جنگ در اوکراین؛ گفتگوی تلفنی وزرای دفاع آمریکا و روسیه برای اولین بار از زمان آغاز درگیری‌‌ها

وزرای دفاع آمریکا و روسیه
وزرای دفاع آمریکا و روسیه Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

جنگ در اوکراین در حالی وارد هشتادمین روز خود می‌شود که ارتش روسیه حملاتش برای تصرف کارخانه آزوفستال را تشدید کرده و همچنین قصد دارد مناطق بیشتری را در شرق اوکراین تحت تصرف درآورد.

آگهی

جنگ در اوکراین در حالی وارد هشتادمین روز خود می‌شود که ارتش روسیه حملاتش برای تصرف کارخانه آزوف‌ستال را تشدید کرده و همچنان قصد دارد مناطق بیشتری را در شرق اوکراین تحت تصرف درآورد.

در صحنه سیاسی نیز تلاش‌ها برای آتش‌بس در اوکراین همچنان بی‌نتیجه مانده است. این در حالی است که خبر پیوستن احتمالی سوئد و فنلاند به سازمان ناتو واکنش‌های هشدارآمیز مقامات مسکو را به همراه داشته است.

از سوی دیگر در شرایطی که بحران انسانی در اوکراین همچنان ادامه دارد، اتحادیه اروپا از تصویب یک کمک نیم میلیارد یورویی به اوکراین خبر داده است.

آخرین خبرها و رویدادهای مرتبط با تهاجم نظامی روسیه به اوکراین در روز شنبه ۱۴ ماه مه ۲۰۲۲ (۲۴ اردیبهشت) را در این گزارش دنبال کنید.

14.05.2022
18:03

انتقاد گروه هفت از تصمیم دهلی نو در متوقف کردن صادرات گندم

هفت کشور صنعتی دنیا در واکنش به تصمیم دومین تولید کننده گندم دنیا در متوقف کردن صادرات گندم نسبت به «تشدید بحران» هشدار دادند. دهلی نو با هدف تامین غذایی جمعیت ۱.۴ روز شنبه از تصمیم خود مبنی بر توقف صادرات گندم خبر داد.

وزرای کشاورزی گروه جی هفت که در اشتوتگارت آلمان گردهم آمده اند معتقدند این اقدام هند بر بازار جهانی گندم که بواسطه جنگ روسیه و اوکراین ملتهب شده است، تاثیر منفی خواهد گذاشت.

نشست وزرای کشاورزی گروه هفت ماه مه آلمان

".
 

14.05.2022
15:38

رئیس جمهور فنلاند در گفتگو با پوتین بر عزم هلسینکی برای پیوستن به ناتو تاکید کرد

دفتر ریاست جمهوری فنلاند روز شنبه اعلام کرد که سائولی نینیسته، رییس جمهوری این کشور در گفتگوی تلفنی با ولادیمیر پوتین، همتای روس خود ازعملی شدن تصمیم هلسینکی برای تقاضای عضویت در ناتو طی روزهای آینده خبر داده است.

آقای نینیسته که نزدیک ده سال است ریاست جمهوری فنلاند را برعهده دارد می گوید سال ها پیش هم به ولادیمیر پوتین گفته بوده که هر کشور مستقلی بدنبال بیشینه کردن امنیت خود است.

از سوی دیگر ولادیمیر پوتین، هر گونه تجدید نظر فنلاند در سیاست دیرنه بیطرفی خود را یک «اشتباه» توصیف کرده است. آقای پوتین گفته تلاش برای عضویت فنلاند در ناتو موجب تخریب روابط دو کشور می شود.

14.05.2022
12:47

انتقاد زلنسکی از ماکرون؛ الیزه «امتیازدهی دیپلماتیک به روسیه» را رد کرد

ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین، در یک مصاحبه گفت همتای فرانسوی‌اش «بیهوده» تلاش می‌کند تا با ولادیمیر پوتین گفتگو کند. وی گفت این عمل صحیحی نیست که رئیس جمهور بخواهد به روسیه «امتیازات دیپلماتیک» بدهد.

رئیس‌جمهور اوکراین که در مصاحبه‌ای با شبکه تلویزیونی ایتالیایی RAI 1 حضور یافته بود، گفت: «ما نباید به دنبال راه خروجی برای روسیه باشیم و ماکرون این کار را بیهوده انجام می‌دهد. تا زمانی که روسیه خودش نخواهد و درک نکند که به خاتمه دادن به جنگ نیاز دارد، به دنبال راهی برای خروج نخواهد رفت.»

آقای زلنسکی با بیان اینکه رویکرد فرانسه به ولادیمیر پوتین اجازه می‌دهد «وجهه» خود را حفظ کند در حالی که نیروهای ارتش او در حال تلاش برای کنترل جنوب و شرق اوکراین هستند، گفت: «زمان برای نشستن سر میز با روسیه به پایان رسیده است. این دیگر ممکن نیست.»

امانوئل ماکرون پیشتر در روز دوشنبه گفته بود که پایان دادن به جنگ در اوکراین در صورتی محقق خواهد شد که «بدون تحقیر روسیه» انجام شود.

کالخ الیزه در واکنش به اظهارات ولودیمیر زلنسکی گفته است: «رئیس جمهوری هرگز با ولادیمیر پوتین بدون موافقت رئیس جمهور زلنسکی صحبت نکرده است. وی همواره گفته است این به خود اوکراینی‌ها بستگی دارد که در مورد شرایط مذاکره با روس‌ها تصمیم بگیرند.»

