Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

رابرت مالی: احتمال رسیدن به توافق هسته‌ای با ایران «بسیار ضعیف» است

U.S. special envoy for Iran Robert Malley
U.S. special envoy for Iran Robert Malley Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

رابرت مالی: «اگر مذاکرات هسته‌ای شکست بخورد، آنگاه دولت ایران باید به مردم خود توضیح دهد که چرا انزوا را انتخاب کرده است».

آگهی

رابرت مالی، نماینده ویژه ایالات متحده آمریکا در امور ایران و عضو تیم مذاکره کننده این کشور در گفت‌وگوهای هسته‌ای، روز چهارشنبه اعلام کرد که چشم انداز رسیدن به یک توافق با ایران «در بهترین حالت نیز بسیار ضعیف است».

او در مقابل اعضای کمیته روابط خارجی سنای آمریکا گفت که آمریکا همچنان به رد درخواست‌های غیرمنطقی ایران ادامه خواهد داد و هشدار داد که واشنگتن آماده «واکنش» در صورت نرسیدن به توافق با تهران است.

آقای مالی که بیش از یک سال است مذاکرات غیرمستقیم آمریکا با ایران را در شهر وین رهبری می‌کند، افزود که در صورت رسیدن به توافق نیز، ایالات متحده همچنان آماده است تحریم‌های وضع شده علیه ایران را لغو کند.

بیش از یک سال از آغاز مذاکرات غیرمستقیم ایران با ایالات متحده و با میانجیگری بریتانیا، آلمان و فرانسه می گذرد و به گفته طرفین بسیاری از اختلافات حل شده است.

با این وجود ایران خواستار حذف نام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از فهرست سازمان‌ها و گروههایی است که از سوی ایالات متحده «تروریستی» محسوب می شوند و همین موضوع منجر به توقف مذاکرات شده است.

قرار بود در صورت عقد توافقی جدید، محدودیت‌هایی برای فعالیت‌های هسته‌ای ایران وضع شود و در مقابل ایالات متحده تحریم‌های «مرتبط با انرژی هسته‌ای ایران» را لغو کند.

رابرت مالی در بخشی از سخنانش در مقابل قانونگذاران سنا گفت که اگر مذاکرات شکست بخورد، آنگاه «دولت ایران باید به مردم خود توضیح دهد که چرا انزوا را انتخاب کرده است».

او هشدار داد که «اگر ایران چنینی راهی را انتخاب کند، ما کاملاً آماده‌ روبرو شدن با این واقعیت و تداوم و تشدید تحریم‌هایمان هستیم و این بار اروپا نیز قاطعانه در کنار ماست.»

او افزود که ایالات متحده همچنین آماده است تا «با همکاری اسرائیل و شرکایمان در منطقه، به هر گونه تشدید تنش از سوی ایران قاطعانه پاسخ دهد».

سخنان روز چهارشنبه آقای مالی در حالی بیان می‌شود که ماه گذشته وزارت امور خارجه ایران در واکنش به ابهامات درباره سرانجام گفت‌وگوهای وین اعلام کرده بود که ایالات متحده برای دستیابی به توافق هسته‌ای «جدی نیست».

رابرت مالی در ادامۀ سخنانش با اشاره به اعتراضاتی که در ایران در جریان است، گفت که دولت آمریکا درباره ماهیت رژیم ایران دچار توهم نشده و «تظاهراتی که امروز در ایران شاهد آن هستیم، نشان دهنده فساد و سوء مدیریت حکومت این کشور است و واکنش وحشیانه به این تظاهرات، افول اخلاقی رژیم تهران را به ما یادآوری می‌کند.»

قرار گرفتن نام سپاه پاسداران در فهرست سازمان‌های تروریستی در دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ و در چهارچوب کمپین «فشار حداکثری» بر ایران انجام شد؛ آنهم در سال ۲۰۱۹ میلادی یعنی یک سال پس از خروج ایالات متحده از توافق هسته‌ای.

اگرچه دولت بایدن تا کنون بطور روشن تصمیم خود را دربارۀ موضوع خروج سپاه از فهرست سازمان‌های تروریستی اعلام نکرده اما یک روز پیش از این نفتالی بنت، نخست‌وزیر اسرائیل در مجموعه توییت‌هایی اعلام کرد که رئیس‌جمهور بایدن در یک تماس تلفنی به او اطمینان داده که سپاه پاسداران را همچنان در این فهرست نگه می‌دارد؛ یعنی «جایی که به آن تعلق دارد».

بنت همچنین در توییتی از بایدن به خاطر این تصمیم تشکر کرد و او را دوست واقعی اسرائیل خواند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

وزارت خارجه آمریکا: نماینده ویژه ایالات متحده در امور ایران «در مرخصی» است

«حادثه» در پارچین؛ وزارت دفاع ایران کشته شدن دست‌کم ۱ نفر را تایید کرد

واشنگتن: تهران باید بین شروط غیرهسته‌ای و توافق احیای برجام دست به انتخاب بزند