سقوط بازار خودروهای نو در روسیه

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
نمایشگاه اتومبیل در مسکو
نمایشگاه اتومبیل در مسکو   -  Copyright  AP Photo

فروش خودروهای سواری جدید در روسیه در ماه آوریل گذشته در مقایسه با ماه مشابه سال پیش ۷۸.۵ درصد کاهش یافت. 

انجمن کسب‌وکارهای اروپایی (AEB) روز چهارشنبه با انتشار گزارشی اعلام کرد که فروش خودروهای صفر کیلومتر و نو در روسیه طی آوریل گذشته ۳۲ هزار و ۷۰۶ دستگاه بوده که این تعداد کمتر از یک چهارم فروش ثبت شده در آوریل سال گذشته است. همچنین رکود اخیر در بازار خودروی روسیه موجب شده تا مجموع فروش خودروهای سواری نو در چهار ماهه نخست سال جاری میلادی نیز در مقایسه با مدت مشابه سال پیش ۴۳ درصد کاهش یابد. 

انجمن کسب‌وکارهای اروپایی همچنین پیش‌بینی کرده که فروش خودروهای صفر کیلومتر در بازار روسیه طی سال ۲۰۲۲ در مقایسه با سال ۲۰۲۱ حداقل ۵۰ درصد پایین‌تر باشد. 

این نهاد اروپایی دلایل افت فروش خودرو در بازار روسیه را کمبود شدید سواری‌ها نو و افزایش قیمت‌ آنها به دلیل اختلال موجود در سیستم حمل و نقل کالایی در شرایط تحریمی و نوسان شدید نرخ روبل ارزیابی کرده است.

بازار خودروی روسیه تا سال ۲۰۱۴ چشم‌انداز امیدوارکننده‌ای داشت؛ به طوری که برخی خودروسازان خارجی تصمیم به ساخت کارخانه در این کشور گرفتند.  

پیش از اعمال تحریم‌های اخیر غرب که با هدف مجازات مسکو به دلیل تهاجم نظامی به اوکراین طراحی شده، فروش خودرو در این کشور رونق نسبی داشت، چنان که طی سال ۲۰۲۱ نیز حدود ۴.۳ درصد افزایش یافته بود.