امضای قرارداد امنیتی میان لندن و استکهلم؛ بريتانيا تعهد داد در صورت حمله به سوئد از آن کشور دفاع کند

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
بوریس جانسون، نخست‌وزیر بریتانیا و ماگدانا اندرسون، نخست وزیر سوئد یک قرارداد همکاری امنیتی امضا کردند
بوریس جانسون، نخست‌وزیر بریتانیا و ماگدانا اندرسون، نخست وزیر سوئد یک قرارداد همکاری امنیتی امضا کردند   -  Copyright  AP Photo

بریتانیا و سوئد روز چهارشنبه ۱۱ مه (۲۱ اردیبهشت) یک قرارداد همکاری امنیتی امضا کردند که بر اساس آن لندن متعهد شد که در صورت حمله نظامی به سوئد، از این کشور دفاع کند.

این قرارداد همکاری امنیتی به امضای بوریس جانسون، نخست‌وزیر بریتانیا و ماگدانا اندرسون، نخست وزیر سوئد رسیده است.

بوریس جانسون که برای امضای قرارداد همکاری امنیتی میان دو کشور به سوئد سفر کرده است، گفت که بریتانیا در صورت حمله نظامی به سوئد، از این کشور دفاع خواهد کرد.

سوئد و فنلاند پس از حمله نظامی روسیه به اوکراین، بحث در مورد پیوستن به سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو را آغاز کرده‌اند. روسیه بارها مخالفت خود را با پیوستن سوئد و فنلاند به ناتو اعلام و تهدید کرده است که این اقدام، عواقب ناخوشایند سیاسی و نظامی خواهد داشت.

آقای جانسون در بیانیه‌ای هدف از امضای این قراردادهای امنیتی را تقویت امنیت اروپا برای نسل‌های آینده عنوان کرد.

او همچنین از قرارداد همکاری امنیتی میان بریتانیا و سوئد به عنوان یک «تعهد بلند مدت برای ثبات بین‌المللی» نام برد که اهداف کوتاه‌مدت ندارند. آقای جانسون در ادامه گفت که سوئد چه درخواست عضویت در ناتو بدهد و چه ندهد، از حمایت بریتانیا برخوردار خواهد بود.

نخست وزیر بریتانیا همچنین در پی امضای این قرارداد امنیتی، پیشنهاد افزایش استقرار نیروها و تجهیزات نظامی کشورش را در کشورهای بالتیک مطرح کرد.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

نیروهای نظامی بریتانیا در حال حاضر در رأس «واحدهای پیشقراول مشترک» که از کشورهای بریتانیا، سوئد، فنلاند، دانمارک، استونی، ایسلند، لتونی، لیتوانی، هلند و نروژ تشکیل شده است، در اروپای شمالی مستقر هستند.

سوئد و فنلاند همچنین در سال ۲۰۱۷ به نیروهای واکنش سریع به فرماندهی بریتانیا پیوستند، نیرویی که از استانداردها و روش‌های عملیاتی ناتو استفاده می‌کند.

پیش‌بینی می‌شود که بوریس جانسون قرارداد امنیتی مشابهی را با فنلاند در جریان دیدار با رئیس جمهور این کشور به امضا کند. او قرار است از سوئد به فنلاند سفر کند.