جنگ اوکراین؛ پوتین: همانند سال ۱۹۴۵ پیروزی از آن ما خواهد بود

بندر ماریوپل
بندر ماریوپل Copyright Alexander Vilf/Sputnik
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

نزدیک به ۳۰۰ غیرنظامی پناه گرفته در مجتمع صنعتی آزوفستال سرانجام با میانجی‌گری و هماهنگی امداد رسانان سازمان ملل متحد و صلیب سرخ جهانی به خارج از ماریوپل منتقل شدند.

آگهی

تهاجم نظامی روسیه به خاک اوکراین که محکومیت جامعه جهانی و اغلب نهاد‌های بین المللی را به همراه داشته روز یکشنبه، هشتم مه وارد هفتاد و چهارمین روز خود شد.

وضعیت بحرانی غیرنظامیان پناه‌گرفته در کارخانه فولاد شهر محاصره و اشغال شده ماریوپل طی روزهای اخیر به کانون اصلی خبرها در منطقه شرق اوکراین تبدیل شده است.

گزارش‌ها از آن حکایت دارد که نزدیک به ۳۰۰ غیرنظامیان پناه گرفته در مجتمع صنعتی آزوفستال سرانجام با میانجی‌گری و هماهنگی امداد رسانان سازمان ملل متحد و صلیب سرخ جهانی به خارج از ماریوپل منتقل شده‌اند.

مجتمع فولاد شهر آزوفستال که از چند هفته پیش تحت محاصره نیروهای روسیه درآمده آخرین سنگر نیروهای مقاومت اوکراین از جمله اعضای گردان آزوف است که به گفته ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین تلاش‌هایی دیپلماتیک برای فراهم کردن زمینه نجات آنها نیز در پیش گرفته شده است.

رئیس جمهوری اوکراین شامگاه شنبه با انتشار پیامی تایید کرد که «غیرنظامیان از آزوفستال تخلیه شده‌اند» و اکنون تدارک لازم برای انجام مرحله دوم عملیات تخلیه شامل مجروحان و کادر پزشکی در پیش گرفته شده است.

آخرین خبرها و رویدادهای مرتبط با تهاجم نظامی روسیه به اوکراین در روز یکشنبه هشتم ماه مه ۲۰۲۲ را در این گزارش دنبال کنید.

08.05.2022
19:09

شبکه‌های تلویزیون روسی و خدمات تجاری؛ اهداف تحریم‌های جدید آمریکا 

کاخ سفید با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد واشنگتن در کنار اقدامات جدید، سه شبکه تلویزیونی بزرگ روسیه را تحریم خواهد کرد و همه شرکت‌های روسی را از دسترسی به خدمات مشاوره و حسابداری ارائه شده توسط شرکت‌های آمریکایی محروم خواهد کرد.

به گفته یک مقام ارشد کاخ سفید با تصمیم جدید دولت جو بایدن کانال‌های Pervy Kanal، Rossiïa-1 و NTV وارد فهرست تحریمی‌ها می‌شوند و تمامی شرکت‌های آمریکایی از تامین مالی این رسانه‌ها از طریق تبلیغات یا فروش تجهیزات به آنها منع می‌شوند.

به گفته این مقام کاخ سفید هیچ شرکت آمریکایی نباید در تامین مالی ماشین تبلیغات روسیه نقش و مشارکت داشته باشد. 

08.05.2022
16:57

نخست وزیر کانادا از ایرپین در حومه کی‌یف دیدن کرد

شهردار ایرپین روز یکشنبه از بازدید جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا از این شهر واقع در حومه پایتخت اوکراین خبر داد.

ایرپین طی روزهای نخست تهاجم نظامی روسیه به خاک اوکراین در پی درگیری‌های شدید میان دو طرف مخاصمه ویران شد و سپس در ماه مارس به اشغال روس‌ها درآمد.

الکساندر مارکوشین، شهردار ایرپین در پیام تلگرامی خود عکس‌هایی که با آقای ترودو در این شهر ویران شده گفته بود را منتشر کرد و نوشت: (جاستین ترودو) به ایرپین آمد تا با چشمان خود تمام رعب و وحشتی را که اشغالگران روسی در شهر برانگیختند از نزدیک مشاهده کند.

08.05.2022
15:55

کاخ سفید: بانوی اول آمریکا به اوکراین سفر کرده است

در پی اعلام کاخ سفید مبنی بر سفر جیل تریسی بایدن، همسر رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا، خبرگزاری‌های بین‌المللی تصاویری از وی حین ملاقات با همسر ولودیمیر زلنسکی در مقابل یک مدرسه در «اوژهورود»، شهری در استان زاکارپیتا منتشر کردند.

