اسرائیل در جست‌وجو دو فلسطینی است که یک نگهبان را در کرانه باختری کشته‌اند

ورودی یکی از شهرک‌های یهودی نشین در کرانه باختری رود اردن
ورودی یکی از شهرک‌های یهودی نشین در کرانه باختری رود اردن Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ارتش اسرائیل اعلام کرد که این نگهبان در خارج از یک شهرک بزرگ در شمال کرانه باختری اواخر شب جمعه از سوی دو مهاجم که سوار بر خودرو بودند هدف گلوله قرار گرفت. برخی‌ منابع گفتند که این نگهبان مقابل نگهبان دیگری که همراه او بود ایستاد و جان او را نجات داد.

آگهی

ارتش اسرائیل روز شنبه ۳۰ آوریل (۱۰ اردیبهشت) در جست‌وجوی دو مهاجم فلسطینی بود که به یک نگهبان امنیتی در ورودی یک شهرک یهودی‌نشین شلیک کردند و او را کشتند.

این حمله جدید همراه با کشته شدن یک مرد فلسطینی در دیگر مناطق کرانه‌ باختری رود اردن می‌تواند به تنش‌هایی دامن بزند که طی دو ماه گذشته افزایش یافته است. در مجموعه‌ای از حملات در این مدت در اسرائیل و کرانه باختری ۱۵ اسرائیلی و دست‌کم ۲۷ فلسطینی در درگیری‌ها کشته شده‌اند.

ارتش اسرائیل اعلام کرد که این نگهبان در خارج یک شهرک بزرگ در شمال کرانه باختری اواخر شب جمعه از سوی دو مهاجم که سوار بر خودرو بودند هدف گلوله قرار گرفت. برخی‌ منابع گفتند که این نگهبان مقابل نگهبان دیگری که همراه او بود ایستاد و جان او را نجات داد. وی ۲۰ ساله بود.

اسرائیل تاکید کرد که نیروهای نظامی روز شنبه ایست بازرسی ایجاد کرده‌اند و در حال جست‌وجو برای شناسایی مهماجمان در منطقه هستند. ارتش گفته است که دو نفر را که گویا عضو حماس هستند، بازداشت کرده اما هیچ نسانه‌ای مبنی بر اینکه این افراد در حمله دست داشته‌اند در حال حاضر وجود ندارد.

حماس از کشته شدن نگهبان اسرائیلی استقبال کرد اما مسئولیت تیراندازی را بر عهده نگرفت.

گردان شهدای الاقصی، یکی از گروه‌های شبه نظامی اصلی حاضر در کرانه باختری مسئولیت این حمله را بر عهده گرفت.

ارتش اسرائیل شماری را در بروقین و همچنین نزدیکی آن و در اردوگاه آوارگان بالاتا بازداشت و چندین قبضه سلاح را ضبط کرد.

گروهی که روز شنبه مسئولیت حمله را برعهده گرفت شاخه مسلح گروه فتح است که محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین رهبری آن را برعهده دارد.

این گروه اعلام کرد: «ما مسئولیت عملیات قهرمانانه در شهرک آریل را که در آن یک افسر صهیونیست در پاسخ به اقدامات دولت اشغالگر قدس کشته شد، برعهده می‌گیریم.»

کشته شدن یک جوان ۲۷ ساله فلسطینی

از سوی دیگر وزارت بهداشت تشکیلات خودگردان فلسطینی اعلام کرد که در یک حادثه جداگانه، نظامیان اسرائیلی بامداد روز شنبه یک جوان ۲۷ ساله فلسطینی را در یک روستا نزدیک شهر قلقیلیه به ضرب گلوله کشتند. ارتش گفت که نیروهای آن‌ها پس از آنکه مورد حمله با بمب‌های آتش‌زا قرار گرفت اقدام به تیراندازی کردند.

دور تازه تنش‌ها پس از چهار حمله در اسرائیل بین ۲۲ مارس تا هفت آوریل آغاز شد. دو مورد از این حملات در کلان شهر تل آویو از سوی فلسطینی‌های کرانه باختری صورت گرفت، سرزمین فلسطینی که از سال ۱۹۶۷ به دست اسرائیل اشغال شد. ارتش اسرائیل پس از این حملات، چندین عملیات را در کرانه باختری انجام داد که برخی از آنها مرگبار بودند. در همین راستا در هفته‌های پیش یعنی از اواسط ماه رمضان تاکنون درگیری نیروهای اسرائیلی با تظاهرکنندگان و نمازگزاران فلسطینی در شرق بیت‌المقدس، بخش فلسطینی تحت اشغال اسرائیل ادامه یافته است. در این درگیری‌ها بیش از ۲۵۰ فلسطینی مجروح شدند و مقامات اسرائیلی که کنترل دسترسی‌ها به صحن مسجدالاقصی را در اختیار دارند، گذرگاه‌هایی را که فلسطینیان کرانه باختری از آنجا به بیت المقدس می‌روند، بستند.

مقامات اسرائیلی حماس را به تحریک خشونت متهم می‌کنند و می‌گویند نیروهای امنیتی مجبور به مداخله هستند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

فرمانده گردان‌های الاقصی در پی حمله ارتش اسرائیل به نابلس کشته شد

چرا جنین دوباره صحنه خشونت شد؟

اسرائيل ۶ فلسطینی را که از زندان گریخته بودند به ۵ سال حبس محکوم کرد