صعود نرخ دلار به قله ۷۰ روز گذشته؛ سکه طلا از مرز ۱۳ میلیون تومان گذشت

صرافی در تهران
صرافی در تهران   -  Copyright  AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی

با وجود تعطیلی پایان هفته بازار جهانی طلا، افزایش نرخ ارز در بازار تهران موجب شد تا قیمت هر قطعه تمام سکه طلا با ۲۲۵ هزار تومان جهش به ۱۳ میلیون و ۱۳۳ هزار تومان برسد.

نرخ دلار آمریکا در معاملات روز یکشنبه بازار آزاد تهران به بالاترین سطح از ۳۱ ژانویه گذشته (۱۱ بهمن ۱۴۰۰) تا کنون یعنی طی ۷۰ روز گذشته رسید.

در حالی که بانک مرکزی ایران روز یکشنبه نرخ رسمی عرضه دلار آمریکا را از طریق صرافی‌های تحت نظارت خود ۴۰ تومان کاهش داد و به ۲۵ هزار و ۲۶۲ تومان رساند، هر دلار آمریکا در بازار آزاد تهران تا ۲۷ هزار و ۹۸۰ تومان فروش رفت که بیش از ۲۰۰ تومان بالاتر از نرخ روز شنبه بود.

بدین ترتیب، فاصله نرخ رسمی و آزاد دلار آمریکا به بیش از دو هزار و ۷۱۷ تومان رسید.

پیش‌تر، در جریان داد و ستدهای ۳۱ ژانویه گذشته (۱۱ بهمن ۱۴۰۰) دلار آمریکا در آستانه ۲۸ هزار تومان داد و ستد شده بود.

هر یورو نیز در معاملات روز یکشنبه بازار آزاد تهران به بالای ۳۰ هزار تومان رسید و تا ۳۰ هزار و ۴۳۰ تومان فروش رفت. نرخ رسمی یورو دو هزار و ۱۸۹ تومان پایین‌تر بود.

با وجود تعطیلی پایان هفته بازار جهانی طلا، افزایش نرخ ارز در بازار تهران موجب شد تا قیمت هر قطعه تمام سکه طلا با ۲۲۵ هزار تومان جهش به ۱۳ میلیون و ۱۳۳ هزار تومان برسد. همزمان، هر گرم طلای ۱۸ عیار هم ۱۴ هزار و ۱۰۰ تومان گران‌تر شد و به نرخ یک میلیون و ۳۱۷ هزار تومان فروخته شد.

هر قطعه تمام سکه طلا آخرین بار طی مبادلات دهم دی ماه گذشته بالاتر از ۱۳ میلیون تومان خرید و فروش شده بود.

مطالب مرتبط