ایران فعالیت دو دوربین «فرا پادمانی» آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را متوقف کرد

رفائل گروسی در وین یکی از دوربین‌های نظارتی آژانس را نشان می‌دهد- عکس آرشیوی
رفائل گروسی در وین یکی از دوربین‌های نظارتی آژانس را نشان می‌دهد- عکس آرشیوی Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

نشست شورای حکام آژانس از روز دوشنبه ۱۶ خرداد ماه در مقر این سازمان در وین آغاز به کار کرده است و احتمالا قطعنامه علیه ایران امروز یا فردا به رای گذاشته می‌شود.

آگهی

با حضور سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران در یکی از مراکز هسته‌ای، فعالیت دو دوربین فرا پادمانی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی متوقف شد.

سازمان انرژی اتمی ایران در بیانیه‌ای درباره قطع فعالیت این دو دوربین گفت که «امروز فعالیت‌ دوربین‌های فرا‌پادمانی دستگاه اندازه گیری بر خط سطح غنا OLEM‌ و فلومتر آژانس قطع شد.»

در این بیانیه تاکید شده است که «جمهوری اسلامی ایران تاکنون همکاری‌های گسترده‌ای با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی داشته است که متاسفانه آژانس بدون اینکه در نظر داشته باشد که این همکاری‌ها ناشی از حسن نیت ایران است، نه تنها قدردان این همکاری‌ها نبوده، بلکه به نوعی آن را وظیفه ایران نیز تلقی کرده است.»

با این حال ایران گفته است که بیش از ۸۰ درصد از دوربین‌های موجود آژانس دوربین‌های پادمانی هستند که مانند سابق به فعالیت خود ادامه می‌دهد.

«پادمان» به معنی نظارت و حراست از ریشهٔ فعل پاییدن به  سیستم بازرسی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفته می‌شود که برای بررسی صلح آمیز بودن فعالیت‌های هسته‌ای صورت می‌گیرد.

این اقدام در حالی صورت گرفت که روز گذشته آمریکا، بریتانیا، آلمان و فرانسه پیش‌نویس قطعنامه‌ خود علیه ایران را به آژانس بین‌المللی انرژی تحویل دادند. قرار است در نشست فصلی این هفته شورای حکام، ۳۵ کشور عضو آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در مورد این پیش نویس بحث کنند و در نهایت آن را به رای گذارند.

در این پیش‌نویس از ایران به دلیل پاسخ ندادن کامل به سؤالات آژانس در مورد ردیابی مواد اورانیومی در مکان‌های اعلام‌نشده در ایران انتقاد شده است.

حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران روز یکشنبه ۱۵ خرداد در پیامی درباره عواقب تصویب این قطعنامه حساب توییتر خود نوشته بود: «اگر بانیان قطعنامه ضد ایرانی در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روش تهدید را دنبال کنند، مسئول همه عواقب آن هستند».

نشست شورای حکام آژانس از روز دوشنبه ۱۶ خرداد ماه در مقر این سازمان در وین آغاز به کار کرده است و احتمالا این قطعنامه امروز یا فردا به رای گذاشته می‌شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ایران فعالیت دوربین‌های «فراپادمانی» را به احیای برجام مشروط کرد

سفر گروسی به اسرائیل در آستانه نشست شورای حکام؛ بنت ایران را به فریب دادن جامعه جهانی متهم کرد

کنعانی: ایران نیروی نیابتی ندارد اما اسرائيل نیابتی آمریکا است