Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

نازنین زاغری و انوشه آشوری پس از آزادی و خارج شدن از ایران، از مسیر عمان راهی لندن می شوند

نازنین زاغری
نازنین زاغری Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

یک نماینده پارلمان بریتانیا در توییتی از آزادی نازنین زاغری رتکلیف خبر داد و نوشت که وی در فرودگاه تهران و راهی بریتانیاست.

آگهی

منابع آگاه در لندن و تهران روز چهارشنبه اعلام کردند که نازنین زاغری و انوشه آشوری دو زندانی «دو تابعیتی» ایرانی-بریتانیایی آزاد و برای ترک کشور به فرودگاه بین‌المللی منتقل شدند. ساعاتی بعد خبرگزاری رسمی عمان ورود این دو نفر را به مسقط تایید کرد و اعلام کرد آن ها برای فراهم شدن زمینه بازگشت به بریتانیا، در عمان بسر می برند.

خبرگزاری فرانسه صبح امروز به نقل از تولیپ صدیق، نماینده حزب کارگر در پارلمان بریتانیا اعلام کرده بود که خانم زاغری در حال عزیمت به فرودگاه برای ترک ایران و بازگشت به خانه است.

همزمان رویترز نیز در خبری فوری تایید کرد که نازنین زاغری راتکلیف و انوشه آشوری، دو زندانی ایرانی-بریتاینایی آزاد و در حال سفر به لندن هستند.

حجت کرمانی، وکیل نازنین زاغری نیز پیش‌تر به رویترز گفته بود که همزمان با ادامه مذاکرات تهران و لندن بر سر بدهی ۴۰۰ میلیون پوندی بریتانیا به ایران، موکلش به همراه انوشه آشوری در راه فرودگاه برای ترک ایران هستند.

خبرگزاری صدا و سیما نیز با تایید این خبر اعلام کرد: «نازنین زاغری که سال ۹۵ توسط سازمان اطلاعات سپاه به اتهام جاسوسی برای سرویس های اطلاعاتی و موسسات معاند شناسایی و دستگیر شد حالا امروز پس از گذراندن دوران محکومیت ۶ ساله خود به دولت انگلیس تحویل داده شد.»

خبر آزادی این دو زندانی دو تابعیتی در ایران در حالی اعلام می‌شود که تولیپ صدیق، نماینده حزب کارگر در پارلمان بریتانیا روز سه‌شنبه نیز با انتشار توییتی تایید کرده بود که گذرنامه بریتانیایی خانم زاغری به وی پس داده شده اما وی همچنان در جمع اعضای خانواده‌اش در تهران به سر می‌برد.

نازنین زاغری رتکلیف، شهروند ایرانی‌-بریتانیایی از سال ۲۰۱۶ بدین سو ابتدا به اتهام «جاسوسی» و سپس تحت یک پرونده اتهامی دیگر با عنوان «تبلیغ علیه نظام جمهوری اسلامی» در ایران زندانی بود.

وی که حدود شش سال پیش برای دیدار با خانواده و اقوام در ایام نوروز به ایران سفر کرده بود هنگام بازگشت در فرودگاه دستگیر و بازداشت شد. خانم زاغری در طول مراحل دادرسی و محاکمه کلیه اتهامات مطرح علیه خود را بی اساس خوانده و رد کرده بود.

انوشه آشوری، دیگر زندانی ایرانی-بریتانیایی که از سال ۲۰۱۷ به اتهام «همکاری با دولت متخاصم» دستگیر و بازداشت شده بود نیز به همره خانم زاغری آزاد و برای ترک ایران به فرودگاه منتقل شده است.

همسر خانم زاغری پیش از این بارها از دولت بریتانیا خواسته بود برای آزادی نازنین با تهران بر سر پرداخت مطالبات مالی مرتبط با قرارداد خرید ۱۵۰۰ تانک چیفتن و غرامت‌های مربوط به آن همکاری و تعامل کند تا زمینه آزادی همسرش فراهم شود.

لیز تراس، وزیر امور خارجه بریتانیا روز چهارشنبه، ساعاتی پیش از انتشار خبر آزادی نازنین زاغری و انوشه آشوری بدون اشاره به نتیجه مذاکرات هیئت اعزامی کشورش در تهران از مطالبه ۴۰۰ میلون پوندی تهران از لندن به عنوان «بدهی مشروع» نام برده و رسیدگی به پرونده خانم زاغری ودیگر زندانیان دو تابعیتی در ایران را اولویتی برای دولت برشمرده بود.

ایران بارها ارتباط میان پرونده محکومیت و آزادی نازنین زاغری با طلب مالی این کشور از بریتانیا رد کرده بود؛ حال آنکه خانواده زندانیان یاد شده از بازداشت این افراد به عنوان گروگان‌گیری یاد کرده و دولت بریتانیا نیز بازداشت افراد دوتابعیتی را استفاده ابزاری و راه حلی از سوی تهران برای حل و فصل مشکلات خارجی عنوان کرده بود.

توییتر یورونیوز فارسی را دنبال کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

محاکمه در تهران، اعتراض در لندن؛ بریتانیا: اتهام تازه نازنین زاغری بی‌اساس است

ایران در حال گسترش ظرفیت غنی سازی خود در واکنش به قطعنامه شورای حکام است

نگاهی به ۶ «سرباز نظام»؛ دوئل اصول‌گرایانه قالیباف و جلیلی یا اصلاح‌طلبی پزشکیان؟