فرانسه ۲۵۰ سایت اینترنتی را به دلیل پخش غیرقانونی مسابقات ورزشی مسدود کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از مسعود سالاری
پخش مسابقات ورزشی در فرانسه
پخش مسابقات ورزشی در فرانسه   -  کپی رایت  AP Photo

نهاد جدید پایش فعالیت‌های سمعی-بصری فرانسه در نخستین ارزیابی اعلام شده خود توضیح داد که مخاطبان سایت‌های مسدود شده، حدود دو سوم مخاطبان غیرقانونی آنلاین در کشور را تشکیل می‌دهند.

سازمان تنظیم مقررات ارتباطات سمعی و بصری و دیجیتال فرانسه، «آرکوم» اعلام کرد که از زمان تأسیس خود در چهار ماه پیش تا کنون حدود ۲۵۰ وبسایت را که به طور غیرقانونی مسابقات و برنامه‌های ورزشی پخش می‌کنند، مسدود کرده است.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

فیلترینگ این سایت‌های فرانسوی در اجرای قانون دولتی جدید فرانسه موسوم به «مبارزه با دزدی آنلاین» انجام شده، قانونی که همزمان با ایجاد تشکیلات دولتی جدید برای پایش آنلاین وضع شده است.

آرکوم در ژانویه گذشته از ادغام دو نهاد دولتی دیگر یعنی شورای عالی سمعی و بصری و مرجع عالی انتشار آثار و حمایت از حقوق (مؤلف) در اینترنت ایجاد شد. سازمان دومی تا پیش از این مسئول مبارزه با دزدی‌های آنلاین در اینترنت بود.

پنج پرونده در دادگاه

قانون مبارزه با دزدی آنلاین، به سایت‌هایی که حق مسابقات ورزشی را دارند این امکان را می‌دهد تا علیه سایتی که بی‌اجازه و به طور غیرقانونی محتوای آنها را دزدیده و پخش می‌کنند، نزد دستگاه قضایی و همچنین نزد آرکوم شکایت کرده و درخواست کنند که آن سایت مسدود شود.

آرکوم نیز از ارائه‌دهندگان خدمات اینترنتی می‌خواهد سرویس‌هایی که مسابقات ورزشی را بدون مجوز پخش می‌کنند، فیلتر کنند.

تاکنون پنج پرونده در این زمینه در فرانسه به نتیجه رسیده است که چهار رأی آن به نفع شبکه‌های تلویزیونی «کانال پلوس» و «بی‌این اسپورت» برای فوتبال و راگبی، و یکی هم به نفع سازمان لیگ حرفه‌ای فوتبال دسته یک و دسته دو فرانسه بوده است.