Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

پرداخت ناعادلانه دستمزدها؛ گوگل ۱۱۸ میلیون دلار به کارکنان زن خود غرامت می‌دهد

دو زن از کنار دفتر گوگل عبور می‌کنند
دو زن از کنار دفتر گوگل عبور می‌کنند Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از مریم عباسی‌زاده
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

جمعی از کارکنان سابق گوگل در سال ۲۰۱۷ در دادگاهی در سان‌فرانسیسکو علیه کارفرمای سابق خود با این ادعا که شرکت برای کار برابر به پرسنل زن خود حقوق کمتری نسبت به مردان پرداخت می‌کند و زنان دارای تجربیات و صلاحیت‌های مشابه با مردان در پست‌های پایین‌تر گماشته می‌شوند، اقامه دعوی کرده بودند.

آگهی

شرکت گوگل با پرداخت ۱۱۸ میلیون دلار به شاکیان خود موافقت کرد. وکلای مدافع زنانی که به‌خاطر دستمزد پایین‌تر نسبت به همکاران مرد، گوگل کارفرمای خود را به تبعیض جنسیتی و برخورد نابرابر با کارکنان متهم کرده بودند، از موافقت گوگل با پرداخت این مبلغ در ازای بسته شدن پرونده قضایی پس از ۵ سال خبر دادند.

طبق توافق به‌عمل آمده حدود ۱۵۵۰۰ پرسنل زن گوگل که از سپتامبر ۲۰۱۳ در ایالت کالیفرنیا برای این غول دنیای مجازی کار می‌کرده‌اند، غرامت دریافت می‌کنند. گوگل همچنین موافقت کرده تا یک شرکت ثالث در مورد رویه استخدامی و نحوه تعیین حقوق و مزایای کارکنانش تحقیق کند.

یکی از سخنگویان گوگل یکشنبه شب در پاسخ به خبرگزاری فرانسه، ضمن استقبال از توافق مزبور آن را تنها راه‌حل مسئله و نتیجه آن را به‌نفع دو طرف دانست.

جمعی از کارکنان سابق گوگل در سال ۲۰۱۷ در دادگاهی در سان‌فرانسیسکو علیه کارفرمای سابق خود با این ادعا که شرکت برای کار برابر به پرسنل زن خود حقوق کمتری نسبت به مردان پرداخت می‌کند، اقامه دعوی کرده بودند. این گروه از کارکنان سابق گوگل همچنین گفته بودند زنان دارای تجربیات و صلاحیت‌های مشابه با مردان در سطوح پایین‌تر به کار گماشته می‌شوند.

طبق متن توافق به‌عمل آمده که وکلا آن را در اختیار رسانه‌ها قرار داده اند گوگل با تکذیب کلیه ادعاهای مزبور گفته که مقررات استخدامی شرکت کاملا مطابق با قانون و مقررات کار است. این توافق باید از سوی قاضی تایید شود.

این موتور جستجوگر اینترنتی در سال ۲۰۲۱ هم پس از مطرح شدن اتهاماتی در خصوص تبعیض نسبت به کارکنان زنان آسیایی خود قبول کرد تا مبلغی در حدود ۳.۸ میلیون دلار به وزارت کار آمریکا جریمه پرداخت کند.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید 

بخش اعظم این مبلغ قرار است به‌عنوان خسارت به ۲۵۶۵ پرسنل زن گوگل که در پست‌های مهندسی فعالیت می‌کردند و همچنین نزدیک ۳ هزار زن کاندیدای استخدام یا افرادی که اصالت آسیایی داشتند و به این دلیل کنار گذاشته شده بودند، پرداخت شود. گوگل می‌گوید پس از بررسی در سطح داخلی متوجه این تبعیض شده و به همین دلیل با پرداخت این مبلغ قصد داشته وضعیت را جبران کند. با این حال گوگل می‌گوید قانونی را نقض نکرده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

گوگل پروژه‌های حدود ۴۰ رسانه اروپایی را تامین مالی می‌کند

وزیر امور زنان آلمان به دنبال برابری دستمزدها بین زنان و مردان است

زلزله در دنیای هوش مصنوعی؛ مدیرعامل شرکت خالق «چت جی‌ پی‌ تی» از مقامش برکنار شد