فرانس‌پرس به نقل از سخنگوی جیل بایدن نوشت که وی در سفری غیرمنتظره روز یکشنبه عازم اوکراین شد و در مدرسه‌ای نزدیک مرز اسلواکی با اولنا زلنسکا ملاقات و گفتگو کرد.

بانوی اول آمریکا به خبرنگاران گفت: «می خواستم برای روز مادر به اینجا بیایم. فکر می کردم مهم است به مردم اوکراین بگویم که این جنگ باید متوقف شود.»

 وی سپس تاکید کرد: «مردم آمریکا در کنار مردم اوکراین ایستاده اند.»

جیل بایدن طی روزهای گذشته به اسلواکی سفر کرده و در آنجا به ویژه با خانواده های پناهندگان اوکراینی دیدار کرده بود.

08.05.2022
14:51

نیروهای مقاومت اوکراینی در آزوفستال: تسلیم شدن گزینه ما نیست

سربازان اوکراینی که برای هفته‌های متمادی در تونل‌های زیرزمینی کارخانه بزرگ فولاد آزوفستال در ماریوپل سنگر گرفته‌اند بار دیگر تاکید کردند که سر تسلیم ندارند.

یکی از نمایندگان این نیروها روز یکشنبه در جریان گفتگویی ویدیویی با رسانه‌ها از داخل کارخانه آزوفستال تاکید کرد که گزینه تسلیم شدن را نخواهند پذیرفت.

فرانس‌پرس به نقل از یک افسر اطلاعاتی اوکراینی که در جریان یک کنفرانس خبری سخن می‌گفت، آورده است: «تسلیم شدن گزینه ما نیست، زیرا روسیه به زندگی ما علاقه ای ندارد. آنها به زنده ماندن ما اهمیتی نمی دهند.»

08.05.2022
14:03

چند سرباز آزوف حین آتش‌بس برای تخلیه غیرنظامیان از آزوفستال کشته شدند

یکی از اعضای گردان آزوف روز یکشنبه در گفتگویی ویدیویی با رسانه‌های خبری گفت که در جریان آتش‌بس وعده داده شده برای تخلیه غیرنظامیان از مجتمع فولاد آزوفستال در ماریوپل تعدادی از سربازان این گردان کشته شدند.

وی در ادامه تصریح کرد: این امر در جریان حمله و تیراندازی به یک خودرو مورد استفاده برای تخلیه غیرنظامیان صورت گرفت و دو سرباز دیگر آزوف نیز در پی حمله یک پهپاد تهاجمی جان باختند. 

سرباز آزوف که به همراه دیگر هم‌رزمان خود در مجتمع فولاد شهر ماریوپل سنگر گفته سپس یادآور شد: «هیچ کس انتظار چنین مقاومتی را از سوی ما نداشت.»

وی همچنین ضمن درخواست کمک تاکید کرد که : «شمار زیادی از غیرنظامیان و سربازان مجروح شده اند، ما کمک می خواهیم.»

08.05.2022
12:54

پوتین: همانند سال ۱۹۴۵ پیروزی از آن ما خواهد بود

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه در پیامی به مناسبت روز هشتم مه ضمن مقایسه جنگ دوم جهانی با مناقشه جاری در اوکراین اطمینان داد که کشورش همانند سال ۱۹۴۵ به پیروزی دست خواهد یافت.

رئیس جمهوری روسیه تصریح کرد: «سربازان ما امروز همچون اجدادشان شانه به شانه برای آزادی سرزمین مادری خود از لوث نازی‌ها می جنگند و اطمینان دارند که همانند سال ۱۹۴۵ پیروزی از آن ما خواهد بود.»

آقای پوتین سپس تاکید کرد: «وظیفه مقدس ما این است که نگذاریم وارثان و پیروان ایدئولوژیکی آنهایی که در جنگ بزرگ میهنی شکست خورده‌اند، دست به انتقام گیری زنند.»

08.05.2022
12:30

تحریم نفت روسیه در اروپا؛ فن درلاین: بسته ششم در نهایت تصویب خواهد شد

مذاکرات دشوار میان نمایندگان بیست و هفت کشور عضو اتحادیه اروپا برای رفع ششمین بسته تحریمی علیه مسکو و تحریم کامل نفت روسیه توسط اعضای اتحادیه روز یکشنبه به رغم مخالفت چند کشور از جمله مجارستان ادامه یافت.

یک دیپلمات اروپایی به خبرگزاری فرانسه گفت که سفرای بیست و هفت کشور عضو بنا است ظهر روز یکشنبه در بروکسل گرد هم آیند.

