Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

شکست دوباره سوسیال دموکرات‌ها در انتخابات ایالتی آلمان

انتخابات ایالتی در آلمان
انتخابات ایالتی در آلمان Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

حزب دموکرات مسیحی بر اساس آخرین نتایج انتخابات پارلمانی در ایالت نوردراین-وستفالن که قلمرو تاریخی چپ‌گرا محسوب می‌شود با کسب ۳۵،۸ درصد به پیروزی دست یافت.

آگهی

حزب حاکم در آلمان به رهبری صدر اعظم اولاف شولتس شکست دیگری را در انتخابات پارلمانی ایالت نوردراین-وستفالن در غرب این کشور متحمل شد.

حزب دموکرات مسیحی بر اساس آخرین نتایج انتخابات در این ایالت که به صورت سنتی و تاریخی یک منطقه چپ‌گرا محسوب می‌شود با کسب ۳۵،۸ درصد به پیروزی دست یافته است.

برآوردهای اولیه و نظرسنجی‌های پای صندوق‌های رای نیز پیش از این نشان می‌داد که حزب سوسیال دموکرات به رهبری اولاف شولتس به وضوح از محافظه کاران در نوردراین-وستفالن، پرجمعیت‌ترین ایالت آلمان که روز یکشنبه ترکیب پارلمان خود را انتخاب می‌کرد، عقب افتاده است.

حزب حاکم که به دلیل مواضع غیرشفاف و رویکرد نه چندان مطلوب در قبال بحران اوکراین زیر تیغ انتقاد‌ها قرار دارد در این انتخابات تنها ۲۸ درصد آرا به خود اختصاص داد در حالی حزب دموکرات مسیحی که از سال ۲۰۱۷ تاکنون نیروی سیاسی برتر در این منطقه از آلمان به حساب می‌آید با بیش از ۳۵ درصد آرا پیروزی بزرگی را در قلمرو تاریخی سوسیال دموکرات‌ها از آن خود کرد.

شکست دیگری برای صدراعظم

حزب سوسیال دموکرات که یک هفته پیش نیز در شلزویگ-هولشتاین، ایالت شمالی آلمان متحمل شکست شده بود امیدوار است که بتواند در نوردراین-وستفالن همانند آنچه در سطح فدرال انجام داده با سبزها که ۱۸ درصد آرا را به خود اختصاص داده‌اند ائتلاف تشکیل داده و متحد شود

حدود سیزه میلیون رای دهنده در شهرهایی چون کلن،‌ بن، دوسلدورف،‌ اسن و دورتموند برای انتخابات پارلمانی نوردراین-وستفالن که پرجمعیت ترین ایالت آلمان و از قطب‌های مهم اقتصادی این کشور به حساب می‌آید به پای صندق‌های رای فراخوانده شده بودند.

سبزها اما که به دلیل محبوبیت وزرای خود در دولت با اقبال بیشتری نسبت به قبل مواجه بودند با جهش دوازده درصدی موفق‌ترین حزب این انتخابات بودند.

خیز دوباره محافظه‌کاران

به نظر می‌آید که حزب دموکرات مسیحی دیگر تمایلی برای ائتلاف با حزب دموکرات‌های آزاد یا لیبرال‌ها که در این انتخابات با ریزش هفت درصدی آرا مواجه شده، نداشته باشد.

حزب راستگرای آلترناتیو برای آلمان نیز در انتخابات روز یکنشنبه با ریزش ۱.۸ درصدی آرا تنها ۵.۶ درصد آرا تصاحب کرد و نشان داد که در غرب آلمان هنوز از جایگاه مطلوبی برخوردار نیست.

بدین ترتیب سبزها شاه کلید نهایی برای تعیین دولت محلی در ایالت نوردراین-وستفالن خواهد بود و بدون شک در دولت ائتلافی این منطقه حضور خواهد داشت.

این انتخابات از سوی دیگر، نشانه و انگیزه‌ای مضاعف برای امیدواری محافظه‌کارانِ حزب دموکرات مسیحی است که از اواخل سال ۲۰۲۱ پس از شانزده سال زمامداری آنگلا مرکل در جبهه اپوزیسیون قرار گرفته‌اند.

فریدریش مرتس، رهبر اتحادیه دموکرات مسیحی آلمان با توجه به اقبال بیشتر رای‌دهندگان به حزب او درغرب آلمان آرزوی صدراعظمی کشورش را در سال ۲۰۲۵ در سر می‌پروراند.

توییتر یورونیوز فارسی را دنبال کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

استعفا در پی فشار دو پارلمان؛ گردهارد شرودر از ریاست هیات مدیره «روس‌نفت» کنار رفت

حضور ماموران دادگستری و پلیس آلمان در دویچه بانک برای بررسی حساب‌های مشکوک به پولشویی

شکست برای دولت شولتس؛ لایحه واکسیناسیون اجباری کرونا در پارلمان آلمان رای نیاورد