ماموران دادستانی فرانسه از محل تولید پیتزاهای آلوده به باکتری «ای کولی» بازرسی کردند

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
نمونه ای از پیتزاهای بیتونی
نمونه ای از پیتزاهای بیتونی   -   کپی رایت  AP Photo

ماموران دادستانی پاریس صبح چهارشنبه به منظور تجسس و بازرسی از کارخانه اصلی تولید پیتزاهای منجمد بیتونی به کودری، در حومه شهر لیل، شمال فرانسه رفتند.

پیتزاهای منجمد بیتونی در روزهای اخیر در فرانسه خبرساز شده است. آزمایش ها نشان می‌دهند که در برخی از پیتزاهای تولیدی این کارخانه باکتری «ای کولی» وجود دارد. تا کنون دو کودک در اثر خوردن پیتزاهای «فرش آپ» بیتونی و ابتلا به باکتری ای کولی درگذشته‌اند.

باکتری «اشرشیا کولی» موسوم به E. coli یکی از باکتری هایی است که در دستگاه گوارش پستانداران زندگی می‌کند.

سویه‌های مختلفی از این باکتری که در بدن حیوانات، خصوصا گاوها هستند می‌توانند در فرآیند طبیعی در صورت ورود به بدن انسان عارضه ایجاد کنند.

چنین سویه‌هایی، اغلب در افراد بالغ هیچ نوع بیماری‌ ایجاد نکرده یا حداکثر با یک اسهال ساده پایان می یابند. اما همین سویه‌ها می‌توانند در گروه‌های خاصی از کودکان خردسال تا افرادی که بیماری‌های ایمنی و خاص دارند، منجر به بیماری‌های جدی و خطرناک یا حتی مرگ شوند.

دادستانی پاریس در روند تحقیقات قضایی، بیتونی را به «قتل غیر عمد»، «فریبکاری و به خطر انداختن جان دیگران» متهم کرده است. 

روزنامه محلی «صدای شمال» چاپ شهر لیل فرانسه می گوید «در بازرسی‌های جدید از کارخانه بیتونی معلوم شد تا چه اندازه هنوز کنترل مداوم کارخانه های تولیدکننده مواد غذایی ضرروی و واجب است.» بازرسان دادستانی موارد زیادی از عدم رعایت مسايل بهداشتی، از جمله حضور جوندگان در محل کارخانه ثبت کرده اند.

از اواخر ماه فوریه نمونه‌هایی از باکتری‌های «ای کولی» در پیتزاهای «فرش آپ» شرکت بیتونی مشاهده شد. به گفته رسانه های فرانسوی در مجموع ۵۰ مسمومیت شدید غذایی از پیتزاهای بیتونی در فرانسه ثبت شده است که ۴۸ مورد را کودکان تشکیل می دهند.