Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

آگهی

برنامه ترکیه برای مقابله با نوسانات بازار مسکن؛ اردوغان از طرح وام ارزان قیمت رونمایی کرد

طرح رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه برای اعطای وام ارزان‌تر مسکن
طرح رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه برای اعطای وام ارزان‌تر مسکن Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه از افزایش سقف تسهیلات خرید مسکن خبر داد و گفت که اقداماتی مانند اعطای وام ارزان‌ قیمت مسکن برای تقویت قدرت خرید گروه‌های کم‌درآمد انجام خواهد شد.

آگهی

رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه از افزایش سقف تسهیلات خرید مسکن خبر داد و گفت که اقداماتی مانند اعطای وام ارزان‌ قیمت مسکن برای تقویت قدرت خرید گروه‌های کم‌درآمد انجام خواهد شد.

آقای اردوغان روز دوشنبه، ۹ مه پس از پایان جلسه هیات دولتش با اشاره به کاهش فروش مسکن در ترکیه، گفت: «ما در حال رونمایی از بسته‌های مالی برای محافظت از مردم در برابر نوسانات بازار مسکن هستیم.»

رئیس جمهور ترکیه در توضیح طرح دولتش گفت که وام‌هایی با نرخ سود ماهانه ۰.۹۹ درصد و سررسید ۱۰ ساله به نخستین خریداران برای خانه‌هایی تا سقف ۱۳۰ هزار دلار (۲ میلیون لیر ترکیه) ارائه می‌شود.

بر اساس طرح دوم آقای اردوغان که گسترده‌تر است، وام‌هایی با نرخ سود ماهانه ۰.۸۹ درصد و سررسید ۱۰ ساله برای خرید مسکن تا سقف ۲ میلیون لیر، به افرادی ارائه می‌شود که پس‌اندازهای ارزی خود را به لیر ترکیه تبدیل کنند یا طلای خود را به بانک مرکزی بفروشند.

اردوغان یکی از اهداف طرح دوم را تشویق مردم برای تبدیل ارزهای خارجی یا طلاهایشان به لیرعنوان کرد.

رئیس جمهوری ترکیه همچنین از تخصیص ۲۰ میلیارد لیر برای صنعت ساختمان‌سازی خبر داد. او گفت که وام‌های بلند مدت در اختیار شرکت‌هایی قرار می‌گیرد که ۴۰ درصد پروژه‌های خود را به اتمام رسانده‌اند اما دست‌کم ۵۰ درصد از واحدهای این ساخت‌وساز‌ها تا اوایل ماه مه فروخته نشده‌اند.

بر اساس این طرح، شرکت‌هایی که متعهد می‌شوند به مدت یک سال قیمت واحدهای فروشی را تغییر ندهند، مشمول این وام‌ها با سررسید ۳۶ ماهه خواهند بود.

بر اساس گزارش‌های منتشر شده، فروش مسکن در ترکیه با ۲۱ درصد افزایش به صورت سالانه در ماه مارس به ۱۳۴ هزار و ۱۷۰ واحد رسید. همچنین فروش مسکن با وام با ۳۹ درصد رشد به ۳۰ هزار و ۲۷۱ واحد رسید که معادل ۲۳ درصد از کل فروش بود.

گزارش‌های منتشر شده همچنین نشان می‌دهند که از ماه ژانویه تا ماه مارس، بیش از ۲۶۳ هزار ملک مسکونی در ترکیه فروخته شده است که نسبت به سال گذشته ۲۱.۷ درصد افزایش نشان می‌دهد.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

آقای اردوغان همچنین از اختصاص کمک مالی به ارزش ۳۰ میلیارد لیر ترکیه برای مسکن گروه‌های کم‌درآمد خبر داد.

اردوغان با بیان اینکه دولت ترکیه از کاهش قدرت خرید اقشار کم‌درآمد آگاه است، گفت: «ما در تلاش هستیم تا این کاهش قدرت خرید را با افزایش دستمزدها جبران کنیم. ما با ایجاد تمهیدات بیشتر مطابق با نرخ تورم در ماه ژوئیه، قدرت خرید آنها را بهبود خواهیم داد.»

نورالدین نباتی، وزیر خزانه‌داری و دارایی ترکیه هم روز سه‌شنبه ۱۰ مه گفت که وام برای خریداران بالقوه و نخستین خریداران مسکن توسط بانک‌های دولتی ارائه می‌شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

شکل‌گیری جهان تُرک با محوریت آنکارا؛ چرا منافع غرب در حمایت از همگرایی ترک‌ها در آسیای مرکزی است؟

ترکیه یک کلیسای دیگر از دوران بیزانس را به‌عنوان مسجد افتتاح کرد

اردوغان: توقف تجارت با اسرائیل با هدف اعمال فشار برای برقراری آتش‌بس در غزه انجام شد