باکتری‌های مقاوم به آنتی‌بیوتیک بیش از ایدز و مالاریا قاتل انسان هستند

تصویری میکروسکوپی از ازدیاد باکتری‌ها
تصویری میکروسکوپی از ازدیاد باکتری‌ها Copyright Janice Haney Carr/AP
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مجله لانست روز پنجشنبه با انتشار نتایج یک پژوهش اعلام کرد که در سال ۲۰۱۹، یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر در جهان بر اثر ابتلا به عفونت‌های ناشی از باکتری‌های مقاوم به آنتی‌بیوک‌ها جان خود را از دست داده‌اند. این رقم بیش از شمار مجموع قربانیان ایدز و مالاریا در همین سال است.

آگهی

مجله لانست روز پنجشنبه با انتشار نتایج یک پژوهش اعلام کرد که در سال ۲۰۱۹، بیش از یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر در جهان بر اثر ابتلا به عفونت‌های ناشی از باکتری‌های مقاوم به آنتی‌بیوک‌ها جان خود را از دست داده‌اند. این رقم بیش از شمار مجموع قربانیان ایدز و مالاریا در همین سال است.

براساس نتایج این پژوهش علاوه بر مرگ مستقیم یک میلیون و ۲۷۰ هزار نفر در سراسر جهان در پی‌ عفونت‌های ناشی از باکتری‌های مقاوم به آنتی‌بیوتیک‌ها، ۴ میلیون و نهصد پنجاه هزار مورد مرگ و میر غیرمستقیم هم در سال ۲۰۱۹ به‌علت همین گونه بیماری در جهان ثبت شده است.

این پژوهش که با مشارکت انستیتو سنجش و ارزیابی سلامت دانشگاه واشنگتن انجام شده، داده‌ها از ۲۰۴ کشور جهان را جمع‌آوری و بررسی کرده است.

نتایج این پژوهش نشانگر نیاز فوری به توسعه آنتی‌بیوتیک‌های جدید و همزمان، اصلاح الگوی مصرف این گونه دارو و درمان است. زیاده‌روی در مصرف ‌آنتی‌بیوتیک‌ها باعث جهش و مقاوم شدن باکتری‌ها می‌شود. به این ترتیب سیستم دفاعی بدن  با وجود دریافت چرک‌ خشک‌کن (آنتی‌بیوتیک) نمی‌تواند دربرابر گروهی از باکتری‌ها مقاومت کند.

براساس این گزارش، عفونت‌های مقاوم به داروها بخش پایینی دستگاه تنفسی (مانند التهاب ریه) در سال ۲۰۱۹ با ثبت ۴۰۰ هزار مرگ، بیشترین تاثیر را بر افزایش شمار قربانیان این گونه عفونت‌ها داشته‌اند. عفونت‌های خونی مقاوم به داروها جان حدود ۳۷۰ هزار نفر و عفونت‌های بافت‌های ماهیچه‌ای داخلی باعث مرگ ۲۱۰هزار نفر شده‌اند.

پرفسور کریس موری از انستیتو سنجش و ارزیابی سلامت دانشگاه واشنگتن، یکی از نگارندگان این پژوهش می‌گوید: «داده‌های جدید گسترش مقاومت در برابر ضد میکروب‌ها رانشان می‌دهد. این پژوهش یک نشانه روشن بر این واقعیت است که ما باید همین حالا برای رویارویی با این تهدید دست به کار شویم. برآوردهای قبلی نشانگر مرگ میانگین سالانه ۱۰میلیون نفر بر اثر ابتلا به عفونت‌های ناشی از باکتری‌های مقام به آنتی‌بیوتیک‌ها تا سال ۲۰۵۰ بود. اما حالا ما قطعا می‌دانیم که همین الان به این رقم به‌شدت نزدیک هستیم. اگر می‌خواهیم در مبارزه با عفونت‌ها دست بالا را داشته باشیم، باید از این دیده‌ها برای هماهنگی میان هدف گذاری و توسعه نوآوری‌ها استفاده کنیم.»

سازمان بهداشت و درمان اروپا سال گذشته با انتشار هشداری از پزشکان خواسته بود تنها در موارد ضروری و برای بیمارانی که واقعا به چنین درمانی محتاج هستند، چنین دارویی را تجویز کنند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دانشمندان به کمک هوش مصنوعی توانستند پس از ۶۰ سال یک آنتی‌بیوتیک جدید کشف کنند

کشف آنتی‌بیوتیک جدید از کتاب خطی هزار ساله متعلق به قرون وسطی

حل مشکل مقاومت آنتی‌بیوتیکی تنها با ۲ دلار به ازای هر فرد در سال