Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

چهار سیاره مریخ، زحل، زهره و مشتری در گردهمایی صبحگاهی به خط شده‌اند

سیارات منظومه شمشی
سیارات منظومه شمشی Copyright کانوا
Copyright کانوا
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

اگر از دو هفته پیش در سحرگاه به آسمان نگاه کرده باشید سه سیاره مریخ، زهره و زحل را می‌توانستید ببینید. اکنون مشتری نیز به این سه سیاره ملحق شده است و آن‌ها را می‌توان با چشم غیر مسلح در یک خط تا ۱۰ روز آینده مشاهده کرد.

آگهی

اگر از دو هفته پیش در سحرگاه به آسمان نگاه کرده باشید سه سیاره مریخ، زهره و زحل را می‌توانستید ببینید. اکنون مشتری نیز به این سه سیاره ملحق شده است و آن‌ها را می‌توان با چشم غیر مسلح در یک خط  تا ۱۰ روز آینده مشاهده کرد.

دلیل این اتفاق نادر این است که تمام مدارهای این سیاره‌ها به دور خورشید در یک ردیف قرار گرفته‌اند. مدار زهره به دور خورشید ۲۲۵ روز زمینی است در حالی که مدار زحل ۲۹ سال است.

این اتفاق را می‌توان در سراسر جهان در ساعات قبل از آغاز صبح با نگاه کردن به شرق یا به سمت طلوع خورشید مشاهده کرد.

ناسا در این باره گفت: «در اواسط ماه [آوریل] مشتری قبل از طلوع خورشید در آسمان دیده می‌شود و در نهایت چهار سیاره در یک خط در سراسر آسمان صبحگاهی قرار می‌گیرند.»

این تراز قبل از طلوع خورشید در نیمکره جنوبی نیز قابل مشاهده است. مردم این بخش از کره زمین سیارات را در یک خط می‌بینند که به سمت افق می‌روند.

طبق گفته ناسا در این گردهمایی آسمانی مشتری دومین سیاره درخشان خواهد بود اما در نیم کره شمالی در پایین‌ترین سطح در افق ظاهر می‌شود که می‌تواند تشخیص آن را کمی دشوار کند. از افق به سمت شمال پس از مشتری، زهره، مریخ و زحل قرار می‌گیرند. این سیارات در یک خط مورب که کمی بیش از ۳۰ درجه را شامل می‌شود کشیده می‌شوند.

با این حال ناسا تاکید کرد که در آخرین هفته آوریل، مشتری یک ساعت قبل از طلوع خورشید به اندازه کافی در بالای افق قرار می‌گیرد که می‌توان آن را راحت‌تر مشاهده کرد.

برخی سیارات اغلب در آسمان قبل از طلوع آفتاب قابل مشاهده هستند اما هم ترازی آوریل زمینه را برای یک رویداد تماشایی آسمان در تابستان امسال فراهم می‌کند.

پنج سیاره عطارد، زهره، مریخ، مشتری و زحل در اواخر ژوئن تا اوایل ژوئیه قبل از طلوع خورشید در آسمان در یک تراز قابل مشاهده خواهند بود، رویدادی که تنها هر چند سال یکبار رخ می‌دهد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دانشمندان اکسیژن را در جو سمی سیاره زهره شناسایی کردند

دانشمندان علت ناپدید شدن میدان مغناطیسی و جو سیاره مریخ را کشف کردند

اخترشناسان: سیاهچاله کهکشان راه شیری توسط میدان‌های مغناطیسی قدرتمند احاطه شده است