جهش ۲۱ درصدی نرخ ارز در ۱۴۰۱؛ شکاف نرخ آزاد و رسمی دلار به ۶ هزارتومان نزدیک شد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
یک صرافی در تهران
یک صرافی در تهران   -  کپی رایت  AP Photo

نرخ آزاد دلار آمریکا در جریان معاملات روز چهارشنبه بازار تهران تا ۳۱ هزار و ۸۷۰ تومان صعود کرد تا فاصله آن با بهای رسمی تعیین شده از سوی بانک مرکزی ایران به ۵ هزار و ۸۳۰ تومان برسد.

بانک مرکزی ایران در داد و ستدهای امروز (۱ ژوئن/۱۱ خرداد) قیمت رسمی فروش دلار آمریکا را با ۶۱ تومان افزایش نسبت به روز قبل، ۲۶ هزار و ۴۰ تومان تعیین کرد که بیشترین نرخ از ۱۳ ژانویه/۲۴ دی ماه گذشته محسوب می‌شود. این نرخ در روز معاملاتی نخست سال جاری خورشیدی ۲۵ هزار و ۴۲۶ تومان بود که تا کنون نزدیک به ۲.۵ درصد بالا رفته است.

اما نرخ آزاد فروش دلار در همین مدت، ۵ هزار و ۶۰۰ تومان، معادل ۲۱.۳ درصد، جهش کرده و به بالاترین سطح از خرید و فروش‌های ۱۸ اکتبر ۲۰۲۰ (۲۷ مهر ۱۳۹۹) رسیده است. بدین ترتیب، نرخ آزاد دلار تنها ۳۳۰ تومان تا رکورد تاریخی ۳۲ هزار و ۲۰۰ تومانی که در پایان مبادلات روز ۱۵ اکتبر ۲۰۲۰ (۲۴ مهر ۱۳۹۹) ثبت شد، فاصله دارد. 

هر یورو نیز در جریان معاملات روز چهارشنبه بازار آزاد تهران تا ۳۴ هزار تومان فروش رفت که ۵ هزار و ۷۰۹ تومان بالاتر از نرخ رسمی تعیین شده از سوی بانک مرکزی ایران بود. 

در بازار جهانی ارز نیز هر یورو در مقابل ۱.۰۶۳۷ دلار آمریکا مبادله شد. با این حال، این نرخ در قیمت‌گذاری بانک مرکزی ایران ۱.۰۸۶۴ و در معاملات بازار آزاد تهران نیز ۱.۰۶۶۸ بود. 

همزمان با افزایش نرخ ارز در ایران، قیمت جهانی هر اونس طلا نیز روز چهارشنبه ۸ دلار و ۶۰ سنت افزایش یافت و به هزار و ۸۴۶ دلار  رسید. بدین ترتیب، در بازار طلای تهران نیز هر قطعه تمام سکه طلا ۱۵ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان و هر گرم طلای ۱۸ عیار یک میلیون و ۴۵۰ هزار تومان قیمت خورد.