ایالات متحده آمریکا: ثروت خانواده اسد احتمالا یک تا دو میلیارد دلار است

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
بشار اسد به همراه همسرش اسما اسد
بشار اسد به همراه همسرش اسما اسد   -   کپی رایت  AP Photo

وزارت خارجه ایالات متحده آمریکا روز پنجشنبه ۲۸ آوریل (هشت اردیبهشت) اعلام کرد علیرغم تلاش برای منزوی کردن رئیس جمهوری سوریه، ثروت خانواده بشار اسد احتمالا بین یک تا دو میلیارد دلار باشد.

 وزارت امور خارجه آمریکا در گزارشی که کنگره آمریکا از این نهاد درخواست کرده بود، می‌گوید که تنها می‌تواند یک «برآورد غیردقیق» ارائه کند زیرا اسد مظنون به داشتن دارایی‌هایی تحت نام‌های ساختگی یا از طریق معاملات مبهم است.

در بخشی از این گزارش که به‌طور عمومی منتشر شده آمده است: «برآوردهای مبتنی بر اطلاعات منبع باز معمولا دارایی خالص خانواده اسد را بین یک تا دو میلیارد دلار نشان می‌دهد.»

وزارت امور خارجه آمریکا با استناد به گزارش‌های غیردولتی و رسانه‌ای گفت که اسد «یک سیستم حمایتی پیچیده شامل شرکت‌های صوری دارد که به‌عنوان ابزاری برای حکومت در دسترسی به منابع مالی عمل می‌کند.»

این تخمین شامل همسر، برادر، خواهر، عمه‌زاده‌ها، خاله‌زاده‌ها، عموزاده‌ها و دایی‌زاده‌های رئیس جمهوری سوریه می‌شود که اکثر آن‌ها تحت تحریم‌های آمریکا قرار دارند.

وزارت امور خارجه ایالات متحده آمریکا گفت که اطلاعات کافی درباره دارایی‌های خالص سه فرزند بشار اسد که کوچکترین آن‌ها ۱۷ ساله است ندارد.

کنگره ایالات متحده آمریکا تحریم‌هایی را با هدف ممانعت برای از سرگیری تجارت با اسد اعمال کرده است.

با این حال برخی از کشورهای منطقه خاورمیانه در حال بهبود روابط با سوریه هستند به طوریکه بشار اسد در ماه مارس نخستین دیدار رسمی خود را از امارات که نخستین بازدید از یک کشور عربی پس از شروع جنگ داخلی بود، انجام داد.