Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

افزایش قیمت سوخت و غلات؛‌ اعتراض و اعتصاب گسترده کامیون‌داران اسپانیا

افزایش قیمت سوخت و غلات؛‌ اعتراض و اعتصاب گسترده کامیون‌داران اسپانیا
Copyright euronews
Copyright euronews
نگارش از یورونیوزفارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

هزاران نفر روز یکشنبه در اعتراض به افزایش قیمت سوخت و غلات در مادرید، پایتخت اسپانیا، به خیابان آمدند.

آگهی

افزایش قیمت سوخت در هفته های اخیر یکی از مهم‌ترین چالش‌هایی به شمار می‌رود که اروپا با آن مواجه شده است.

قیمت بنزین و گازوئیل که در ماه سپتامبر به کمتر از ۱ یورو و پنجاه رسیده بود، حالا با افزایش ۳۰ درصدی مواجه شده است.

در پی همین افزایش شدید قیمت و در حالی‌که دستمزدها همراه با نرخ تورم بالا نرفته است، اعتراض و اعتصاب کامیون داران در بسیاری از کشورهای  اروپایی و به‌ویژه اسپانیا بالا گرفته است.

در مادرید، پایتخت اسپانیا اعتراضات ابتدا از سوی کوچکترین اتحادیه کارگری کامیون داران آغاز شد و در ۴۸ ساعته گذشته به یکی از بزرگترین اعتصابات این کشور در چند سال اخیر تبدیل شده است.

مانوئل هرناندز، رئیس یکی از اتحادیه های کارگری حامی کارکنان صنعت حمل و نقل می گوید: « کارمان را متوقف کرده ایم چون دخل و خرجمان متعادل نیست و هر چه کار می کنیم فقط ضرر است. اعتصاب ما کارخانه ها و شرکت های بزرگ را با کمبود مواجه کرده است و می توانیم اثرات اعتصاب خود را بینییم.»

اعتصاب کامیونداران و کارکنان صنعت حمل و نقل یعنی افزایش قیمت مایحتاج اولیه شهروندان.

خبرنگار یورونیوز در مادرید می گوید این موضوع باعث شده تا برخی از محصولات در سوپرمارکت ها کمیاب شوند. از سوی دیگر بسیاری از کشاورزان هم بدلیل نبود کامیون های انتقال محصول با چالش روبرو شده اند. همچنین جنگ اوکراین بحران را شدیدتر کرده است. چرا که اوکراین و روسیه یکی ازبزرگترین کشورهای تامین کننده غلات به کشورهای اروپایی هستند و امروز جنگ و تحریم علیه روسیه مانع واردات غلات شده است.

درحمایت ازکشاورزان و دامداران و در اعتراض به گرانی و تورم، هزاران نفر از شهروندان مادریدی به خیابان آمدند.

خسوس آنکوئلو، کشاورز اسپانیایی که در این تظاهرات شرکت کرده بود، می گوید: « امروز افزایش قیمت سوخت همه بخش های جامعه را تحت تاثیرقرار داده است. هرچند که ماه هاست که کشاورزان و دامداران ماه هاست از افزایش قیمت سوخت و غلات رنج می برند.

البته جنگ اوکراین وضع را وخیم تر کرده است. بی تردید می گویم برخی از کشاورزان و دامداران رسما نمی توانند بکار خود ادامه بدهند. قیمت علوفه سر به فلک می کشد، قیمت حامل های انرژی افزایش بی سابقه ای داشته و قیمت سوخت نیز بالا رفته است. یعنی تمام چیزهایی که یک دامدار برای خوراک دامهایش به آن نیاز دارد با افزایش شدید قیمت مواجه شده است.»

در تظاهرات روز یکشنبه در مادرید بیش از ۱۵۰ هزار نفر شرکت کردند و خواستار یافتن راه حل های فوری برای بخش کشاورزی و دامدارای در این کشور شدند. نرخ تورم در اسپانیا در حال حاضر بیش از ۷.۶ درصد است، این نرخ برای شهروندان اروپایی که سالهاست تورم صفر درصد را تجربه کرده اند، بی سابقه است.

دولت اسپانیا متعهد شده است که اقداماتی را برای کاهش هزینه انرژی و سوخت انجام دهد. با این حال به نظر می رسد، پدرو سانچز، نخست وزیر سوسیالیست برای هر تصمیمی باید با همتایان اروپایی خود دیدار و ملاقات کند. این دیدار پیش از ۲۹ مارس، کمتر از ۸ روز دیگر عملی خواهد شد. تا آن زمان اسپانیا شاهد ادامه اعتراض ها و اعتصاب های کارگری خواهد بود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

زنگ خطر شورش و بلوای نان در خاورمیانه؛ بحران گرانی تا چه حد جدی است؟

اعتراض کشاورزان اسپانیا؛ دولت به برخی از خواسته‌های آنها تن داد

کشاورزان اسپانیا با تراکتورها در خیابان‌های مادرید