14.05.2022
10:52

روسیه صدور برق به فنلاند را متوقف کرد

.اپراتور الکتریسیته فنلاند اعلام کرد مسکو با عملی کردن تهدیداتش صدور برق به فنلاند را از نیمه شب گذشته متوقف کرده است

تمایل هلسینکی برای پیوستن به ناتو در اجرای این تهدید پوتین موثر بوده است. حدود ده درصد برق مورد نیاز این کشور شمال اروپا از جانب روسیه تامین می شده است.

14.05.2022
10:00

هشدار روسیه به ناتو در خصوص انتقال زیرساخت‌های هسته‌ای به نزدیکی مرزهایش

الکساندر گروشکو، معاون وزیر امور خارجه روسیه، هشدار داده است که اگر ناتو نیروها و زیرساخت‌های هسته‌ای‌اش را در نزدیکی مرزهای این کشور مستقر کند مسکو واکنش نشان خواهد داد.

آقای گروشکو همچنین درباره پیوستن فنلاند و سوئد به پیمان دفاعی ناتو به خبرگزاری دولتی ریانووستی گفت روسیه هیچ «نیات خصمانه‌ای» نسبت به این دو کشور ندارد، اما در عین حال هیچ «دلیل واقعی» برای پیوستن این دو کشور به ناتو نمی‌بیند.

14.05.2022
09:32

آلمان بیش از ۷۰۰ هزار پناهجو از اوکراین را پذیرفته است

داده‌های وزارت کشور آلمان نشان می‌دهد از زمان آغاز تهاجم نظامی روسیه در ۲۴ فوریه، بیش از ۷۰۰ هزار پناهجو از اوکراین وارد این کشور شده‌اند.

مطابق این آمار، اداره اتباع خارجی آلمان تا به حال تعداد ۷۲۷ هزار و ۲۰۵ پناهنده را ثبت کرده است که ۹۳ درصد از آنان تابعیت اوکراینی داشته‌اند.

به گفته مقامات آلمانی حدود ۴۰ درصد از پناهندگان اوکراینی زیر سن قانونی هستند و زنان ۸۱ درصد مجموع پناهندگان بزرگسال ثبت‌شده را تشکیل می‌دهند.

14.05.2022
09:14

انتقال اجساد «صدها» نظامی روسی به کی‌یف با قطارهای یخچال‌دار

مقامات اوکراین می‌گویند اجساد «صدها» تن از سربازان روسی را که در میدان جنگ بجا مانده‌ بودند، جمع‌آوری کرده و با قطارهای یخچال‌دار به پایتخت منتقل کرده‌اند.

ولودیمیر لیامزین، افسر ارشد ارتش اوکراین در روابط نظامی-غیرنظامی، گفت اکثر این اجساد با قطارهای یخچال‌دار از خطوط نبرد در حومه کی‌یف و همچنین از منطقه چرنیهیو به کی‌یف آورده شده‌اند.

به گفته مقامات مسئول اوکراینی این اجساد پس از شناسایی به خانواده‌های آنان بازگردانده خواهند شد.

14.05.2022
08:33

لوید آستین و سرگئی شویگو با یکدیگر تلفنی گفتگو کردند

لوید آستین وزیر دفاع آمریکا و سرگئی شویگو وزیر دفاع روسیه روز جمعه برای اولین بار از زمان آغاز حمله نظامی روسیه به اوکراین با یکدیگر به صورت تلفنی گفتگو کردند.

به گفته مقامات پنتاگون در این تماس که از سوی لوید آستین برقرار شده بود و حدود یک ساعت به طول انجامید، وزیر دفاع آمریکا بر برقراری آتش‌بس فوری در اوکراین تاکید کرده است.

در گزارش منتشره توسط وزارت دفاع روسیه آمده است که این تماس توسط ایالات متحده گرفته شده و دو مقام ارشد در مورد «مسائل امنیتی بین‌المللی مهم، از جمله وضعیت اوکراین» گفتگو کرده‌اند.

این برای نخستین بار است که دو مقام ارشد دفاعی روسیه و آمریکا از زمان لشکرکشی مسکو به اوکراین با یکدیگر به صورت مستقیم صحبت می‌کنند. یک مقام آمریکایی که نخواست نامش فاش شود لحن تماس را «حرفه‌ای» توصیف کرد و گفت هرچند نفس باز نگه داشتن خطوط مهم بوده با این حال این تماس مشکل خاصی را حل نکرده است.

وی افزود پنتاگون از ماه فوریه بدین سو به طور مداوم برای گفتگو با همتایان روسی ابراز تمایل کرده‌ است اما روس‌ها تا پیش از این هیچ علاقه‌ای نشان نداده بودند و اکنون مشخص نیست که چرا شویگو با تماس روز جمعه موافقت کرده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دیپلمات ارشد روس در ژنو در مخالفت با حمله روسیه به اوکراین استعفا کرد

جنگ اوکراین روی نقشه؛ رصد پیشروی نیروهای روسیه

زلنسکی در مراسم یادبود جان‌باختگان قطحی بزرگ اوکراین، «هولودومور»: هرگز فراموش‌شان نمی‌کنیم