«از چشم‌ پروانه» روایت یک زن گرفتار در جهنم جنگ اوکراین در جشنواره کن

Access to the comments نظرها
نگارش از Chris Burns  & یورونیوز فارسی
عوامل تولید فیلم از چشم پروانه در جشنواره کن
عوامل تولید فیلم از چشم پروانه در جشنواره کن   -  کپی رایت  Daniel Cole/Copyright 2022 The Associated Press. All rights reserved

«از چشم پروانه» به کارگردانی ماکسیم ناکونچنی، کارگردان اوکراینی در جشنواره کن به روی پرده رفت. این فیلم روایت گرفتار شدن لیلیا، زن جوان اوکراینی در جریان جنگ‌ داخلی در شرق این کشور است.

لیلیا با بازی ریتا بورکُوسک، یک اسیر جنگی است که در زندان نیروهای حامی روسیه به او تجاوز و باردار می‌شود. این دختر جوان به دلیل هدایت پهپادهای نظامی پیش از اسارت به «پروانه» معروف است. این قربانی جنگ حتی پس از آزادی هم اسیر تبعات روانی دوران زندان است. 

 ریتا بورکُوسک می‌گوید: «برای فیلم به خط مقدم رفتیم و همین زندگی من را برای همیشه عوض کرد. وقتی جان آدم واقعا در خطر است، هیچ چیز دیگر مثل قبل نیست.» 

ایده ساخت «از چشم پروانه» در جریان تولید یک مستند با نام «گردان نامرئی» درباره جنگ در دنباس به ذهن ماکسیم ناکونچنی رسید. این فیلم هم‌اکنون در بخش رقابت برای دوربین طلایی کن حضور دارد. 

ناکونچنی درباره ارتباط دو فیلم می‌گوید: «یکی از پرسوناژهای اصلی گردان نامرئی، هم اکنون در اسارت است. او یک زن جوان است و ژولیا پایوسکا نام دارد، ملقب به تایرا. از آنجا که یک داوطلب امداد و بهداری است، طبیعتا نباید اسیر جنگی باشد. از همین جا خواستار آزادی فوری او هستیم.»

 فیلم «از چشم پروانه» ترکیبی است از سینما-حقیقت و محتوای شبکه‌های اجتماعی. روایت فیلم تند و پر افت و خیز است. دست‌اندرکاران فیلم می‌گویند که داستان بسیاری از زنان اوکراینی حاضر در جبهه‌های جنگ داخلی این کشور را با شخصیت ریتا ترکیب کرده‌اند.