رئیس جمهوری سابق هندوراس پس از بازداشت در فرودگاه: پول را در کیفم گذاشته‌اند

مانوئل زلایا، رئیس جمهوری پیشین هندوراس
مانوئل زلایا، رئیس جمهوری پیشین هندوراس Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

او پیش از آن در توییتر هم نوشته بود که «به ناحق» بازداشت شده و اصولا خود کیف حاوی پول کشف شده در چمدان دستی‌اش متعلق به او نیست.

آگهی

مانوئل زلایا، رئیس جمهوری پیشین هندوراس که روز جمعه ۲۷ نوامبر (۷ آذر) به دلیل همراه داشتن پول نقد زیاد در فرودگاهی در این کشور موقتا بازداشت شد، گفت که این پول مال او نبوده و «به ناحق» بازداشت شده است.

زلایا درباره ۱۸ هزار دلار پول نقدی که مأموران فرودگاه «تونکنتین» در پایتخت، تگوسیگالپا از او کشف کردند، به رسانه‌های محلی گفت: «من منشأ ان پول را نمی‌دانم. بدیهی است که کسی آن را در وسایل من قرار داده است. من ۴۰۰ بار سفر کرده‌ام و می‌دانم که قانونا نمی‌توان با این مقدار پول سفر کرد. لازم است تحقیق کنید که چه کسی این پول را درون وسایل من قرار داده است.»

او پیش از آن در توییتر هم نوشته بود که «به ناحق» بازداشت شده و اصولا خود کیف حاوی پول کشف شده در چمدان دستی‌اش متعلق به او نیست.

اپلیکیشن یورونیوز را از پل استور دانلود کنید

با این حال یوری مورا، سخنگوی دفتر دادستانی عمومی هندوراس در همان روز گفت که زلایا «بازداشت نشده است». وی توضیح داد: «آنچه اتفاق افتاده بر اساس روال قانون بوده است. یعنی ماجرا صورت‌جلسه شده و مانوئل زلایا که اظهار می‌کند پول مال او نیست، پس از تکمیل و امضای مدارک می‌تواند برود.»

زلایا که در فاصله سال‌های ۲۰۰۶ تا ۲۰۰۹ رئیس جمهوری هندوراس بود، از متحدان هوگو چاوز رهبر پیشین ونزوئلا به شمار می‌رفت. او در سال ۲۰۰۹ در حالی که در تدارک برگزاری یک همه‌پرسی برای انتخاب مجدد خودش به سمت ریاست جمهوری بود، با یک کودتای نظامی در ماه ژوئن همان سال از قدرت کنار گذاشته شد. مخالفان او می‌گفتند که پیشنهاد همه‌پرسی زلایا ترفندی برای تمدید و تحکیم قدرت خودش بوده است.

زلایا همچنان به عنوان رهبر حزب چپ‌گرای موسوم به «آزادی و همه‌پرسی» در سیاست فعال است و همسرش نیز در انتخابات ریاست جمهوری در سال ۲۰۱۳ نامزد شد.

رئیس جمهور پیشین هندوراس هنگام بازداشت در فرودگاه گفته بود كه قصد دارد قبل از پرواز به مقصد نهایی خود یعنی شهر هیوستون در جنوب ایالت تگزاس آمریکا، برای شرکت در کنفرانسی که روز شنبه برگزار می‌شود به مکزیک برود.

قوانین هندوراس با هدف کنترل قاچاق و پولشویی، تنها اجازه حمل حداکثر ۱۰ دلار پول نقد را به مسافران خارج از کشور می‌دهد.

هندوراس با جمعیتی حدود ۱۰ میلیون نفر در آمریکای مرکزی واقع شده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

حکم استراداد رئیس جمهوری سابق هندوراس به آمریکا صادر شد

از کاخ ریاست جمهوری تا زندان؛ بانوی اول پیشین هندوراس به ۵۸ سال حبس محکوم شد

سه حرکت هوشمندانه در دهه ۲۰ زندگی‌تان انجام دهید تا پول‌دارتر و موفق‌تر شوید