Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

نماینده ویژه سازمان ملل: تحریم‌ها وضعیت مردم ایران را بدتر کرده است

النا دوهان نماینده ویژه سازمان ملل می‌گوید که تحریم‌ها وضعیت انسانی را در ایران بدتر کرده است.
النا دوهان نماینده ویژه سازمان ملل می‌گوید که تحریم‌ها وضعیت انسانی را در ایران بدتر کرده است. Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

نمانیده ویژه سازمان ملل در سفر به تهران گفت که تحریم‌ها منجر به تورم و فقر فزاینده شده است.

آگهی

نماینده ویژه سازمان ملل متحد روز چهارشنبه و در جریان یک کنفرانس خبری در تهران گفت که تحریم‌های گسترده آمریکا علیه ایران تأثیر بدی بر اقتصاد این کشور گذاشته و وضعیت انسانی در این کشور را بدتر کرده است.

به گفته آلنا دوهان، گزارشگر ویژه سازمان ملل، تحریم ها بر گروه های اصلی صادراتی ایران، بانک ها و همچنین چندین شرکت و اتباع از جمله برخی از داروها و تولید مواد غذایی تاثیر گذاشته است.

دوهان با اشاره به این تحریم‌ها به خبرنگاران گفت: «این امر منجر به تورم و فقر فزاینده و کاهش منابع دولتی برای رسیدگی به نیازهای اولیه افراد کم درآمد و سایر اقشار آسیب پذیر شده است.» او افرادی را که «دارای بیماری‌های شدید هستند، افراد معلول، پناهندگان افغان، خانواده‌هایی که تحت سرپرستی زنان و کودکان هستند» را به‌عنوان آسیب‌پذیرترین قشر جامعه از این اقدامات عنوان کرد.

تحریم‌ها منجر به تورم و فقر فزاینده و کاهش منابع دولتی برای رسیدگی به نیازهای اولیه افراد کم درآمد و سایر اقشار آسیب پذیر شده است
نماینده ویژه سازمان ملل

دوهان که یک دیپلمات بلاروسی است در سال ۲۰۲۰ در این سمت منصوب شد و گزارش خود را به شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد ارائه خواهد کرد.

او همچنین گفت که «تحریم ها به طور قابل ملاحظه ای وضعیت انسانی در ایران را وخیم‌تر کرده است». او از کشورهایی که تحریم‌های یکجانبه علیه ایران اعمال کرده‌اند، به‌ویژه ایالات متحده، خواست تا آن‌ها را لغو کنند.

دولت آمریکا در زمان دونالد ترامپ، تصمیم گرفت تا از توافق هسته‌ای بین ایران و قدرت های جهانی، به طور یکجانبه خارج شود. ترامپ همچنین در سال ۲۰۱۸ تحریم‌های تازه و سخت تری را علیه ایران اعمال کرد.

بر اساس توافق هسته‌ای برجام، ایران در ازای محدود کردن فعالیت‌های هسته‌ای خود، از تحریم‌ها خارج شد، اما با خروج آمریکا از برجام تحریم دوباره بازگشتند و در حال ضربه زدن به اقتصاد ایران هستند.

مذاکرات در وین برای احیای این توافق نیز به دلیل درخواست ایران مبنی بر خارج کردن نام سپاه پاسداران از لیست تروریستی آمریکا متوقف شده است. با این وجود مقامات می گویند که اهمیت دستیابی به یک توافق با ایران افزایش یافته است زیرا که برنامه هسته ای ایران به سرعت در حال پیشرفت است.

همزمان طی هفته‌های گذشته، ایران شاهد اعتراضاتی در واکنش به وخامت اقتصادی و افزایش قیمت‌ مواد غذایی بود.اعتراضات پراکنده‌ای بر سر تغییرات قیمت در چندین استان به راه افتاده است و رسانه های دولتی ایران نیز از بازداشت عده‌ای از معترضان خبر داده‌اند.

رانندگان اتوبوس در تهران که به دنبال افزایش ۱۰ درصدی دستمزد بودند، روز دوشنبه کار را ترک کردند و بخش‌هایی از شهر را فلج کردند و معلمان نیز طی ماه‌های گذشته در شهرها و شهرستان‌های سراسر ایران دست به اعتصاب زده‌اند. معلمین کلاس‌های خود را ترک کرده اند تا برای دستمزد و شرایط کاری بهتر تلاش کنند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آمریکا حتی در صورت توافق هسته‌ای با ایران، تحریم‌های سپاه پاسداران را حفظ خواهد کرد

گزارش گاردین از قهر جوانان ایرانی با انتخابات؛ «جلیلی و پزشکیان فرقی با هم ندارند»

نگاه دیپلمات‌های غربی‌ به سعید جلیلی: یک مومن واقعی به انقلاب و فاجعه