Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

تایلند با هدف تقویت صنعت کشاورزی و گردشگری کشت و مصرف ماری‌جوانا را قانونی کرد

ماری جوانا
ماری جوانا Copyright CANVA PRO
Copyright CANVA PRO
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

تایلند روز پنجشنبه ۹ ژوئن (۱۹ خرداد) کشت ماری‌جوانا و مصرف آن در غذا و نوشیدنی را قانونی کرد. این اقدام در راستای تقویت بخش کشاورزی و گردشگری انجام شده است اما دود کردن و کشیدن این ماده همچنان خلاف قانون است.

آگهی

تایلند روز پنجشنبه ۹ ژوئن (۱۹ خرداد) کشت ماری‌جوانا و مصرف آن در غذا و نوشیدنی را قانونی کرد. این اقدام در راستای تقویت بخش کشاورزی و گردشگری انجام شده است اما دود کردن و کشیدن این ماده به مانند سیگار همچنان خلاف قانون است.

پس از صدور این مجوز، علاقمندان در فروشگاه‌های فروش نوشیدنی‌های حاوی ماری‌جوانا یا شیرینی‌ها و سایر اقلام حاوی این ماده صف کشیدند. طرفداران این گیاه از اصلاحات در کشوری که مدت‌ها به قوانین سخت‌گیرانه ضد مواد مخدر شهرت داشت استقبال کردند. تایلند با این قانون به نخستین کشور در آسیا تبدیل می‌شود که استفاده از ماری‌جوانا را مجاز کرده است.

ریتیپونگ داچکول ۲۴ ساله از جمله کسانی است که در صف یکی از مغازه‌های بانکوک ایستاده است تا نخستین خرید قانونی ماری‌جوانای خود را انجام دهد. وی به رویترز گفت: «ما اکنون راحت می‌توانیم ماری‌جوانا را پیدا کنیم. لازم نیست نگران باشم اما درباره کیفیتش اطلاعی ندارم.»

وی افزود: «می‌توانم با صدای بلند بگویم که مصرف کننده شاهدانه هستم. دیگر مانند گذشته که به‌عنوان یک ماده مخدر غیرقانونی شناخته می‌شد نیازی به پنهان‌کاری ندارم.»

طب سنتی تایلند از شاهدانه برای تسکین درد و خستگی استفاده می‌کند و ماری‌جوانا با هدف مصرف دارویی از سال ۲۰۱۸ در این کشور قانونی شده بود.

به‌نظر می‌رسد در حال حاضر تلاشی برای نظارت در پرورش این گیاه در خانه یا استعمال از طریق کشیدن آن صورت نگرفته است اما گردشگران احتمالی ماری‌جوانا ممکن است احتیاط بیشتری به خرج دهند.

دولت تایلند گفته است شاهدانه را تنها برای استفاده پزشکی تبلیغ می‌کند و مصرف کنندگان تفریحی اگر آن را در مکان‌های عمومی به مانند سیگار دود کنند ممکن است با مجازات‌هایی روبرو شوند که شامل سه ماه حبس و حدود ۷۸۰ دلار جریمه نقدی می‌شود. 

دولت قصد دارد یک میلیون نهال بین کشاورزان برای تشویق آن‌ها به پرورش آن توزیع کند.

با این حال مقامات می خواهند با کاهش اثربخشی محصولات ارائه شده از استفاده بیش از حد آن به‌صورت تفریحی جلوگیری کند.

در اختیار داشتن و فروش عصاره شاهدانه حاوی بیش از ۰.۲ درصد ماده روانگردان آن یعنی تتراهیدروکانابینول مجاز نیست.

پرورش‌دهندگان شاهدانه باید در یک برنامه دولتی ثبت‌نام کنند که طبق اعلام وزارت بهداشت تایلند تاکنون نزدیک به ۱۰۰ هزار نفر در این برنامه ثبت‌نام کرده‌اند.

یکی از صاحبان مزرعه شاهدانه در تایلند به آینده اقتصادی این گیاه خوش‌بین است: «معتقدم می‌توانیم بهترین گیاه را بکاریم. فقط ۴۰ سال زمان برای رشد و تحقیق را از دست داده‌ایم. اکنون فرصتی فرا رسیده است که می‌توانیم شاهدانه را کشت دهیم. جرم‌زدایی موضوع بزرگی است. به بهبود اقتصادی کمک خواهد کرد.

این تنها کشاورزان نیستند که تغییر قانون را جشن می‌گیرند. دست‌کم ۴ هزار زندانی مربوط به جرایم مرتبط با شاهدانه قرار است از زندان آزاد شوند و از افرادی که متهم به این موضوع هستند رفع اتهام صورت می‌گیرد. 

با این حال نگرانی‌هایی درباره کنترل کیفیت در میان بسیاری از پرورش‌دهندگان جدید وجود دارد. کنترل سطح ماده تتراهیدروکانابینول و سایر مواد آلاینده در محصولات آن‌ها دشوار خواهد بود و این می‌تواند برای مصرف‌کنندگان خطرناک باشد.

وزارت بهداشت تایلند اعلام کرده است ۱۱۸۱ محصول از جمله لوازم آرایشی و مواد غذایی حاوی عصاره شاهدانه را تایید کرده است و انتظار دارد که این صنعت تا سال ۲۰۲۶ به میزان ۴۳۵.۱۶ میلیون دلار درآمدزایی داشته باشد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پهپادهای میوه‌چین به کمک کشاورزان اسرائیلی می‌آیند

آمستردام فروش ماری جوانا در کافی شاپ‌ها را به گردشگران خارجی ممنوع می‌کند

کشف بزرگترین مزرعه کشت ماری جوانا در شمال فرانسه