آلمان با قطر بر سر واردات گاز به توافق بلند مدت دست یافت

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
توافق آلمان با قطر برای واردات گاز در بلند مدت
توافق آلمان با قطر برای واردات گاز در بلند مدت   -   کپی رایت  AP Photo

وزارت انرژی قطر اعلام کرد که آلمان در چهارچوب توافقی بلند مدت با این کشور در نظر دارد روند ساخت دو پایانه گاز طبیعی مایع (ال ان جی) را تسریع کند.

آلمان به دنبال حمله روسیه به اوکراین در نظر دارد وابستگی خود به واردات گاز از روسیه را کاهش دهد. توافق بین دوحه و برلین در جریان سفر روبرت هابک، وزیر اقتصاد آلمان به قطر به دست آمد. او در جریان این سفر با تمیم بن حمد آل ثانی، امیر قطر دیدار کرد.

آلمان پیش از این با وجود چند سال مذاکره نتوانسته بود بر سر واردات گاز طبیعی مایع از قطر با این کشور به توافق دست پیدا کند. جایگاه نامشخص واردات گاز طبیعی مایع در سیاست‌های درازمدت آلمان در حوزه انرژی و لزوم سرمایه‌گذاری در ساخت پایانه‌های ال ان جی از دلایل عدم دستیابی به چنین توافقی بود.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

قطر همواره با اشاره به هزینه سنگین مورد نیاز برای تولید گاز طبیعی مایع بر لزوم دستیابی به توافقی بلند مدت با آلمان تاکید می‌کرد. این کشور حاشیه خلیج فارس یکی از سه صادرکننده اصلی ال ان جی در جهان است و در نظر دارد سطح تولید خود را تا سال ۲۰۲۷ میلادی ۵۰ درصد افزایش دهد.

سخنگوی وزارت اقتصاد آلمان ضمن تائید دستیابی به توافق بلندمدت با قطر برای خرید ال ان جی گفت که گام بعدی مذاکره شرکت‌های انرژی دو طرف با یکدیگر خواهد بود. آلمان نیمی از گاز مصرفی خود را از روسیه وارد می‌کند. این در حالی است که به دنبال حمله نظامی روسیه به اوکراین بحث بر سر لزوم تحریم خرید گاز روسیه در میان کشورهای اتحادیه اروپا به طور جدی مطرح شده است.

روبرت هابک پیش از سفرش به خاورمیانه گفته بود که نگران تامین گاز مصرفی کشورش برای زمستان آینده است. او علاوه بر قطر به امارات عربی متحده نیز سفر کرد. آلمان نه تنها ممکن است در آینده برای تامین گاز مصرفی واحدهای مسکونی با مشکل مواجه شود بلکه برای تامین گاز مورد نیاز صنایع که چرخ اصلی اقتصاد این کشور محسوب می‌شوند نیز احتمالا با چالش روبرو خواهد شد.

وزیر اقتصاد آلمان اخیرا به نروژ، یکی از اصلی‌ترین تولیدکنندگان گاز جهان نیز سفر کرده بود.