورگان و داکوتای جنوبی شاهد کمترین میزان سقط جنین بوده‌اند.

نظرسنجی‌ها در ایالات متحده حاکی از آن است که اکثر مردم از وجود شکل‌های از صدور اجازه قانونی سقط جنین حمایت می‌کنند.

قرار است دیوان عالی ایالات متحده پیش از اتمام دوره فعلی خود تا اوایل ماه آینده میلادی نظر خود را در مورد پرونده می‌سی‌سی‌پی اعلام کنند.

مؤسسه آمریکایی گوتماکر با هدف پیشبرد حقوق و قوانین مربوط به جنسیت و سلامت باروری در جهان فعالیت دارد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دیوان عالی آمریکا با اجرای وعده انتخاباتی بایدن برای بخشودگی وام‌های دانشجویی مخالفت کرد

شش بر سه به نفع قرمزها؛ سیاست‌های اقلیمی آبی‌های آمریکا برای دومین بار با مانع مواجه شد

زنی که در فراق شوهرش کتاب نوشت از بیمه‌های عمر او ۲ میلیون دلار به جیب زده است