Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

روسیه تهدید خود مبنی بر خروج از ایستگاه فضایی بین‌المللی را عملی می‌کند

پرتاب فضاپیمای سایوز به ایستگاه فضایی بین‌المللی
پرتاب فضاپیمای سایوز به ایستگاه فضایی بین‌المللی Copyright AFP
Copyright AFP
نگارش از مریم عباسی‌زاده
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

آقای روگوزین اوایل ماه آوریل با انتقاد از تحریم‌های اقتصادی غرب علیه روسیه تهدید کرده بود که «روس‌کوسموس» همکاری خود در ایستگاه فضایی بین المللی با ناسا و آژانس فضایی اروپا را متوقف خواهد کرد.

آگهی

رئیس آژانس فضایی روسیه می‌گوید این کشور از ایستگاه فضایی بین‌المللی خارج خواهد شد. این تصمیم مسکو در نتیجه تحریم‌های اقتصادی اعمال شده به‌دلیل درگیری این کشور درجنگ اوکراین است.

بر اساس گزارش دو خبرگزاری روسی ریانووستی و تاس،  دیمیتری روگوزین، رئیس آژانس فضایی روسیه یا همان «روس‌کوسموس» در مصاحبه‌ای با تلویزیون دولتی روسیه گفت:«این تصمیم قبلا گرفته شده و ما موظف نیستیم تا در مورد آن بصورت علنی صحبت کنیم. فقط می‌توانم بگویم که یکسال مانده به موعد مقرر، طبق تعهدات‌مان شرکای خود را در مورد پایان کار در ایستگاه فضایی بین المللی مطلع خواهیم کرد.»

آقای روگوزین اوایل ماه آوریل با انتقاد از تحریم‌های اقتصادی غرب علیه روسیه تهدید کرده بود که «روس‌کوسموس» همکاری خود در ایستگاه فضایی بین المللی با ناسا و آژانس فضایی اروپا را متوقف خواهد کرد. 

اوایل ماه گذشته او در توییتی نوشت: «من معتقدم که بازگرداندن روابط عادی بین شرکا در ایستگاه فضایی بین‌المللی و سایر پروژه‌های مشترک تنها با لغو کامل و بدون قید و شرط تحریم‌های غیرقانونی امکان‌پذیر است.»

تا پیش از آغاز جنگ روسیه و اوکراین برای سال‌ها، این کشور در ایستگاه فضایی تحقیقاتی با ایالات متحده و دیگر متحدانش همکاری مداومی داشت. این پروژه مشترک، یکی از محدود زمینه‌های همکاری روسیه با بلوک غرب به شمار می‌رفت. با این حال، پس از آغاز جنگ در فوریه سال جاری و تاثیر آن بر روابط کشورها با یکدیگر، صنعت فضانوردی روسیه با وجود تحریم‌ها هم اکنون با محدودیت‌هایی مواجه شده است. 

سه فضانورد آمریکایی و یک ایتالیایی به ایستگاه فضایی بین‌المللی رفته‌اند تا به همراه سه آمریکایی، سه روسی و یک فضانورد آلمانی، خدمه فعلی آن را تشکیل دهند. آژانس فضایی ایالات متحده اکنون بیشتر به شرکت‌های خصوصی متکی شده و در همین راستا موشک‌های شرکت فضایی اسپیس ایکس ایلان ماسک این چهار فضانورد را روز چهارشنبه به فضا پرتاب کرد.

بر اساس گزارش‌ها ناسا قصد دارد تا سال ۲۰۳۰ به ماموریت خود در ایستگاه فضایی ادامه دهد. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید 

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

روسیه از ایستگاه فضایی بین‌المللی خارج می‌شود

هشدار رئیس ناسا دربارۀ تهدیدات پکن: چین می‌خواهد ماه را برباید

چرا روسیه حمله به شبکه راه‌آهن اوکراین را تشدید کرده است؟