احیای ۵۰۰ میلیون دلار از منابع هدررفته اتحادیه اروپا در کلاهبرداری‌ها

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
یورو
یورو   -  Copyright  AFP

دفتر مبارزه با کلاهبرداری اتحادیه اروپا (OLAF) در تازه‌ترین گزارش خود از بازگرداندن ۵۰۰ میلیون یورو از منابع هدر رفته اتحادیه در جریان کلاهبرداری‌های رخ داده طی دو سال گذشته خبر داد. 

بر پایه گزارش، بزرگ‌ترین کلاهبرداری‌های ثبت شده در اتحادیه اروپا در تجارت زباله و محصولات بهداشتی و دارویی مرتبط با بیماری کووید-۱۹ رخ داده است. از جمله پروژه سرقت و اختفای ۸۰۰ تن زباله در ایتالیا با هدف صدور به کشورهای غیراروپایی از جمله مالزی که در سال ۲۰۲۱ لو رفت و کشف شد. همچنین گروهی از کلاهبرداران نیز تلاش کرده‌ بود که محموله‌هایی از واکسن‌های جعلی کرونا را به ارزش ۱۶ میلیارد یورو در اتحادیه اروپا بفروشند. 

این گزارش همچنین نشان می‌دهد که در جریان واردات ماسک‌های پزشکی طی سال‌های ۲۰۲۰ تا ۲۰۲۱، صدها میلیون ماسک تقلبی در بازارهای اروپایی کشف و ضبط شده است. 

دفتر مبارزه با کلاهبرداری اتحادیه اروپا با هدف پیگیری این پرونده‌ها و جریمه متخلفان، همکاری خود را با دفتر دادستان عمومی اروپا (EPPO) کرده است.

این دفتر تاکنون بیش از ۸۵ پرونده کلاهبرداری را بر پایه گزارش دفتر مبارزه با کلاهبرداری گشوده و مانع سوء استفاده ۲ میلیارد یورویی افراد و باندهای کلاهبردار شده است.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

دفتر مبارزه با کلاهبرداری اتحادیه اروپا هشدار داده که در پی تهاجم نظامی روسیه به اوکراین و ایجاد مسیرهای جدید قاچاق زمینه رخداد کلاهبرداری‌های بیشتر در اروپا فراهم شده است.