Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

آلودگی و گرد و غبار در اغلب نقاط ایران؛ تهران آلوده‌ترین شهر جهان شد

عکس آرشیوی از آلودگی هوا در تهران
عکس آرشیوی از آلودگی هوا در تهران Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

شاخص لحظه‌ای کیفیت هوای پایتخت در برخی نقاط به عدد ۴۹۱ نیز رسید که نشانه‌ای از هشدار قرمز و خطرناک بودن برای همه‌ گروه‌های سنی است.

آگهی

کیفیت هوای اغلب مناطق غربی و مرکزی ایران روز جمعه ۱۹ فروردین به دلیل ورود یک توده گرد و غبار خارجی که به گفته کارشناسان از سمت عراق وارد کشور شده ناسالم و بعضا خطرناک توصیف شده است.

این شرایط آنگونه که سازمان هواشناسی پیش‌بینی کرده طی سه روز آینده با تشدید وزش باد و ادامه خیزش گرد و خاک پدیده غالب آب و هوایی در بیشتر مناطق ایران خواهد بود.

با توجه به گسترش احتمالی این توده غبارآلود به دیگر نقاط ایران از جمله استان‌های گلستان و خراسان شمالی، کارشناسان به گروه‌های سنی بالا، کودکان و بیماران تنفسی هشدار داده‌اند که دست کم طی دو روز آینده از حضور در فضای باز و قرار گرفتن در معرض هوای آزاد خودداری کنند.

این در حالیست که شرایط در تهران، کلانشهری که همیشه در معرض آلودگی مفرط هوا قرار دارد با توجه به بالا بودن غیر عادی شاخص‌های کیفیت هوا ناسالم و خطرناک توصیف شده است.

اداره کل هواشناسی استان تهران وضعیت آلودگی هوا در برخی نقاط پایتخت و مناطق اطراف را در حد هشدار نارنجی اعلام کرده و از انباشت آلاینده‌های جوی بویژه ذرات معلق طی دو روز آینده خبر داده است.

این در حالیست که شاخص لحظه‌ای کیفیت هوای پایتخت در برخی نقاط به عدد ۴۹۱ نیز رسید که نشانه‌ای از هشدار قرمز و خطرناک بودن برای همه‌ گروه‌های سنی است.

گفتنی است که شاخص کیفیت هوا در صورت عبور از عدد ۳۰۰ به نشانه هشدار قرمز و خطرناک بودن شرایط برای همه گروه‌های سنی است.

میزان آلاینده‌های موجود در هوای تهران در روز جمعه به حدی رسید که پایتخت ایران را از لحاظ آلودگی بالاتر از آلوده ترین شهرهای جهان قرار داد.

بر این اساس گفته می‌شود که شرایط جوی در پایتخت در حال حاضر به دلیل افزایش ذرات معلق و کاسته شدن چشمگیر کیفیت هوا در حال حاضر برای همه شهروندان ناسالم است و در برخی نقاط حتی این شرایط بسیارناسالم و خطرناک ارزیابی شده است.

https://www.iqair.com/
رنکینگ آلوده‌ترین شهرهای جهانhttps://www.iqair.com/

این شرایط در در استان‌های جنوبی از دو روز پیش آغاز شده و بر اساس سامانه پایش کیفی هوای کشور، دست کم هفت شهر استان خوزستان در معرض شرایط ناسالم برای همه گروها‌ی سنی قرار گرفته‌اند.

صادق ضیاییان، رئیسِ «مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا» در این خصوص به ایسنا می‌گوید: «این گرد و خاک‌ها هم منشأ داخلی دارد و هم منشأ خارجی که حاصل نفوذ توده‌های غبار از کشورهای همسایه همچون عراق است.»

این کارشناس آب و هوایی از کم بارشی سال‌های اخیر و خشکسالی در برخی نقاط کشور به عنوان منشا داخلی و یکی از علت‌های خیزش و انباشت گرد و غبار در جو یاد کرده است.

بر اساس پیش‌بینی کارشناسان هواشناسی شرایط جوی موجود تا روز شنبه در استان‌های آذربایجان غربی، کردستان، کرمانشاه، زنجان، همدان، گیلان، مازندران، ارتفاعات گلستان، قزوین، البرز، تهران و سمنان پدیده غالب خواهد بود و سپس در روز یکشنبه علاوه بر باقی ماندن در مازندران، گلستان، ارتفاعات استان‌های قزوین، البرز، تهران و سمنان به استان‌های خراسان شمالی و شمال خراسان رضوی گسترش خواهد یافت.

توییتر یورونیوز فارسی را دنبال کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

گزارش بزرگ‌ترین تولیدکننده نفت جهان از حرکت به سمت تولید کربن صفر

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گزارشی محرمانه: ایران بر ذخیره اورانیوم غنی‌شده خود افزوده است

انتخابات ۱۴۰۳ در گفت‌وگو با عباس عبدی و محمد مهاجری؛ چه کسی جانشین رئیسی می‌شود؟