افزایش شمار مبتلایان به تب کریمه کنگو در عراق؛ دستکم ۱۲ نفر جان‌باختند

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
افزایش شمار مبتلایان به تب کنگو در عراق
افزایش شمار مبتلایان به تب کنگو در عراق   -  کپی رایت  AFP

وزارت بهداشت عراق روز سه‌شنبه ۱۰ مه اعلام کرد که از ابتدای سال جاری تاکنون دست‌کم ۱۲ نفر در این کشور جان خود را بر اثر ابتلا به تب خونریزی دهنده کریمه کنگو، معروف به تب کنگو از دست داده‌اند.

سیف البدر، سخنگوی وزارت بهداشت عراق همچنین شمار مبتلایان به تب کنگو در این کشور را ۵۵ نفر اعلام کرد.

بر اساس اعلام سازمان بهداشت جهانی، انتقال این بیماری به انسان از طریق نیش کنه یا پس از تماس با خون حیوانات آلوده، در حین یا بلافاصله پس از ذبح دام انجام می‌شود.

به گفته مقامات بهداشتی عراق حدود ۲۹ مورد ابتلا به تب کنگو در استان فقیرنشین «ذی‌قار» ثبت شده است که ۶ نفر از آن‌ها جان باخته‌اند.

مردم و به‌خصوص روستانشینان در استان ذی‌قار در جنوب عراق به کار پرورش گاو، گوسفند، بز و گاومیش مشغول هستند. از این احشام به عنوان ناقلان تب خونریزی دهنده کریمه کنگو نام می‌برند.

بر اساس اعلام وزارت بهداشت عراق، دامداران و کارگران کشتارگاه‌ها بیشتر در معرض ابتلا به تب کنگو قرار دارند.

پیشتر گزارش‌ها از ثبت ۴۰ مورد ابتلا به تب کنگو در عراق خبر داده بودند که ۸ نفر از آن‌ها جان باخته‌اند.

سخنگوی وزارت بهداشت عراق روز سه‌شنبه به خبرگزاری فرانسه گفت: «ما به مرحله همه‌گیری این بیماری نرسیده‌ایم اما شمار مبتلایان به تب کنگو بیشتر از سال پیش است.»

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

به گفته این مقام بهداشتی عراق، کارهای انجام شده برای مهار این بیماری ویروسی کافی نبوده است.

بر اساس گزارش‌های منتشر شده، مسئولان عراقی با افزایش شمار مبتلایان به تب کنگو در این کشور، اقدام‌های لازم برای شناسایی کشتارگاه‌هایی که پروتکل‌های بهداشتی را رعایت نمی‌کنند، آغاز کرده‌اند.

مسئولان بهداشتی تعدادی از استان‌های عراق از جمله نجف، نینوا و کرکوک در روزهای گذشته از ابتلای ساکنان این مناطق به تب کنگو خبر داده‌اند.