قرارداد ۹.۴ میلیارد دلاری فنلاند با لاکهید مارتین برای خرید ۶۵ جنگنده اف-۳۵

جنگنده اف -۳۵ لاکهید مارتین
جنگنده اف -۳۵ لاکهید مارتین Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

وزارت دفاع فنلاند اعلام کرد قصد دارد جنگنده‌های اف ۳۵ را جایگزین مدل‌های قدیمی سیستم دفاعی خود کند و شرکت آمریکایی لاکهید مارتین توانسته در مناقصه مربوط به این امر پیروز شود.

آگهی

دولت فنلاند می‌گوید تصمیم گرفته جنگنده‌های آمریکایی اف ۳۵ را جایگزین سیستم‌های دفاعی قدیمی F/A-18 خود کند و برای این منظور قراردادی به ارزش ۹.۴ میلیارد دلار با شرکت آمریکایی لاکهید مارتین منعقد می‌کند.

وزارت دفاع فنلاند روز جمعه با بیان این مطلب تاکید کرد که طی این قرارداد شرکت لاکهید مارتین ۶۴ جنگنده به هلسینکی تحویل خواهد داد.

این شرکت آمریکایی برنده مناقصه‌ای شده که دولت فنلاند برگزار کرده بود و در این رقابت توانسته چندین شرکت از جمله ساب سوئد، بوئینگ آمریکا، بائه سیستمز بریتانیا و همچنین داسالت فرانسه را شکست دهد.

طبق این قرارداد، شرکت آمریکایی مسئولیت تامین، تدارکات، خدمات و همچنین نگهداری این جنگنده‌ها تا سال ۲۰۳۰ را پذیرفته است و ارزش این قرارداد به مبلغ ۸.۳۷۸ میلیارد یورو برابر با حدود ۹.۴۴ میلیارد دلار تخمین زده می‌شود.

همچنین ۷۷۷ میلیون یورو برای ساخت و ساز آشیانه و تجهیزات دیگر به این مبلغ پایه افزوده خواهد شد. ضمن اینکه مبلغ ۸۲۴ میلیون یورو نیز برای بسته‌ تسلیحات بهینه شده به قرارداد اصلی اضافه می‌شود.

آنتی کایکونن وزیر دفاع فنلاند روز جمعه در یک نشست خبری که همراه با نخست وزیر این کشور در آن حاضر بود در این رابطه گفت: «وقتی عمکرد نظامی را مقایسه می‌کنیم، جنگنده‌های اف-۳۵ به بهترین شکل پاسخگوی نیازهای دفاعی ما هستند.»

گفته می‌شود برنامه ریزان نظامی این کشور از سال ۲۰۱۵ برای این معامله تلاش کرده‌اند. زمانی که وزارت دفاع فنلاند اعلام کرده بود که در پی جستجو برای یافتن یک جت جنگنده جدید برای مدل‌های قدیمی مک دانل داگلاسی است که از سال ۱۹۹۲ در ناوگان دفاعی این کشور فعالیت می‌کند. شرکت مک دانل داگلاس در حال حاضر بخشی از شرکت بزرگتر بوئینگ آمریکا است.

فنلاند حالا به چهاردهمین کشوری تبدیل می‌شود که سیستم جنگنده‌های اف ۳۵ را انتخاب کرده و از آن استفاده خواهد کرد.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ایرباس: اسپانیا ۳۶ هلی‌کوپتر برای نیروهای مسلح خود سفارش داد

تیراندازی یک نوجوان در مدرسه‌ای در فنلاند یک کشته و دو زخمی برجای گذاشت

ذخیره انرژی باد و خورشید در بزرگترین باتری شنی جهان