Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

شکست در تحقق اهداف اولیه؛ پوتین چگونه گردش به غرب اوکراین را تسریع کرد؟

ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین در دیدار با وزرای خارجه و دفاع آمریکا
ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین در دیدار با وزرای خارجه و دفاع آمریکا Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

هر قدر که دفاع ارتش اوکراین در برابر تهاجم روس‌ها طولانی‌تر می‌شود، تسلیحات و آموزش‌های نظامی غربی بیشتری در اختیار کی‌یف قرار می‌گیرد؛ این دقیقاً یکی از همان رخدادهایی است که ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه با هدف جلوگیری از وقوع آن دستور حمله به خاک اوکراین را صادر کرد.

آگهی

هر قدر که دفاع ارتش اوکراین در برابر تهاجم روس‌ها طولانی‌تر می‌شود، تسلیحات و آموزش‌های نظامی غربی بیشتری در اختیار کی‌یف قرار می‌گیرد؛ این دقیقاً یکی از همان رخدادهایی است که ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه با هدف جلوگیری از وقوع آن دستور حمله به خاک اوکراین را صادر کرد.

پهپادهای جدید و موشک‌های ضد هوایی استینگر آمریکا، مدرن‌ترین توپخانه ایالات متحده و کانادا، سلاح‌های ضد تانک نروژ، خودروهای زرهی و موشک‌های ضد کشتی بریتانیا، تانک‌های آلمان، موشک‌های ضدهوایی دانمارک، پهپادهای ترکیه و کمک‌های سایر کشورها چنان روانه اوکراین شده که به زودی می‌تواند ساختار نظامی و تسلیحاتی این کشور را که از دوران برقراری اتحاد جماهیر شوروی به یادگار مانده بود، دگرگون کند.

اما حفظ و نگهداری این تسلیحات نظامی پیشرفته گذشته از این که بسیار پرهزینه است برای تامین کنندگان آن نیز کم ریسک نیست. به هر حال ذخایر تسلیحاتی کشورهای غربی نیز در صورت ادامه کمک شتابان فعلی به اوکراین تخلیه خواهد شد و امکان پرشدن آنها به سرعت تخلیه آن مورد تردید است. به طوری که لوید آستین، وزیر دفاع ایالات متحده، روز سه‌شنبه در پایگاه هوایی این کشور در رامشتاین آلمان نشستی را با مشارکت وزرای دفاع و رهبران ارشد نظامی حدود ۴۰ کشور جهان تشکیل می‌دهد تا ضمن یافتن راه‌هایی برای ادامه کمک به اوکراین، روش‌هایی نیز برای حفظ و تقویت توان نظامی غرب برای مقابله با تهدیدهای جدی‌تر مورد توافق قرار گیرد.

آقای آستین روز دوشنبه نیز در لهستان و پس از بازگشت از سفر به کی‌یف، تاکید کرد که اوکراین در صورت تامین تجهیزات نظامی مناسب و ادامه پشتیبانی مناسب، قادر به پیروزی در جنگ با روسیه خواهد بود. همزمان، آنتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده هم گفت که هدف ما این است که روسیه به حدی تضعیف شود که دیگر توان اقدام‌هایی را که علیه اوکراین انجام داد، نداشته باشد.

البته بر خلاف ناکامی‌های اولیه، ارتش روسیه پیشروی در شرق اوکراین را آغاز کرده و امیدوار است که با تدارک نیروی بیشتر و قدرت آتش سنگین‌تر بتواند در منطقه شرقی دونباس تصرف‌های استراتژیکی داشته باشد. اما غرب همچنان نسبت به زمینگیر کردن ارتش روسیه در شرق اوکراین نیز امیدوار است.

بر همین اساس، پنتاگون ۹۰ عراده از مدرن‌ترین توپ‌های هویتزر ارتش ایالات متحده را به همراه ۱۸۳ هزار گلوله توپ به اوکراین اختصاص داده تا مانع از برتری ارتش روسیه در مناطق شرقی شود. ایالات متحده همچنین آموزش‌های نظامی بیشتری را برای اوکراینی‌ها برای آشنایی با تسلیحات کلیدی، از جمله هویتزر و دو نوع هواپیمای بدون سرنشین مسلح در نظر گرفته است.

همچنین ایالات متحده و ۱۵ متحد این کشور در اروپا در مجموع بیش از ۱ میلیارد دلار کمک مالی با هدف تقویت توان نظامی اوکراین در نظر گرفته‌اند. کمکی که اوکراین را به فکر خرید سیستم‌های دفاع هوایی دوربرد، جت‌های جنگنده، تانک‌ها و سامانه‌های موشکی چندپرتابی انداخته است.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

بنابراین هر چند که حمله روسیه به اوکراین، چشم‌انداز الحاق رسمی این کشور به ناتو را در کوتاه مدت کمی مبهم کرده ولی آن چه که به عنوان گردش به غرب بیشتر کی‌یف، موجبات نگرانی ولادیمیر پوتین را فراهم کرده بود با سرعت بیشتری در حال رخ دادن است و اوکراین به عنوان کشوری که عضو ناتو نیست از انواع حمایت‌های ناتو برخوردار شده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

روز پیروزی در روسیه چه مناسبتی است و چرا و چگونه جشن گرفته می‌شود؟

فنلاند برای حمایت از اوکراین هزار و ۹۸۱ بیت‌کوین مصادره شده به ارزش ۷۵ میلیون یورو را می‌فروشد

پوتین شرایط جدید روسیه را برای صلح با اوکراین اعلام کرد؛ کی‌یف پیشنهاد مسکو را رد کرد