Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

دانشمندان: دلفین‌ها همدیگر را از طریق «طعم ادرار» تشخیص می‌‌دهند

دلفین‌ها (عکس از آرشیو)
دلفین‌ها (عکس از آرشیو) Copyright Canva
Copyright Canva
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دلفین‌های پوزه‌بطری معمولی به عنوان شناخته‌شده‌ترین گونه از دلفین‌ها مدت زیادی را به تماس آرواره‌هایشان با اندام تناسلی یکدیگر اختصاص می‌دهند. امری که باعث می‌شود تا با طعم ادرار یکدیگر آشنا شوند.

آگهی

نتیجه پژوهش دانشمندان نشان می‌دهد که دلفین‌ها با چشیدن ادرار از حضور یکدیگر در اطراف خود مطلع می‌شوند. 

بنا به نتیجه این تحقیق که روز چهارشنبه در نشریه علمی «ساینس ادونسس» (Science Advances) منتشر شد دلفین‌های معروف به دلفین پوزه‌بطری معمولی (Bottlenose dolphin) دهان خود را باز نگه می‌دارند و ادرار آن دسته از هم‌قطاران خود را که از قبل با آنها آشنایی دارند به مدت طولانی‌تری از دیگر دلفین‌ها مزمزه می‌کنند. 

جیسون براک، پژوهشگر دانشگاه ایالتی تگزاس در آمریکا در این باره می‌گوید: «دلفین‌ها اولین مهره‌دارانی هستند که نشان داده شده است که تنها از طریق چشایی یکدیگر را تشخیص می‌دهند.»

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

به گفته دانشمندان چشیدن ادرار دیگر دلفین‌ها برای این حیوانات در فضای اقیانوس کارایی زیادی دارد زیرا ادرار مدتها پس از گذر دلفین‌ در آب باقی می‌ماند. 

دلفین‌های پوزه‌بطری معمولی شناخته‌شده‌ترین گونه از دلفین‌ها هستند. آنها مدت زیادی را به تماس آرواره‌هایشان با اندام تناسلی یکدیگر اختصاص می‌دهند. 

این امر در تعامل اجتماعی آنها با یکدیگر مرسوم است و به گفته دانشمندان باعث می‌شود تا دلفین‌ها با طعم ادرار یکدیگر آشنا شوند. 

محققان با توجه به اینکه دلفین‌ها حس بویایی ندارند اطمینان یافته‌اند که آنچه به این جانوران دریایی امکان می‌دهد تا ادرار یکدیگر را تشخیص دهند بوی آن نیست بلکه مزه آن است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رنگ ادرار در مورد سلامتی شما چه می‌گوید؟

بریتانیا: روسیه به دلفین‌ها آموزش می‌دهد تا از آنها در ماموریت‌های نظامی استفاده کند

شب‌های مهتابی اقیانوس آرام؛ چگونه جفت‌گیری سیمین‌پهلوهای کالیفرنیا شگفتی خلق می‌کند؟