پیش‌نویس قطعنامه علیه ایران در شورای حکام؛ روسیه: قطعا همسو نمی‌شویم

مقر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در وین اتریش
مقر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در وین اتریش Copyright رویترز
Copyright رویترز
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

وزیر خارجه قطر در گفتگو با تلویزیون الجزیره گفت که در حال مذاکره با ایران و آمریکا برای کمک به یافتن زمینه‌های مشترک و بازگشت به مذاکرات در وین است. وزیر امور خارجه قطر با رد گمانه‌زنی‌ها مبنی بر شکست مذاکرات گفت: «با بلینکن درباره مذاکرات هسته‌ای و چشم‌انداز دستیابی به توافق صحبت کرده‌ام.»

آگهی

آمریکا، بریتانیا، آلمان و فرانسه پیش‌نویس قطعنامه‌ خود علیه ایران را به آژانس بین‌المللی انرژی تحویل دادند. در این پیش‌نویس از ایران به دلیل پاسخ ندادن کامل به سؤالات آژانس در مورد ردیابی مواد اورانیومی در مکان‌های اعلام‌نشده در ایران انتقاد شده است.

وصول این پیش‌نویس که به گفته رویترز، با نمونه منتشر شده آن در هفته گذشته تغییر چندانی نکرده است، به این معنی است که در نشست فصلی این هفته شورای حکام، ۳۵ کشور عضو آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در مورد آن بحث خواهند کرد و در مورد آن رأی‌گیری انجام خواهد گرفت.

در متن این پیش‌نویس آمده است: «این شورا نگرانی عمیق خود را اعلام می‌دارد؛ چرا که علی‌رغم تعاملات متعدد (ایران) با آژانس اما به دلیل ناکافی بودن همکاری‌های ماهوی ایران؛ هنوز مسائل پادمانی مرتبط با این سه مکان اعلام‌نشده پابرجا است».

همچنین آمده است که شورا «از ایران می‌خواهد برای انجام تعهدات قانونی خود فوراً اقدام کند و پیشنهاد مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای تعامل بیشتر به‌منظور شفاف‌سازی و حل‌وفصل همه مسائل پادمانی باقی‌مانده را بی‌درنگ بپذیرد.»

حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران روز یکشنبه ۱۵ خرداد در پیامی درباره عواقب تصویب این قطعنامه در توئیتر نوشته بود: «اگر بانیان قطعنامه ضد ایرانی در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روش تهدید را دنبال کنند، مسئول همه عواقب آن هستند».

همچنین آقای امیرعبداللهیان گفته بود که هرگونه تلاش سیاسی از سوی آمریکا و سه کشور اروپایی «بدون شک با پاسخ متناسب، مؤثر و فوری ایران» روبرو خواهد شد.

برخی دیپلمات‌ها احتمال داده‌اند که این قطعنامه به‌رغم هشدارهای ایران در مورد اثرات مخرب آن بر روند مذاکرات احیای برجام، به‌راحتی تصویب خواهد شد.

روسیه از متحدین ایران مخالفت خود بااین قطعنامه را اعلام کرده است. میخائیل اولیانوف، نماینده دائم روسیه در سازمان‌های بین‌المللی در وین در کانال تلگرامی خود اعلام کرد: «روسیه در صورت تصویب این قطعنامه در نشست جاری شورای حکام، با آن همسو نخواهد شد.» وی گفت: «پر واضح است که نیت شرکت‌کنندگان غربی در مذاکرات وین برای تصویب قطعنامه درباره ایران در نشست جاری شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بر برجام اثر نسبی معکوس دارد.» اولیانوف افزود: «روسیه در هیچ شرایطی خود را با چنین قطعنامه‌ای همسو نخواهد کرد.»

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

در همین حال، محمد بن عبدالرحمن آل ثانی، وزیر امور خارجه قطر در گفتگو با بخش عربی تلویزیون الجزیره گفت که در حال مذاکره با ایران و آمریکا برای کمک به یافتن زمینه‌های مشترک و بازگشت به مذاکرات در وین است. وزیر امور خارجه قطر با رد گمانه‌زنی‌ها مبنی بر شکست مذاکرات گفت: «با آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا درباره مذاکرات هسته‌ای ایران و چشم‌انداز دستیابی به توافق صحبت کردم.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

راستی‌آزمایی پرونده هسته‌ای ایران در شورای حکام آغاز می‌شود

استقبال عربستان از قطعنامه شورای حکام؛ ایران: دوربین‌ها را خاموش و سانتریفیوژهای پیشرفته نصب می‌کنیم

احتمال «صدور قطعنامه» علیه ایران؛ گروسی: عدم تماس دولت رئیسی با من حیرت‌انگیز است