Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

آذربایجان و ترکیه در ویدئویی منتسب به سپاه پاسداران تهدید موشکی شدند

شلیک موشک در رزمایش ایران
شلیک موشک در رزمایش ایران Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ویدئویی منتسب به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران که اخیرا منتشر شده تصاویری متعدد حاوی جلوه‌های ویژه از حمله موشکی به ترکیه و جمهوری آذربایجان را در خصوص آنچه که «طراحی نقشه تعدی و تجاوز» به مرزهای بین‌المللی ایران و ارمنستان عنوان شده، نشان می‌دهد.

آگهی

ویدئویی منتسب به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران که اخیرا منتشر شده تصاویری متعدد حاوی جلوه‌های ویژه از حمله موشکی به ترکیه و جمهوری آذربایجان را در خصوص آنچه که «طراحی نقشه تعدی و تجاوز» به مرزهای بین‌المللی ایران و ارمنستان عنوان شده، نشان می‌دهد و بر «مقابله‌ی با قدرت» با عملی شدن این نقشه تاکید دارد.

این ویدیو که ابتدا در اکانت منتسب به سپاه پاسداران در توییتر منتشر شد با پخش تصاویری از حمله شیر به گله کفتارها آغاز می‌شود با نمایش بخشی از سخنان علی خامنه‌ای، رهبر ایران، مبنی بر لزوم رعایت مرزهای بین‌المللی و عدم حضور «تروریست‌ها» در نزدیکی مرزهای ایران، ادامه می‌یابد؛ سخنانی که همزمان با نمایش کشورهای ترکیه، جمهوری آذربایجان و منطقه مورد مناقشه در مرز ایران و ارمنستان پخش می‌شود.

سپس ضمن پخش ویدئوی شلیک متعدد موشک‌ از سوی نیروهای نظامی ایران، به نقل از یک مقام نظامی هر گونه تغییر در «ژئوپلتیک مرزها را غیرقابل پذیرش و خط قرمز جمهوری اسلامی» عنوان می‌شود. خط قرمزی که در ادامه این ویدیو به شکل مرز مشترک ایران و ارمنستان نمایش داده می‌شود.

درگیری‌های شش هفته‌ای سال ۲۰۲۰ در منطقه مورد اختلاف قره‌باغ میان ارمنستان و جمهوری آذربایجان که بیش از ۶۵۰۰ کشته برجای گذاشت، ایروان را ناگزیر به واگذاری بخشی از این منطقه به باکو کرد. هفته گذشته نیز دو طرف با میانجیگیری اتحادیه اروپا توافق کردند که مذاکرات خود را برای تعیین خطوط مرزی دو کشور آغاز کنند.

در این میان، مقام‌های ایران همواره نسبت به ایجاد کریدوری با هدف برقراری ارتباط تجاری میان ترکیه و جمهوری آذربایجان با نخجوان که می‌تواند مرز مشترک زمینی فعلی میان ارمنستان و ایران را از میان ببرد، ابراز نگرانی کرده‌اند. جمهوری اسلامی همچنین بارها نسبت به حضور نظامیان و نیروهای امنیتی اسرائیلی در نزدیکی مرزهای خود در جمهوری آذربایجان و کردستان عراق هشدار داده است.

در تازه‌ترین اقدام عملی برای تلافی حملات اسرائیل، سپاه پاسداران ۱۳ مارس گذشته اعلام کرد که تعدادی موشک به نزدیکی فرودگاه اربیل شلیک کرده و مدعی شد که هدف آنها پایگاه مخفی نیروهای امنیتی اسرائیل بوده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تصاویری از آذربایجان؛ طنین موسیقی و رقص لزگی در شهر شوشا

موشک «سارمت» اَبَرسلاح روسی چه ویژگی‌هایی دارد؟

اهمیت دالان زنگه‌زور برای ترکیه و روسیه؛«هدف آذربایجان قطع ارتباط ارمنستان و ایران است»