Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

نتایج یک تحقیق: کاهش مصرف کالری و خوردن سر وقت غذا عمر موش‌ها را افزایش می‌دهد

تحقیقات علمی روی موش‌ها
تحقیقات علمی روی موش‌ها Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دانشمندان ابراز امیدواری کرده‌اند که فراگیری نقش و تاثیر محدودیت کالری بر افزایش سن، به آنان کمک کند تا راه‌های جدیدتری برای افزایش طول عمر سالم انسان بیابند.

آگهی

نتایج یک مطالعه آزمایشگاهی که بر روی صدها موش انجام شده نشان می‌دهد کم کردن کالری مصرفی و صرف وعده غذایی در زمان مناسب در روز، باعث افزایش طول عمر آن‌ها می‌شود.

دانشمندان همواره معتقد بوده‌اند که دم‌دستی ترین توصیه برای داشتن طول عمر، «کمتر خوردن» است، هرچند پیروی از آن آسان نباشد. مطالعات قبلی که روی حیوانات مختلف انجام شده نشان داده است که محدود کردن مصرف کالری می‌تواند منجر به زندگی طولانی‌تر و سالم‌تر شود. حالا اما نتایج تحقیقات جدید می‌گویند ریتم روزانه بدن نیز نقش مهمی در طول عمر دارد.

پژوهشگران در موسسه پزشکی هاوارد هیوز آمریکا دریافته‌اند موش‌هایی که رژیم غذایی کم‌کالری داشتند، وقتی تنها در فعال‌ترین زمان روزانه خود وعده غذایی‌شان را دریافت می‌کنند، عمرشان به طور قابل ملاحظه‌ای افزایش می‌یابد.

در این مطالعه که به مدت چهار سال روی صدها موش انجام شد، پژوهشگران دریافتند رژیم غذایی کم‌کالری عمر جانوران را تا ۱۰ درصد افزایش می‌دهد. در همین حال زمانی که محققان تغذیه موش‌ها را فقط در یک وعده در شب تنظیم کردند، زمانی که موش‌ها بیشترین فعالیت را دارند، عمر آنان تا ۳۵ درصد افزایش نشان داد. 

این افزایش عمر در موش‌ها رقمی قابل توجه محسوب می‌شود چرا که نشان می‌دهد یک رژیم غذایی کم کالری به همراه برنامه غذایی شبانه می‌تواند ۹ ماه به میانگین طول عمر ۲ ساله حیوان اضافه کند.

تاکاهاشی، زیست‌شناس مولکولی در مرکز پزشکی جنوب غربی دانشگاه تگزاس، می‌گوید: «رژیم‌های غذایی غالبا بر غذا خوردن در ساعات معینی از روز تأکید دارند. چنین برنامه‌هایی ممکن است کاهش وزن را در انسان تسریع نکنند، اما می‌توانند فوایدی برای سلامتی داشته باشند که طول عمر بیشتری را به همراه بیاورد.»

دهه‌ها تحقیق در دنیای علم نشان داده است که محدودیت کالری طول عمر حیوانات را (از کرم‌ها و مگس‌ها گرفته تا موش‌ها و نخستی‌سانان) افزایش می‌دهد. نتایج این تحقیقات کاهش وزن، بهبود تنظیم گلوکز، کاهش فشار خون و کاهش التهاب را در حیوانات ثبت کرده‌اند.

دانشمندان می‌گویند محدودسازی مصرف کالری، فرایند پیری را در سطح سلولی کند می‌کند و تغییرات ژنتیکی حاصل از افزایش سن را خنثی می‌سازد.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

در این آزمایش پژوهشگران شماری از موش‌ها را مخیر کردند هرچقدر می‌خواهند غذا بخورند، در حالی که میزان کالری شماری دیگر را تا ۳۰ الی ۴۰ درصد محدود کردند. دکتر تاکاهاشی می‌گوید تیم تحقیقاتی‌اش تفاوتی در وزن بدن موش‌های مختلف که برنامه‌های غذایی مختلف داشتند پیدا نکرد، اما با این حال «تفاوت‌های عمیقی» در طول عمر آنان مشاهده شد.

پژوهشگران همزمان می‌گویند مطالعه سیستماتیک و تعمیم نتایج محدودسازی مصرف کالری به آن دسته که نمی‌توانند در آزمایشگاه زندگی کنند و برای تمام عمر خود غذای اندازه‌گیری شده مصرف کنند، دشوار بوده است.

دانشمندان ابراز امیدواری کرده‌اند که فراگیری نقش و تاثیر محدودیت کالری بر افزایش سن، به آنان کمک کند تا راه‌های جدیدتری برای افزایش طول عمر سالم انسان بیابند.

نتایج مطالعات جدید در نشریه علمی «ساینس» (Science) منتشر شده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

چشم‌انداز داشتن فرزند برای زوج‌های همجنس؛ دانشمندان موش‌هایی با «دو پدر بیولوژیکی» تولید کردند

خطر انقراض «موش جیبی»؛ گینس «پت» را به‌عنوان مسن‌ترین موش دنیا ثبت کرد

مشاوران سازمان غذا و داروی آمریکا داروی «دونانمب» را برای کند کردن روند آلزایمر تأیید کردند