کشورهای عضو روز جمعه نتوانستند بر سر اجرای ششمین بسته تحریمی علیه مسکو که روز چهارشنبه از سوی کمیسیون اروپا ارائه شد به توافق دست یابند.

این پروژه تحریم نفت روسیه را تا پایان سال جاری میلادی به اعضا پیشنهاد می‌کند؛ تحریمی که اجرای آن مشکلات بزرگی را برای برخی از کشورهای عضو ایجاد می کند.

ویکتور اوربان، نخست وزیر مجارستان که کشورش برای تامین انرژی به شدت به روسیه وابسته است، صبح جمعه لحن انتقاد خود را سخت تر کرد و گفت که پیشنهاد بروکسل وحدت اتحادیه اروپا را «تضعیف» می کند.

جوزپ بورل، رئیس دیپلماسی اروپایی روز جمعه تاکید کرد که در صورت عدم دستیابی به توافق در آخر هفته، پس از «روز اروپا» در ۹ می، «هفته آینده» نشست فوق‌العاده وزرای خارجه اتحادیه اروپا را تشکیل خواهد داد.

اورزولا فن در لاین، رئیس کمیسیون اروپا نیز اعلام کرده که اعتقاد کامل دارد این بسته تحریمی حتی در صورت چند روز تاخیر در نهایت تصویب خواهد شد.

08.05.2022
12:03

رئیس پارلمان آلمان وارد کی‌یف شد

 بربل باس، رئیس پارلمان آلمان روز یکشنبه برای گرامیداشت یاد قربانیان جنگ جهانی دوم و انجام گفتگوهای سیاسی با مقامات اوکراینی وارد کی‌یف شد.

انریکو بریسا، رئیس پروتکل بوندستاگ با اعلام این خیر تصاویری از ورود بربل باس با قطار به کی‌یف و دیدار او با  نخست وزیر اوکراین را در توییتر منتشر کرد.

08.05.2022
11:17

زلنسکی در سالگرد پایان جنگ دوم جهانی در اروپا: «شر برگشته است!»

ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین روز یکشنبه در سخنانی احساسی به مناسبت سالگرد پایان جنگ دوم جهانی و تسلیم شدن رسمی آلمان نازی در برابر نیروهای متفقین با اشاره تهاجم نظامی روسیه به کشورش گفت: «شر به اوکراین بازگشته است.»

آقای زلنسکی در این پیام ویدیویی تصریح کرد: «آن زندگی‌ که سربازان برایش جنگیدند روز بیست و چهارم فوریه با تهاجم نیروهای اشغالگر روسیه به پایان خود رسید.»

وی با تکرار این جمله که «شر دوباره، به شکلی متفاوت، با شعارهای متفاوت، اما برای یک هدف بازگشته» تاکید کرد که اوکراین و متحدانش پیروز خواهند شد.

تهاجم نظامی به اوکراین تاکنون هزاران کشته بر جای گذاشته و نزدیک به ۱۰ میلیون نفر را آواره کرده است. این جنگ مسکو را در چنگال تحریم های سخت غرب قرار داده  و ترس از رویارویی گسترده تر بین روسیه و غرب را افزایش داده است.

08.05.2022
10:24

بمباران مدرسه‌ای در لوهانسک دست کم دو کشته به جا گذاشت؛ ۶۰ نفر همچنان مفقود هستند

سرهی گایدای، فرماندار منطقه لوهانسک در شرق اوکراین روز یکشنبه از کشته شدن دست کم دو نفر در جریان اصابت بمب به مدرسه ای در یکی از روستاهای این منطقه خبر داد.

فرماندار لوهانسک تصریح کرد که نیروهای نظامی روسیه عصر روز شنبه مدرسه‌ای را که ۹۰ نفر در آن پناه گرفته بودند هدف بمباران قرار دادند.

وی مدعی شد که در جریان این حمله تاکنون بیش از ۳۰ نفر از مخمصه نجات یافته‌اند و دست کم دو نفر جان خود را از دست داده‌اند.

فرماندار در پیامی تلگرامی از احتمال کشته شدن شمار بیشتری از افراد پناه گرفته در این مدرسه خبر داد و تاکید کرد که آتش‌سوزی ناشی از بمباران تقریبا پس از چهار ساعت مهار شد.

بر اساس آخرین خبرها شصت نفر از افراد پناه گرفته در این مدرسه همچنان مفقود هستند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

راز سفرهای متعدد دختر پوتین به مونیخ؛ پای یک شریک زندگی در میان است؟

ویدئویی از حومه خارکیف؛ از انهدام تانک روسیه تا حمله به کاروان شهروندان غیرنظامی

روز پیروزی در روسیه چه مناسبتی است و چرا و چگونه جشن گرفته می‌شود؟