سازمان جهانی بهداشت: موارد ابتلا و فوتی کرونا در اغلب نقاط جهان نزولی است

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
موارد ابتلا به کرونا و موارد فوتی در اغلب نقاط جهان کاهش یافته است
موارد ابتلا به کرونا و موارد فوتی در اغلب نقاط جهان کاهش یافته است   -  کپی رایت  یورونیوز فارسی

طبق گزارش هفتگی سازمان جهانی بهداشت که چهارشنبه هشت ژوئن (۱۸ خرداد) منتشر شد، تعداد موارد جدید ابتلا به کرونا و موارد فوتی تقریبا در سراسر جهان در هفته گذشته کاهش یافته است. با این حال در بخش‌هایی از خاورمیانه و آسیای جنوب شرقی موارد ابتلا و فوتی صعودی گزارش شده است.

این نهاد وابسته به سازمان ملل اعلام کرد که موارد جدید ابتلا در هفت روز گذشته ۱۲ درصد کاهش داشته و به بیش از ۳ میلیون ابتلا رسیده است. این نهاد درباره موارد فوتی در مدت مشابه از کاهش ۲۲ درصدی خبر داد که به حدود ۷ هزار و ۶۰۰ مورد رسیده است.

تدروس آدهانوم گبریسوس، مدیرکل سازمان جهانی بهداشت کاهش مداوم موارد ابتلا و فوتی کووید-۱۹ را «روندی بسیار دلگرم‌کننده» توصیف کرد.

با این حال او هشدار داد که همه‌گیری هنوز به پایان نرسیده است. وی خواستار احتیاط شد.

وی افزود: «این تصور که همه‌گیری به پایان رسیده است قابل درک اما اشتباه است.» این مقام بهداشتی تاکید کرد: «یک سویه جدید و حتی خطرناک‌تر می‌تواند در هر زمانی پدیدار شود و تعداد زیادی از مردم بدون محافظت بمانند.»

طبق گزارش هفتگی سازمان جهانی بهداشت تعداد موارد جدید ابتلا به کرونا در خاورمیانه ۱۹ درصد و در آسیای جنوب شرقی یک درصد افزایش یافته است این در حالی است که در سایر نقاط جهان روند نزولی بوده است. تعداد موارد فوتی در غرب اقیانوس آرام نیز هفت درصد افزایش یافته اما در سایر نقاط روند کاهشی بوده است.

اسرائیل یکی از کشورها در خاورمیانه است که با روند صعودی موارد ابتلا به کرونا روبرو شده است. به طوریکه روز گذشته وزارت بهداشت این کشور اعلام کرد موارد جدید ابتلا در طول ۲۴ ساعت به رقم ۲ هزار و ۸۸۶ ابتلا رسیده است.

از سوی دیگر مایکل رایان، مدیر اجرایی برنامه اورژانس سازمان جهانی بهداشت هفته گذشته گفته بود که میزان شیوع کووید-۱۹ در کره‌شمالی بدتر شده است، نه بهتر.

علیرغم پیشنهادهای متعدد کمک کره‌شمالی هیچ پیشنهادی از سوی سازمان جهانی بهداشت را نپذیرفته است.