Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

روز جهانی آب؛ سازمان ملل بر اهمیت حفاظت از ذخایر آب‌های زیرزمینی تاکید کرد

زنان نپالی در اطراف یک چاه آب
زنان نپالی در اطراف یک چاه آب Copyright Pixabay
Copyright Pixabay
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

سازمان ملل متحد در گزارش خود یکی از اهداف روز جهانی آب را حمایت از تحقق هدف ششم برنامه توسعه پایدار عنوان کرده که پیش‌تر در قالب شعار «آب پاک و بهداشت برای همه تا سال ۲۰۳۰» مطرح شده بود.

آگهی

سازمان ملل متحد هر سال ۲۲ مارس را که روز جهانی آب نامگذاری شده به موضوعی خاص و مرتبط با این مایع زندگی‌بخش اختصاص می‌دهد.

محور اصلی روز جهانی آب در سال ۲۰۲۲ به سفره‌های آب زیر زمینی اختصاص یافته است که بر اساس گزارش سازمان ملل متحد ۹۷ درصد از کل آب شیرین در دسترس برای ساکنان کره زمین را تشکیل می‌دهند.

پمپاژ آب شیرین از این سفره‌های زیرزمینی در مناطق مختلف همواره محل چالش و بحث بوده و اغلب از مقررات و قوانینی خاص پیروی می‌کند.

برخی مناطق به دلیل پیامدهای زیست محیطی از پمپاژ آب‌های زیرزمینی پرهیز می‌کنند در حالی که در برخی دیگر از مناطق، این نوع برداشت از سفره‌های زیر زمینی برای مقابله با کمبود آبِ در دسترس جهت مقاصد کشاورزی اجتناب ناپذیر به نظر می‌رسد.

اهمیت آب شیرین

روز جهانی آب که از سال ۱۹۹۳ تاکنون همواره از سوی سازمان ملل متحد گرامی داشته می‌شود ناظر بر اهمیت آب شیرین به عنوان مایه حیات و زندگی است.

در این روز سعی بر این است که بر اهمیت آب شیرین تاکید شود و همزمان نسبت به وضعیت بسیار بد و دشواری که بیش از دو میلیارد نفر از ساکنان کره زمین به جهت نداشتن دسترسی به آب سالم با آن مواجه هستند، اطلاع رسانی صورت گیرد.

هدف دیگر از یادآوری روز جهانی آب برانگیختن حساسیت‌ها برای پیشبرد اقدام‌های موثر در جهت مقابله با بحران جهانی آب عنوان شده است.

بر اساس هشدار سازمان ملل متحد هم اکنون از هر سه نفر یک نفر در جهان از دسترسی به آب آشامیدنی سالم محروم است. در این گزارش آمده است که تا سال ۲۰۲۵ نیمی از جمعیت جهان در مناطقی زندگی خواهند کرد که در آن دسترسی به آب بسیار دشوار است.

سازمان ملل متحد در گزارش خود یکی از اهداف روز جهانی آب را حمایت از تحقق هدف ششم برنامه توسعه پایدار عنوان کرده که پیش‌تر در قالب شعار «آب پاک و بهداشت برای همه تا سال ۲۰۳۰» مطرح شده بود.

آب‌های زیرزمینی، منبعی نامرئی با تاثیر قابل رویت

تمرکز اصلی برنامه‌های امسال سازمان ملل متحد به مناسبت روز جهانی آب بر آب‌های زیرزمینی گذاشته شده و از آن به عنوان منبعی نامرئی از آنچه تاثیری بزرگ و قابل رویت در حیات و زندگی دارد، یاد شده است.

آب‌های زیرزمینی در سفره‌های زیر زمینی یافت می‌شوند که اغلب در رسوبات سخت نشده مانند آبرفت‌ها و مخروط افکنه‌ها که متشکل از شن، ماسه و ریگ است، تشکیل می شوند.

ذخایر زیرزمینی معمولا با نفوذ آب حاصل از بارش باران و برف به درون زمین تکمیل می‌شود و همچنین منبعی برای تغذیه چشمه‌ها، رودخانه‌ها و دریاچه‌ها به شمار می‌روند.

پمپاژ و استخراج آب‌های زیرزمینی از چاه‌های عمیق معمولا برای مصارف کشاورزی، شهری و صنعتی صورت می‌گیرد.

در گزارش سازمان ملل متحد تاکید شده است که زندگی بدون آب‌های زیرزمینی امکان پذیر نخواهد بود. در این خصوص بویژه به مناطق خشک در سراسر جهان اشاره شده که کاملاً به سفره‌های آب‌های زیرزمینی وابسته هستند.

در این گزارش همچنین یادآوری شده است که آب‌های زیرزمینی بیشترین بخش از آب مورد استفاده ما را برای مصارف روز مزه و بهداشت تامین می کنند و سهم بزرگی در فرآیندهای تولید صنعتی و غذایی دارند.

آگهی

آب‌های زیر زمینی همچنین بر اساس تحقیقات به عمل آمده از سوی کارشناسان سازمان ملل متحد برای عملکرد سالم اکوسیستم هایی مانند تالاب‌ها و رودخانه‌ها بسیار مهم هستند.

کارشناسان سازمان ملل در گزارشی که به روز جهانی آب اختصاص یافته خواستار محافظت از سفره‌ها و آب‌های زیر زمینی در برابر بهره‌برداری‌های غیرضروری و غیرمعمول و نیز آلودگی‌هایی شده‌اند که در حال حاضر این منابع حیاتی تامین آب شیرین را تهدید می‌کند.

سازمان ملل متحد در انتهای گزارش خود آورده است که اکتشاف، حفاظت و استفاده پایدار از آب‌های زیرزمینی برای بقا و سازگاری با تغییرات آب و هوایی و رفع نیازهای جمعیتِ حال حاضر و رو به رشد جهان ضروری است.

توییتر یورونیوز فارسی را دنبال کنید

آگهی
هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

روز جهانی ریاضیات؛ چرا چهارده مارس را روز «عدد پی» نام‌گذاری کردند؟

نشست آماده‌سازی اجلاس آب‌وهوایی کوپ ۲۶: برای جلوگیری از فاجعه گرمایش به رهبری عمومی و شجاع نیازمندیم

هرچند وقت یکبار لباس‌هایمان را بشوییم؟