Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

آخرین نظرسنجی انتخابات فرانسه؛ رهبران اسپانیا، آلمان و پرتغال از ماکرون حمایت کردند

پدرو سانچز، کاستا و اولاف شولتس
پدرو سانچز، کاستا و اولاف شولتس Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

اولاف شولتس، صدراعظم آلمان، پدرو سانچز، نخست وزیر اسپانیا و آنتونیو کاستا، نخست وزیر پرتغال به‌طور تلویحی خواستار رای دادن فرانسوی‌ها به امانوئل ماکرون در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری این کشور شدند.

آگهی

اولاف شولتس، صدراعظم آلمان، پدرو سانچز، نخست وزیر اسپانیا و آنتونیو کاستا، نخست وزیر پرتغال به‌طور تلویحی خواستار رای دادن فرانسوی‌ها به امانوئل ماکرون در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری این کشور شدند.

این سه رهبر اروپایی در ستونی که روز پنجشنبه در روزنامه لوموند فرانسه منتشر شد، بدون اشاره به نام ماکرون یا لوپن گفتند: «انتخابی که مردم فرانسه با آن روبرو هستند برای فرانسه و برای همه در اروپا بسیار مهم است. این انتخاب بین یک نامزد دموکرات است که اعتقاد دارد فرانسه در یک اتحادیه اروپای قوی و مستقل، قوی‌تر است تا یک کاندیدای راست افراطی که آشکارا با کسانی‌که به آزادی و دموکراسی ما حمله می‌کنند کنار می‌آید.»

این سه رهبر معتقدند جنگی که ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه علیه اوکراین به راه انداخته است، «ارزش‌هایی را که فرانسه و کشورهای ما از آن دفاع می‌کنند یعنی دموکراسی، حق حاکمیت، آزادی و حاکمیت قانون» را هدف قرار می‌دهد و خطر «بازسازی مرزها به زور را به همراه دارد همانطور که (...) این موضوع بارها در گذشته خونین ما رخ داده است.»

آن‌ها اضافه کردند: «پوپولیست‌ها و راست افراطی در همه کشورهای ما، ولادیمیر پوتین را به یک الگوی ایدئولوژیک و سیاسی تبدیل کرده‌اند که خواسته‌های ملی‌گرایانه او را منعکس می‌کند. آن‌ها از حملات او [پوتین] علیه اقلیت‌ها و گوناگونی‌ها الگوبرداری کردند. آن‌ها رویای او برای ایجاد یک ملت متحد را به اشتراک می‌گذارند.»

شولتس، سانچز و کوستا گفتند: «ما نباید این را فراموش کنیم حتی اگر این سیاستمداران اکنون در تلاشند تا از تجاوز روسیه فاصله بگیرند.»

ما به فرانسه، در کنار خود نیاز داریم (...) فرانسه‌ای که از ارزش‌های مشترک ما در اروپایی که خودمان را در آن به رسمیت می‌شناسیم دفاع کند، اروپایی که آزاد است، درهای آن به روی جهان باز است، مستقل، قدرتمند و در عین حال سخاوتمند است.
شولتس، کاستا، سانچز

آن‌ها تاکید کردند: « ما به فرانسه، در کنار خود نیاز داریم (...) فرانسه‌ای که از ارزش‌های مشترک ما در اروپایی که خودمان را در آن به رسمیت می‌شناسیم دفاع کند، اروپایی که آزاد است، درهای آن به روی جهان باز است، مستقل، قدرتمند و در عین حال سخاوتمند است.»

آن‌ها در پایان این مطلب نتیجه‌گیری کردند: «این فرانسه‌ای است که در رای‌گیری ۲۴ آوریل نیز حضور دارد. ما امیدواریم که شهروندان جمهوری فرانسه آن را انتخاب کنند.»

آخرین نظرسنجی‌ها چه می‌گویند؟

طبق نظرسنجی موسسه ایپسوس-سوپرا استریا برای دو رسانه «فرانس‌انفو» و «لوپاریزین اوژوردویی آن فرانس» سه روز مانده به دور دوم انتخابات ریاست جمهوری، امانوئل ماکرون با فاصله ۱۵ درصدی از مارین لوپن جلوتر است.

«فرانس‌انفو» با یادآوری اینکه یک نظرسنجی، یک پیش‌بینی نیست بلکه نظر افکار عمومی در یک لحظه است که حاشیه خطا دارد نوشت: «طبق نظرسنجی روزانه ما در تاریخ پنجشنبه ۲۱ آوریل و یک روز پس از مناظره بین دو کاندیدای دور دوم، امانوئل ماکرون توانست یک درصد مقابل رقیب خود پیشروی کند. طبق این نظرسنجی ۵۷.۵ درصد در دور دوم انتخابات به ماکرون رای می‌دهند در حالیکه ۴۲.۵ درصد افراد شرکت کننده در این نظرسنجی گفته‌اند به مارین لوپن رای‌ می‌دهند.»

این رسانه ضریب خطای نظرسنجی را ۳.۳ درصد اعلام کرد. این نظر سنجی یک روز پس از مناظره دو مدعی ریاست کاخ الیزه انجام شد.

طبق این نظرسنجی ۷۳ درصد فرانسوی‌ها مطمئن هستند که در انتخابات شرکت می‌کنند. نرخ مشارکت در دور دوم انتخابات سال ۲۰۱۷ رقم ۷۴.۶ درصد بود.

با نزدیک شدن به زمان رای‌گیری، انتخاب‌ها نیز قطعی‌تر شده است. ۸۹ درصد از افرادی که حتما رای می‌دهند می‌گویند که تصمیم خود را گرفته‌اند در حالی که ۱۱ درصد معتقدند که رای آن‌ها همچنان می‌تواند تغییر کند. در بین افرادی که می‌خواهند به ماکرون رای دهند ۹۵ درصد گفته‌اند که مطمئن هستند اما پنج درصد می‌گویند ممکن است رای آن‌ها تغییر کند. اما در بین افرادی که قصد دارند به مارین لوپن رای دهند، ۹۲ درصد به تصمیم قطعی رسیده‌اند اما هشت درصد همچنان تردید دارند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

انتخابات ۲۰۲۲ فرانسه؛ از مواضع لوپن در عرصه سیاست خارجی چه می‌دانیم؟

تصاویری از رای‌گیری در پارلمان اتحادیه اروپا و پیروزی دوباره روبرتا متسولا

نتایج دور دوم انتخابات پارلمانی فرانسه: پیروز غافلگیرکننده ائتلاف چپ‌ها؛ «نه» به راست افراطی