Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

آیا موشک‌ استاراستریک بریتانیا تغییری در جنگ اوکراین می‌دهد؟

سامانه موشک ضدهوایی استاراستریک؛ مانور المپیک لندن ۲۰۱۲
سامانه موشک ضدهوایی استاراستریک؛ مانور المپیک لندن ۲۰۱۲ Copyright AFP
Copyright AFP
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

این سامانه‌های موشکی در المپیک ۲۰۱۲ لندن در پشت‌بام آپارتمان‌های محل برگزاری مسابقات و برای مقابله با حملات هوایی احتمالی مستقر شده بودند.

آگهی

بریتانیا تحویل موشک‌های ضدهوایی موسوم به استاراستریک به اوکراین را با هدف افزایش توان دفاعی کی‌یف در برابر تجاوز نظامی روسیه بررسی می‌کند.

بن والاس، وزیر دفاع بریتانیا روز چهارشنبه ۹ مارس بر حیاتی بودن قدرت پدافند هوایی اوکراین در مقابله با حملات هوایی روسیه تاکید کرد.

وی افزود که از دید دولت بریتانیا موشک‌های (STARStreak) در محدوده تسلیحات دفاعی طبقه‌بندی و تعریف می‌شوند و لندن با اصل تحویل این موشک‌ها به کی‌یف مخالفتی ندارد و تصمیم خود را گرفته است و بر روی چگونگی انتقال آنها به اوکراین و آموزش نظامیان اوکراینی برای استفاده از این نوع موشک‌ها کار می‌کند.

به گفته وزیر دفاع بریتانیا، لندن تا با امروز با ارسال ۳ هزار و ۶۱۵ سلاح و گلوله‌های ضدتانک در کنار دیگر هم‌پیمانان خود در تقویت توان دفاعی اوکراین مشارکت داشته است و به زودی محموله کوچکی از موشک‌های هدایت شونده ضدتانک جاولین را نیز در اختیار ارتش اوکراین قرار خواهد داد.

موشک‌های استاراستریک چه ویژگی‌هایی دارند؟

موشک‌ استاراستریک تولیدی گروه بریتانیایی تالس (Thales) است، ۱۴ کیلوگرم وزن و بیش از ۷ کیلومتر بُرد دارد و سیستم هدایت موشک آن با استفاده از تلکنولوژی لیزری است و گفته می‌شود از سریع‌ترین موشک‌های کوتاه‌برد زمین به هوای جهان است.

ارتش بریتانیا این سامانه موشکی را از سال ۱۹۹۷ میلادی به این سو به خدمت گرفته است. این سامانه‌های موشکی در المپیک ۲۰۱۲ لندن در پشت‌بام آپارتمان‌های محل برگزاری مسابقات و برای مقابله با حملات هوایی احتمالی مستقر شده بودند.

برای آماده سازی و شلیک این موشک فقط به یک نفر نیاز است؛ تقریبا مشابه موشک‌های دوش‌پرتاب و با این تفاوت ساده که موشک روی سه‌پایه پرتابگر و یا بر روی خوردوهای نظامی سوار می‌شود.

کی‌یف تاکنون حدود ۱۰۰۰ موشک دوش پرتاب استینگر را از آمریکا، آلمان و هلند دریافت کرده است که کارکردی نسبتا مشابه با موشک‌های استاراستریک دارند.

استاراستریک به نسبت استینگر موشکی پرسرعت‌تر محسوب می‌شود. این موشک ۳٫۵ تا ۴ ماخ سرعت دارد در حالیکه سرعت استینگر حداکثر ۲.۵ ماخ است.

هر دوی این موشک‌ها به نسبت سرعت جت‌های سوخوی SU-35 روسیه در ارتفاعات معمول پروازی از سرعت بیشتری برخوردارند. با این وجود اگر جت‌های روسی در ارتفاع متوسط پرواز کنند از برد این موشک‌های دوش‌پرتاب خارج می‌شوند.

موشک‌های استاراستریک چگونه می‌توانند به اوکراین در این جنگ کمک کنند؟

با وجود از کار افتادن پدافند موشکی برد بلند اِس-۳۰۰پی‌اِس اوکراین، هنوز سیستم‌ دفاع هوایی میان‌برد این کشور کارایی خود را از دست نداده‌ و توانسته است بمب‌افکن‌های روسی را با استفاده از موشک‌های زمین به هوا ساقط کند.

بنابراین یکی از گزینه‌های جنگنده‌های روسی می‌تواند پرواز با سرعت بالا در ارتفاع پایین و فراتر از خط دید سیستم‌های بردمتوسط باشد اما چنین تاکتیکی می‌تواند آن‌ها را در معرض سامانه ضدهوایی دستی و دوش‌پرتاب (قابل حمل توسط یک نفر) اوکراین قرار دهد که با کمک کشورهای غربی ارتقاء قابل توجهی پیدا کرده است.

هلی‌کوپترهای روسی که نسبت به جت‌ها سرعت پایین‌تری دارند اهدافی برای موشک‌های استاراستریک هستند و خلبانان هلی‌کوپترها فرصت کمی برای فرار از دست این موشک‌ها خواهند داشت.

ارتش اوکراین مدعی است در دو هفته‌ای که از آغاز جنگ می‌گذرد ۲۸۵ عراده تانک، ۹۸۵ خودروی زرهی، ۱۰۹ سیستم توپخانه، ۵۰ دستگاه راکت‌انداز، ۴۴ فروند هواپیما و ۲۸ فروند هلی کوپتر ارتش روسیه را منهدم کرده است. وزیر دفاع بریتانیا می‌گوید منابع اطلاعاتی کشورش نمی‌توانند صحت و سقم این آمار را راست‌آزمایی کنند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نقش و اهمیت باتالیون آزوف در جنگ اوکراین؛ آیا اعضای این گروه نئونازی‌ هستند؟

تصاویری از رزمایش روسیه؛ موشک بالستیک قاره‌پیما شلیک شد

افسر ارتش آمریکا تایید کرد: هواپیمای آواکس روسیه با «موشک پاتریوت» سرنگون شد