Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

سازمان ملل: کشف یک میلیارد قرص مخدر صنعتی در آسیا؛ مثلث طلایی تولید کجاست؟

خبرنگار حاضر در برابر قرص‏ های مت‌آمفتامین
خبرنگار حاضر در برابر قرص‏ های مت‌آمفتامین Copyright آسوشیتدپرس
Copyright آسوشیتدپرس
نگارش از یورونیوز
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دفتر مبارزه با مواد مخدر و جرایم سازمان ملل روز دوشنبه ۹ خرداد با انتشار گزارشی وزن این قرص‌ها را در مجموع حدود ۹۱ تن اعلام کرد و محموله‌های کشف شده را تنها بخشی از قاچاق منطقه‌ای ۱۷۲ تنی مت‌آمفتامین در همه اشکال آن عنوان کرد.

آگهی

در شرق و جنوب شرق آسیا، شمار قرص‌های کشف شده مت‌آمفتامین که در بازار سیاه با نام شیشه نیز شناخته می‌شود برای نخستین بار از مرز یک میلیارد قرص عبور کرد و گواهی بر حجم گسترده تولید و قاچاق این ماده‏ محرک سیستم عصبی در این منطقه است.

دفتر مبارزه با مواد مخدر و جرایم سازمان ملل روز دوشنبه ۹ خرداد با انتشار گزارشی وزن این قرص‌ها را در مجموع حدود ۹۱ تن اعلام کرد و محموله‌های کشف شده را تنها بخشی از قاچاق منطقه‌ای ۱۷۲ تنی مت‌آمفتامین در همه اشکال آن عنوان کرد. این میزان معادل هفت برابر بیش از مقادیر کشف شده در ۱۰ سال پیش است.

جرمی داگلاس، نماینده دفتر مبارزه با مواد مخدر و جرایم سازمان ملل در جنوب شرق آسیا، در یک کنفرانس خبری در بانکوک پایتخت تایلند با رونمایی از گزارش «مواد مخدر صنعتی در شرق و جنوب شرق آسیا» گفت: «فکر می‌کنم که این منطقه به معنای واقعی کلمه در حال غوطه‌ور شدن در مت‌آمفتامین است.»

داگلاس گفت: «برای رسیدگی به این مشکل باید یک تغییر سیاست ریشه‌ای از سوی شرق آسیا انجام شود وگرنه این رشد ادامه‌دار خواهد بود.»

تایلند، لائوس و میانمار تولیدکنندگان عمده این مواد هستند که به طورعمده در آسیای جنوب شرقی مصرف می‌شود ولی به نیوزیلند و استرالیا، هنگ‌کنگ، کره و ژاپن در شرق آسیا و نیز به طور فزاینده‌ای به جنوب آسیا صادر می‌شود.

این تولید انبوه سبب کاهش قیمت آن شده و در نتیجه گرایش به آن روزبه‌روز افزایش می‌یابد. به گفته داگلاس، قیمت این مواد به نسبت سال‌های ۲۰۰۲ تا ۲۰۰۷، حدود پنج تا شش برابر کاهش یافته است.

تولید مت‌آمفتامین آسان است و جایگزین تریاک و مشتقات هروئین شده است تا به ماده مخدر غیرقانونی غالب در آسیای جنوب شرقی برای استفاده و صادرات تبدیل شود.

منطقه موسوم به «مثلث طلایی»، در طلاقی مرزهای میانمار، لائوس و تایلند، از دیرباز منطقه اصلی تولید تریاک بوده است و آزمایشگاه‌های بسیاری آن را به هروئین تبدیل می‌کردند. دهه‌ها بی‌ثباتی سیاسی، این مناطق مرزی را به محلی برای جولان قانون گریزان و تولیدکنندگان مواد تبدیل کرده است.

داگلاس افزود: «تلاش گسترده جدی برای ضبط این مواد شیمیایی صورت نمی‌گیرد و جرائم سازمان‌یافته همچنان ادامه‌دار است.»

تولید مواد مخدر در میانمار اغلب از سوی گروه‌های اقلیت قومی مسلح عجین شده صورت می‌گیرد که هم با دولت و هم با سایر گروه‌ها در جدال هستند. البته هرکدام از این گروه‌ها دست داشتن در تولید و قاچاق مواد مخدر را انکار می‌کنند و دیگری را متهم می‌کنند.

بر اساس گزارش آژانس مبارزه با مواد مخدر و جرایم سازمان ملل، این نگرانی وجود دارد که تبهکاران، کامبوج را به‌عنوان قطب تولید مواد مخدر انتخاب کنند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تبدیل سوریه به «مکزیک جهان عرب»؛ «همکاری اسد و حزب‌الله در تولید و صادرات مواد مخدر»

امارات مجازات برخی از قوانین مربوط به مواد مخدر را کاهش می‌دهد

جشن بزرگ هندوها در مالزی؛ باورمندانی که به نشانه توبه قلاب به پوست خود می‌زنند