Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

گوترش: ادامه جنگ اوکراین بحران غذایی جهانی به راه می‌اندازد

دیدار آنتونیو گوترش با نخست وزیر سوئد
دیدار آنتونیو گوترش با نخست وزیر سوئد Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دبیر کل سازمان ملل متحد هشدار داد در صورتی که جنگ اوکراین ادامه یابد، کشورهای در حال توسعه بیش از سایرین از بحران غذایی که پدید خواهد آمد، آسیب می‌بینند.

آگهی

آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل متحد هشدار داد جنگ روسیه و اوکراین می‌تواند به یک بحران غذایی جهانی منجر شود که بیشترین آسیب آن‌هم متوجه کشورهای در حال توسعه خواهد بود. 

آقای گوترش، که برای دیدار با مقام‌های سوئدی به استکهلم سفر کرده در نشست خبری با نخست وزیر این کشور تاکید کرد که بحران غذایی به طور موثر حل نخواهد شد مگر اینکه کود و همچنین محصولات کشاورزی روسیه و اوکراین دوباره به بازارهای جهانی برسند. 

اشاره دبیر کل سازمان ملل متحد در خصوص خطر بحران غذایی در حالی مطرح می‌شود که کشورهای مختلف هم پیشتر نگرانی خود را در این رابطه اظهار و از روسیه خواسته بودند که اجازه دهد غلات و مواد غذایی انبار شده در اوکراین به بازارهای جهانی منتقل شود. 

گوترش در ادامه اظهارات خود همچنین خواستار تصمیم گیری سریع برای مقابله با بحران غذایی شد که به گفته او ممکن در پی ادامه جنگ اوکراین پدید آید. او همچنین می‌گوید کشورهای در حال توسعه از این بحران بیش از سایر کشورها آسیب خواهند دید. 

گوترش در سفر قبلی خود به سنگال نیز در خصوص خطر این مسئله هشدار داده و خاطرنشان کرده بود که بحران اوکراین می‌تواند تاثیر چشمگیری بر اقتصاد کشورهای در حال توسعه بگذارد. او همچنین تاکید کرده بود که ادامه این روند می‌تواند بحران سه‌گانه غذا، انرژی و مشکلات اقتصادی و مالی را در سراسر قاره آفریقا تشدید کند. 

بر اساس گزارش فائو، سازمان  خواربار و کشاورزی ملل متحد، روسیه و اوکراین به ترتیب بزرگترین و پنجمین صادرکنندگان گندم در جهان هستند. این دو کشور در کنار هم ۱۹ درصد جو، ۱۵ درصد گندم و ۴ درصد ذرت دنیا را تامین می کنند که بیش از یک سوم صادرات جهانی غلات را تشکیل می‌دهد.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

علاوه بر این، روسیه با ۱۳ درصد از تولید جهانی کود، پیشرو در تولید کود محصولات کشاوری در جهان است. محدودیت‌های صادرات کود روسیه به دلیل تحریم‌های ایالات متحده منجر به افزایش قیمت جهانی کود شده است. این امر کشاورزان برزیل، ایالات متحده و سایر کشورهای عمده فعال در صنعت کشاورزی را مجبور کرده است که استفاده از کودهای شیمیایی را کاهش دهند که می‌تواند بر برداشت‌های آینده تأثیر بگذارد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

جنگ اوکراین؛ بحران جهانی غذا «میلیون‌ها نفر» را از گرسنگی و بیماری خواهد کشت

قول ترامپ به زلنسکی برای پایان دادن به جنگ اوکراین؛ نامزد جمهوری‌خواه: پیام‌آور صلح خواهم بود

آیا جنگ مانع ترانزیت نفت روسیه از اوکراین به اروپا شده است؟