دانشمندان: دلفین‌ها همدیگر را از طریق «طعم ادرار» تشخیص می‌‌دهند

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
دلفین‌ها (عکس از آرشیو)
دلفین‌ها (عکس از آرشیو)   -  کپی رایت  Canva

نتیجه پژوهش دانشمندان نشان می‌دهد که دلفین‌ها با چشیدن ادرار از حضور یکدیگر در اطراف خود مطلع می‌شوند. 

بنا به نتیجه این تحقیق که روز چهارشنبه در نشریه علمی «ساینس ادونسس» (Science Advances) منتشر شد دلفین‌های معروف به دلفین پوزه‌بطری معمولی (Bottlenose dolphin) دهان خود را باز نگه می‌دارند و ادرار آن دسته از هم‌قطاران خود را که از قبل با آنها آشنایی دارند به مدت طولانی‌تری از دیگر دلفین‌ها مزمزه می‌کنند. 

جیسون براک، پژوهشگر دانشگاه ایالتی تگزاس در آمریکا در این باره می‌گوید: «دلفین‌ها اولین مهره‌دارانی هستند که نشان داده شده است که تنها از طریق چشایی یکدیگر را تشخیص می‌دهند.»

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

به گفته دانشمندان چشیدن ادرار دیگر دلفین‌ها برای این حیوانات در فضای اقیانوس کارایی زیادی دارد زیرا ادرار مدتها پس از گذر دلفین‌ در آب باقی می‌ماند. 

دلفین‌های پوزه‌بطری معمولی شناخته‌شده‌ترین گونه از دلفین‌ها هستند. آنها مدت زیادی را به تماس آرواره‌هایشان با اندام تناسلی یکدیگر اختصاص می‌دهند. 

این امر در تعامل اجتماعی آنها با یکدیگر مرسوم است و به گفته دانشمندان باعث می‌شود تا دلفین‌ها با طعم ادرار یکدیگر آشنا شوند. 

محققان با توجه به اینکه دلفین‌ها حس بویایی ندارند اطمینان یافته‌اند که آنچه به این جانوران دریایی امکان می‌دهد تا ادرار یکدیگر را تشخیص دهند بوی آن نیست بلکه مزه آن است.