چرا آمریکا دختران پوتین را تحریم می‌کند؟

کاترینا، دختر پوتین
کاترینا، دختر پوتین Copyright رویترز
نگارش از مسعود سالاری
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

میزان ثروت پوتین موضوعی حساس در روسیه است. کرملین سال گذشته خبر مربوط به مالکیت یک قصر خصوصی مجلل در دریای سیاه را رد کرد، ادعایی که الکسی ناوالنی، سیاستمدار مخالف پوتین آن را در ویدئویی پرمخاطب در یوتیوب مطرح نمود.

آگهی

آخرین دور تحریم‌های ایالات متحده علیه روسیه شامل دو هدف جدید است: دو دختر بالغ ولادیمیر پوتین، کاترینا و ماریا که مقامات آمریکایی معتقدند ثروت پوتین را پنهان کرده‌اند.

بر اساس جزئیات بسته تحریم‌های آمریکا که روز چهارشنبه اعلام شد، یکی از دختران پوتین یعنی کاترینا ولادیمیروا تیخونوا، از مدیران بخش فنی است که کارش پشتیبانی از دولت روسیه و صنعت دفاعی آن است.

آمریکا می‌گوید دختر دیگر پوتین یعنی ماریا ولادیمیروونا ورونتسوا، هدایت برنامه‌هایی در زمینه پژوهش‌های ژنتیک را در اختیار دارد که برای انجام آنها میلیاردها دلار از بودجه دولتی از کرملین دریافت می‌کند و پوتین شخصاً بر آنها نظارت دارد.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

یک مقام ارشد دولت آمریکا که خواست نامش فاش نشود به خبرگزاری رویترز گفت ما شواهدی داریم که نشان می‌دهد پوتین و بسیاری از نزدیکانش و نیز الیگارش‌ها با اعضای خانواده‌شان دارایی‌های خود را وارد سیستم مالی ایالات متحده و بسیاری از کشورهای دیگر می‌کنند.

این مقام همچنین گفته است: «ما معتقدیم که بسیاری از ثروت پوتین نزد اعضای خانواده‌اش پنهان است و به همین دلیل آنها را هدف تحریم‌ قرار می‌دهیم.»

رویترز می‌گوید هنوز نتوانسته برای دانستن نظر طرف روسی با دختران پوتین، نمایندگان آنها یا کرملین تماس بگیرد.

تحریم‌هایی که روز چهارشنبه اعلام شد شامل دختر و همسر سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه نیز می‌شود. ایالات متحده آمریکایی‌ها را نیز از سرمایه‌گذاری در روسیه منع کرده است. واشنگتن همچنین در واکنش به آنچه رئیس جمهوری جو بایدن «جنایت» روسیه در اوکراین نامید و آن را محکوم کرد، مؤسسات مالی روسیه و مقامات کرملین را نیز هدف تحریم‌های خود قرار داده است.

روسیه حمله عمدی به غیرنظامیان را رد کرده و می‌گوید که تصاویر اجساد در بوچا در شمال کی‌یف برای توجیه تحریم‌های بیشتر علیه مسکو به نمایش گذاشته شده است.

میزان ثروت پوتین موضوعی حساس در روسیه است. کرملین سال گذشته خبر مربوط به مالکیت یک قصر خصوصی مجلل در دریای سیاه را رد کرد، ادعایی که الکسی ناوالنی، سیاستمدار مخالف پوتین آن را در ویدئویی پرمخاطب در یوتیوب مطرح نمود.

دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین در ماه فوریه گفت که تحریم‌های اعمال شده علیه خود پوتین بی معنی است. پسکوف گفت: «تحریم‌ها حاوی ادعاهای پوچ درباره برخی دارایی‌ها هستند. رئیس جمهور به جز دارایی‌هایی که اعلام کرده، اموال دیگری ندارد.»

کاترینا: رقصنده راک اند رول

دختران پوتین، که ایالات متحده معتقد است به او کمک می‌کنند تا ثروت خود را پنهان کند، هرگز علناً تأیید نکرده‌اند که رهبر روسیه پدر آنهاست و خود پوتین نیز تاکنون از پاسخ دادن به پرسش‌هایی که درباره دخترانش از او می‌شود، خودداری کرده است.

خبرگزاری رویترز در سال ۲۰۱۵ با انجام تحقیقاتی از جزئیات ارتباطات و تأثیرات کاترینا، رقصنده راک اند رول آکروباتیک بر نسل بعدی نخبگان مسکو پرده برداشت.

در این گزارش آمده است: «کاترینا، ۲۹ ساله، خود را همسر کیریل شامالوف، پسر نیکولای شامالوف، دوست دیرینه رئیس جمهور پوتین توصیف کرد. شامالوف پدر، یکی از سهامداران بانک روسیا است که مقامات آمریکایی آن را بانک شخصی نخبگان روسیه توصیف می‌کنند.»

بر اساس برآوردهای ارائه شده توسط تحلیلگران مالی، کیریل و کاترینا به عنوان زن و شوهر دارای سهام شرکتی به ارزش حدود ۲ میلیارد دلار بوده‌اند. این علاوه بر اموال و دارایی‌های دیگر آنها در آن زمان بوده است.

Mikhail Klimentyev/Sputnik
ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیهMikhail Klimentyev/Sputnik

ماریا: پژوهشگر ژنتیک

همچنین بر اساس تحقیقات رویترز، ماریا دختر بزرگ پوتین در دانشگاه سن پترزبورگ زیست‌شناسی و در دانشگاه دولتی مسکو پزشکی خوانده است. او همچنین به شدت درگیر کارهای تحقیقاتی ژنتیکی است که پوتین در گذشته آن را به‌عنوان حوزه‌ای توصیف کرده بود که «آینده کل جهان را تعیین می‌کند».

به فیسبوک یورونیوز فارسی بپیوندید

طبق گزارش رسانه‌های روسی و غربی، ماریا با بازرگان هلندی، جوریت جوست فاسن ازدواج کرد. او در سال ۲۰۱۵ تحصیلات زیست‌پزشکی با تخصص دستگاه غدد درون‌ریز در مقطع دکترا را در مرکز پژوهش‌های غدد درون‌ریز مسکو آغاز کرد. ماریا همچنین از نویسندگان کتابی درباره «کوتاه‌قدی بی‌دلیل (ایدیوپاتیک)» در کودکان است.

آگهی

در آن گزارش آمده است که شوهر او قبلاً برای بانک گازپروم، وام‌دهنده بزرگ با پیوندهای قوی با نخبگان اطراف پوتین کار می‌کرده است.

هیچ برآوردی از دارایی‌های این زوج در دست نیست.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

واکنش پوتین به طعنه رهبران گروه ۷ به عکس بالاتنه برهنه‌اش: شما هم بالا بزنید اما چندش‌آور خواهد بود

روز پیروزی در روسیه چه مناسبتی است و چرا و چگونه جشن گرفته می‌شود؟

اولین اظهار نظر پوتین بعد از حمله موشکی و پهپادی مستقیم ایران به اسرائيل