حکم استراداد رئیس جمهوری سابق هندوراس به آمریکا صادر شد

خوان اورلاندو هرناندز، رئیس جمهوری سابق هتدوراس
خوان اورلاندو هرناندز، رئیس جمهوری سابق هتدوراس Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

قضات آمریکایی خوان اورلاندو هرناندز، رئیس جمهوری سابق و ۵۳ ساله هندوراس را به همکاری با یک شبکه قاچاق مواد مخدر به ایالات متحده بین سال‌های ۲۰۰۴ تا ۲۰۲۲ متهم کرده‌ و خواستار استراداد وی شده‌ بودند.

آگهی

دادگستری هندوراس روز چهارشنیه با استرداد خوان اورلاندو هرناندز، رئیس جمهوری سابق این کشور به ایالات متحده برای محاکمه در دستگاه قصایی آمریکا موافقت کرد.

رئیس جمهوری سابق هندوراس قرار است پس از استرداد به ایالات متحده در این کشور به اتهام قاچاق مواد مخدر و سلاح گرم محاکمه شود.

حکم استراداد خوان اورلاندو هرناندز به ایالات متحده در حالی صادر شده که فلیکس آویلا، وکیل مدافع وی روز چهارشنبه در بیرون دادگاه به خبرنگاران گفت که برای جلوگیری از استرداد موکلش درخواست تجدید نظر ارائه خواهد شد.

یک قاضی ارشد دستگاه قضایی هندوراس پس از جلسه روز چهارشنبه دیوان عالی دادگستری این کشور با انتشار توئیتی از چراغ سبز این نهاد به استرداد رئیس جمهوری سابق خبر داد.

در بیانیه دیوان عالی دادگستری هندوراس آمده است که قاضی رسیدگی کننده به درخواست استرداد خوان اورلاندو هرناندز با آن موافقت کرده است.

در این بیانیه تصریح شده است که درخواست استرداد رئیس جمهوری سابق هندوراس از سوی دادگاهی در ناحیه جنوبی نیویورک ارائه شده است.

سخنگوی دستگاه قضایی هندوراس با اعلام اینکه رای صادر شده ظرف روز آینده در صورت درخواست تجدید نظر قابل بازنگری است، یادآور شد که دیوان عالی کشور حرف آخر را در خصوص این پرونده خواهد زد.

قضات آمریکایی خوان اورلاندو هرناندز، رئیس جمهوری سابق و ۵۳ ساله هندوراس را به همکاری با یک شبکه قاچاق مواد مخدر به ایالات متحده بین سال‌های ۲۰۰۴ تا ۲۰۲۲ متهم کرده‌ و خواستار استراداد وی شده‌اند.

آقای هرناندز همچنین متهم است که برای محافظت از قاچاقچیان مواد مخدر در برابر اقدامات قانونی (دستگیری و استرداد آنها) و نیز کمک به طراحان این «توطئه» برای حمل و استفاده از سلاح‌های‌ گرم از جمله مسلسل و مواد منفجره میلیون‌ها دلار رشوه دریافت کرده است.

طبق ادعای مقامات قضایی ایالات متحده، آقای هرناندز در سال ۲۰۱۳ حدود یک میلیون دلار رشوه از خواکین گوزمن لوئرا، ملقب به ال چاپو که از وی به عنوان رهبر یکی از بزرگترین شبکه‌‌های قاچاق و تبهکاری در دنیا نام برده‌ می‌شود دریافت کرده است.

بر اساس آنچه در درخواست استرداد خوان اورلاندو هرناندز آمده است وی در توطئه قاچاق بیش از ۵۰۰ تن کوکائین از هندوراس به ایالات متحده آمریکا مشارکت داشته است.

آقای هرناندز که در رشته وکالت تحصیل کرده و در دوران ریاست جمهوری در کشورش خود را به عنوان قهرمان مبارزه با قاچاق مواد مخدر به ایالت متحده معرفی کرده بود ماه ژانویه گذشته پس از هشت سال زمامداری، قدرت را به «شیومارا کاسترو»، اولین رئیس جمهوری زن در هندوراس واگذار کرد.

توییتر یورونیوز فارسی را دنبال کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رئیس جمهوری سابق هندوراس پس از بازداشت در فرودگاه: پول را در کیفم گذاشته‌اند

ناآرامی در زندان‌های هندوراس؛ ۳۶ نفر در دو روز کشته شدند

از کاخ ریاست جمهوری تا زندان؛ بانوی اول پیشین هندوراس به ۵۸ سال حبس محکوم شد